Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Na życzenie wydruk wyniku testu na koronawirusa. Zmiany w przepisach

Natalia Szitenhelm-Smeja

12 stycznia 2022 14:30

Udostępnij
na Facebooku
Na życzenie wydruk wyniku testu na koronawirusa. Zmiany w przepisach

Jeśli ktoś zechce otrzymać wyniki testu na papierze, gminy muszą je wydrukować. /zdjęcie lustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ jarun011

Jak informuje resort zdrowia, od 1 lutego każdy, kto w gminnej stacji testowania przejdzie badanie w kierunku wirusa Sars-Cov-2, będzie mógł otrzymać wynik w formie drukowanej. Obecnie jest on głównie wystawiany cyfrowo.
Reklama
- Gminy są zobowiązane do dostarczenia wydruków wyników badań każdemu, kto sobie tego życzy - informuje Ministerstwo Zdrowia w styczniowym komunikacie.

Usprawnić system

Zmiana przepisów ma usprawnić system wystawiania paszportów covidowych. Jak tłumaczy resort, paszport covidowy wystawiany jest elektronicznie za pośrednictwem platformy helsenorge.no, lub Helfo wysyła wydruk do tych, którzy nie są użytkownikami cyfrowymi. Ze względu na czas potrzebny do wysłania listu pocztą, Helfo może wysłać tylko wydruk paszportów na podstawie statusu zaszczepienia lub historii choroby - przebycia covid-19, a nie wyniku testu. Ten będzie w większości przypadków nieważny przed dotarciem listu do adresata, podkreśla Ministerstwo Zdrowia. 

Dlatego, aby użytkownicy niecyfrowi mogli uzyskać paszport covidowy na podstawie wyników badań, władze ustanowiły przepisy, które nakładają na gminy obowiązek oferowania wydruków wyników testów.

Obowiązek oferowania wydruku wyniku testu dotyczy tylko tych, którzy poddali się badaniu w gminnych stacjach testowych, ale przepisy zezwalają gminie na wydrukowanie certyfikatu koronowego tym, którzy przeszli test także w innym miejscu. Obowiązek jest ograniczony tylko do wydruku testu, tak aby gminy nie były obciążone drukowaniem certyfikatów covid na podstawie statusu zaszczepienia i przebytego zakażenia covid-19.

Każda osoba po przyjeździe na terytorium Norwegii musi poddać się testowi na obecność koronawirusa - badanie można wykonać na lotnisku lub w gminnej stacji testowania.

Każda osoba po przyjeździe na terytorium Norwegii musi poddać się testowi na obecność koronawirusa - badanie można wykonać na lotnisku lub w gminnej stacji testowania.Źródło: Fot. materiały prasowe

Paszporty covidowe ważne krócej

Od 1 lutego Norwegia dostosuje również przepisy związane z certyfikatem covidowym do prawa unijnego. Dokument będzie ważny 270 dni od momentu przyjęcia drugiej dawki szczepionki na COVID-19. Zmianie nie będzie podlegać jednak ważność paszportu covidowego osoby, która przeszła zakażenie koronawirusem. Tym rodzajem certyfikatu będzie można posługiwać się przez sześć miesięcy.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram