W Norwegii od 2014 roku istnieje wymóg, aby widniejący na zdjęciu właściciel dokumentu miał na nim odsłonięte uszy. Jak się okazało, restrykcje znalazły wielu przeciwników.
pixabay.com/ CC0 Creative Commons
W ubiegłym tygodniu minął termin konsultacji w sprawie zmian zasad wydawania w Norwegii paszportów i dowodów osobistych. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości rozpatrzy 842 zgłoszone opinie, rozstrzygając m.in., jak po modernizacji procesu wydawania dokumentów tożsamości powinny wyglądać do nich zdjęcia.
Co znamienne, powtarzają się głosy przemawiające za wersją w nakryciach głowy. Wymóg załączania portretu z widocznymi odsłoniętymi uszami, czyli po zdjęciu turbanu czy hidżabu, ich autorzy uznali „łamaniem wolności religijnej”. Poszkodowani czują się wyznawcy islamu i sikhizmu.
Nowe paszporty: krótsza ważność, większa wolność
W marcu norweskie Ministerstwo Sprawiedliwości otworzyło konsultacje przed uruchomieniem procesu modernizacji wydawania dokumentów tożsamości w kraju fiordów. Aby zaktualizować schemat wystawiania paszportów i dowodów osobistych, do 7 czerwca resort zbierał opinie na temat okresu ważności dokumentów, jak również wyglądu wymaganych do nich zdjęć portretowych interesanta.
Podczas gdy pierwsze pytanie dotyczyło skrócenia okresu ważności paszportów z dziesięciu do pięciu lat, jak w przypadku dowodów osobistych, drugie adresowane było głównie do osób, których wyznanie wiąże się z noszeniem nakryć głowy. W Norwegii od 2014 roku istnieje bowiem wymóg, aby widniejący na zdjęciu właściciel dokumentu miał na nim odsłonięte uszy. Jak się okazało, restrykcje znalazły wielu przeciwników.
Jako muzułmanka proszę norweski rząd o zmianę prawa i wycofanie wymogu odsłaniania uszu do zdjęcia paszportowego. Uważam, że to obraźliwe i uwłaczające dla islamskich kobiet żyjących w Norwegii. Nakaz zdejmowania hidżabu narusza naszą wolność religijną.~Asmira
Za pośrednictwem strony rządowej zarówno instytucje, organizacje czy zrzeszenia, jak i osoby prywatne, mogły wyrazić swoje zdanie na potrzeby pracy ministerstwa. Wśród 842 głosów powtarzały się te, że nakaz pozowania do zdjęcia bez hidżabu czy turbanu to naruszenie wolności religijnej. Wymóg odsłaniania uszu na fotografii do paszportu jest zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości zupełnie zasadny, ponieważ są one unikatowe podobnie jak odciski palców, najmniej podatne na zmiany wywołane np. zmianą wagi czy starzeniem się, a także trudne do retuszu za pomocą makijażowych trików.
Uszy nie mają żadnego znaczenia?
Przedstawiciele społeczności muzułmańskich i sikhijskich mieszkających w Norwegii czują się jednak poszkodowani zapisami norweskiego prawa. W złożonych opiniach – imiennych i anonimowych – egzekwują wycofanie wymogu załączania fotografii bez powiązanych z wiarą elementów garderoby, uznając je za… bezsensowne. Ich zdaniem uszy widoczne na zdjęciach en face nie pomogą w identyfikacji właściciela dokumentu, zatem nakaz odsłaniania ich, z czym wiąże się zdejmowanie nakrycia głowy, to naruszenie prawa do noszenia elementów powiązanych z wyznaniem.
Dziękujemy Ministerstwu Sprawiedliwości za możliwość udziału w konsultacjach na temat zmian w prawie paszportowym. Chcielibyśmy odnieść się do jednego z ich punktów, a mianowicie obecnie obowiązującego wymogu odsłoniętych uszu na zdjęciu do dowodu osobistego i paszportu. Optujemy za zmianą, to znaczy pozwoleniem na pozostawienie na głowie nakrycia zasłaniającego uszy z powodów powiązanych z religią.~Sumeet Singh Patpatia, Związek Sikhów w Norwegii
19-06-2019 17:27
43
0
Zgłoś
19-06-2019 14:13
0
-4
Zgłoś
19-06-2019 13:11
0
0
Zgłoś
19-06-2019 11:09
0
-11
Zgłoś
19-06-2019 07:28
0
-3
Zgłoś
18-06-2019 22:07
0
-4
Zgłoś
18-06-2019 20:46
0
-11
Zgłoś
18-06-2019 17:27
10
0
Zgłoś