Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Nawet trzy tysiące koron oszczędności w ciągu roku. Którego dostawcę prądu w Norwegii wybrać?

Emil Bogumił

02 grudnia 2022 16:45

Udostępnij
na Facebooku
2
Nawet trzy tysiące koron oszczędności w ciągu roku. Którego dostawcę prądu w Norwegii wybrać?

Porównywarki cen prądu od norweskich dostawców są szczególnie ważne w dobie kryzysu energetycznego. Fot. Catchlight/NVE

Prąd, nie tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, stanowi jeden z najpopularniejszych tematów w Norwegii. Gospodarstwa domowe w kraju fiordów korzystają z energii elektrycznej zdecydowanie częściej niż w Polsce. W związku z tym rynek energetyczny jest bardziej konkurencyjny. Wybór dostawcy może sprawić trudności. Jak się przed nimi ustrzec?
Norwegia podzielona jest na pięć okręgów energetycznych. W każdym z nich cena prądu może być inna:

 • okręg nr 1 – wschodni,
 • okręg nr 2 – południowy,
 • okręg nr 3 – środkowy,
 • okręg nr 4 – północny,
 • okręg nr 5 – zachodni.

Mieszkańcom każdego z obszarów prąd mogą oferować inni dostawcy, których w skali całego kraju jest ponad 100. W odróżnieniu od polskich warunków, nie są oni jednocześnie producentami energii. Ta kupowana jest na giełdzie po cenie rynkowej, czyli innkjøpspris. Zanim dotrze do norweskich gospodarstw domowych, doliczona jest do niej opłata abonamentowa oraz za wykorzystanie sieci przesyłowej.

Te zwroty musisz znać

W umowie z dostawcą prądu mieszkańcy Norwegii mogą znaleźć sformułowania, które nie mają odpowiedników w polskich kontraktach. Na jakie wyrażenia zwrócić uwagę?

Fastpris – stawka stała. Jeśli podpiszesz zatytułowaną w ten sposób umowę, przez cały okres trwania będziesz płacił tyle samo za każdą kilowatogodzinę zużytego prądu, niezależnie od tego, jak zmieniać się będzie jego cena na giełdzie.

Spotpris – stawka uzależniona od ceny prądu na giełdzie. Przy takiej umowie kwota, którą płacisz za każdą kilowatogodzinę, zmienia się co 60 minut.

Nord Pool – ogólnoeuropejska giełda energii. Rynek używany przez kraje nordyckie do sprzedaży prądu.

Fastbeløp – stała kwota dopisywana do części umów. Może być ujęta w cyklu dziennym, miesięcznym lub tygodniowym. Wysokość środków jest stała, niezależna od ilości zużytej energii.

Påslag – część rachunku wskazująca kwotę, którą pobiera dostawca na własne potrzeby. Może być ujęta w formie stawki stałej lub dopisywanej do każdej zużytej kilowatogodziny.

Opprinnelsesgaranti – gwarancją wskazująca, że wykorzystywana energia produkowana jest przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii.

Nettleie – opłata za wynajem sieci elektroenergetycznej.

Variabel pris – cena w umowie uzależniona jest od zmian rynkowych. W przypadku tego typu kontraktów, dostawca może powiadomić użytkowników o podwyżce lub obniżce z 30-dniowym wyprzedzeniem.
System energetyczny Norwegii połączony jest z odpowiednikami pozostałych państw nordyckich.

System energetyczny Norwegii połączony jest z odpowiednikami pozostałych państw nordyckich./zdjęcie poglądowe, fot. PxHere

Dostawcy prądu w największych miastach Norwegii

Mieszkańcom Norwegii, którzy nie mogą zdecydować się na konkretnego dostawcę prądu, przychodzi z pomocą portal strompris.no. Platformę, zawierającą m.in. porównywarkę cen i warunki umowy, stworzyła Rada Konsumentów (Forbrukerrådet). 

W miastach południowego, wschodniego i zachodniego okręgu energetycznego, oferowane są przede wszystkim umowy spot. Jak zwraca uwagę Rada Konsumentów, w przeszłości były to najbardziej opłacalne kontrakty z dostawcami. W skład rachunku wchodzi cena prądu uzależniona od stawki z giełdy Nord Pool oraz opłata potrącana na rzecz przedsiębiorstwa

Oslo

W stolicy Norwegii, zakładając szacunkowe zużycie 16 tys. kWh energii rocznie, dwóch dostawców oferuje umowy, które nie przekraczają 3 200 NOK miesięcznie:

 • Saga Energi AS – umowa SPOTPRIS -5 øre; szacunkowa kwota 3145 NOK miesięcznie,
 • Huskraft Energi – umowa Enkel Spot; szacunkowa kwota 3147 NOK miesięcznie. 

Pozostałe przedsiębiorstwa, m.in. Oss Norge AS i Elekt AS, oferują kontrakty opiewające na 3205-3424 NOK miesięcznie. Porównując najtańszą i najdroższą umowę – Saga Energi AS oraz Polar Kraft AS – w skali roku użytkownicy zaoszczędzić mogą 3348 NOK.

Bergen

W drugim co do wielkości mieście kraju fiordów, zakładając szacunkowe zużycie 16 tys. kWh energii rocznie, najtańsze oferty posiadają ci sami dostawcy, którzy prowadzą działalność również w Oslo:

 • Saga Energi AS – umowa SPOTPRIS -5 øre; szacunkowa kwota 3146 NOK miesięcznie,
 • Huskraft Energi – umowa Enkel Spot; szacunkowa kwota 3148 NOK miesięcznie. 

Pozostałe kontrakty – m.in. firm Fortum, VOKKS Kraft AS, czy REN Røros Strøm AS – zawierają się w kwotach od 3206 do 3425 NOK. Podobnie jak w stolicy Norwegii, różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą umową – oferowanymi przez Saga Energi AS oraz Polar Kraft AS – sięga 3348 NOK rocznie.
Saga Energi AS oferuje najtańsze umowy we wszystkich okręgach energetycznych Norwegii.

Saga Energi AS oferuje najtańsze umowy we wszystkich okręgach energetycznych Norwegii.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

Kristiansand

W Kristiansand, czyli centrum administracyjnym Agder, umowy dostawców prądu wahają się w przedziale 3154-3433 NOK. Najtańsze oferują te same przedsiębiorstwa, które okazały się najbardziej konkurencyjne w Bergen i Oslo:

 • Saga Energi AS – umowa SPOTPRIS -5 øre; szacunkowa kwota 3154 NOK miesięcznie,
 • Huskraft Energi – umowa Enkel Spot; szacunkowa kwota 3156 NOK miesięcznie.

Trondheim

W Trondheim, najważniejszym mieście środkowej Norwegii, ceny przy umowach spot zaczynają się od kwoty 815 NOK miesięcznie. Oferuje je przedsiębiorstwo Saga Energi AS. Rachunki proponowane przez przedsiębiorstwa nie powinny przekraczać 1094 NOK miesięcznie, wynika z szacunków Rady Konsumentów. 

W środkowej Norwegii użytkownicy mogą skorzystać również z umów o stałej cenie prądu. Dostępne są trzy przedziały czasowe:

 • cena gwarantowana przez mniej niż 12 miesięcy – najlepsza oferta NEAS AS (2366 NOK miesięcznie),
 • cena gwarantowana przez 12 miesięcy – najlepsza oferta Sunndal Energi AS (1866 NOK miesięcznie),
 • cena gwarantowana przez ponad 12 miesięcy – najlepsza oferta NEAS AS (1782 NOK miesięcznie).

Tromsø

W Tromsø, podobnie jak w przypadku Trondheim, gospodarstwa domowe mogą skorzystać z umów o stałej lub zmiennej cenie energii elektrycznej. W pierwszym przypadku zapłacą, wybierając najtańszego dostawcę:

 • 1967 NOK – oferta Rauma Energi AS gwarantowana przez mniej niż rok,
 • 1493 NOK – oferta Sunndal Energi AS gwarantowana przez rok,
 • 1094 NOK – oferta Helgelland Kraft AS gwarantowana przez trzy lata.

Ceny przy umowach spot w Tromsø wahają się od 272 do 495 NOK. Najtańszy kontrakt oferuje Saga Energi AS. Kwotę na rachunku poniżej 300 NOK znajdą również gospodarstwa korzystające z dostaw Huskraft Energi – szacunkowo 273 NOK miesięcznie.
Rząd pracuje obecnie nad wprowadzeniem i upowszechnieniem umów ze stałą ceną w południowych regionach Norwegii.

Rząd pracuje obecnie nad wprowadzeniem i upowszechnieniem umów ze stałą ceną w południowych regionach Norwegii.Fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Øyvind Holmstad

Rada Konsumentów ostrzega

W Norwegii dostępny jest również trzeci rodzaj kontraktów – variable avtaler, czyli umowa o cenie zmiennej. Rada Konsumentów przestrzega użytkowników przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie. Zaapelowała również do dostawców o ograniczenie korzystania z tego przedsięwzięcia. – Konsumenci mają żadną lub znikomą możliwość oceniania cen, które oferują firmy i sprawdzenia, czy podpisanie takiej umowy jest w obecnej sytuacji rozsądne – skomentowała Inger Lise Blyverket z Rady Konsumentów.

Variable avtaler to umowa, która łączy w sobie zapisy kontraktów o stałej i zmiennej cenie energii. Dodatkowe koszty są w niej wliczone w cenę prądu i na bieżąco korygowane przez dostawcę. Koszty są ustalane z góry. Jak zwraca uwagę Rada Konsumentów, ostatnio były wyższe od cen giełdowych. Umowy zmienne mają tendencje do szybkiego wzrostu kwot na rachunku, w sytuacji podwyżek na rynku. Później ceny spadają wolniej, niż te oferowane w przypadku kontraktów spotpris.

Jak wynika z giełdy Nord Pool, 2 grudnia mieszkańcy południowej, wschodniej i zachodniej Norwegii płacili średnio 3,25 NOK (bez opłat dodatkowych) za każdą zużytą kilowatogodzinę. W środkowej części kraju energia była tańsza i kosztowała około 2,80 NOK. Użytkownicy na północy zobaczyli na rachunkach około 0,82 NOK/kWh.

Źródła: MojaNorwegia.pl, Nord Pool, strompris.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


cob2

03-12-2022 16:50

Ta, wybierzesz niby najtańsza opcje to ci na rachunku wklepia średnia twojego zużycia powyżej normy( agva). Albo nagle w umowie znajdzie się klauzula że za odejście od dostawcy trzeba zapłacić karę (nordlys) pomimo tego że umowa na czas nieokreślony.
W ogóle fajni są ci z forbrukerrådet. Stworzyli stronę na której w ogóle nie weryfikują dostawców.

Artazjel

03-12-2022 14:25

Stavanger za male do uwzglednienia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok