Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

„Miasteczko” zamiast zwykłego domu opieki. Projekt za 450 milionów koron powstanie w stolicy

Maja Zych

04 stycznia 2019 14:20

Udostępnij
na Facebooku
„Miasteczko” zamiast zwykłego domu opieki. Projekt za 450 milionów koron powstanie w stolicy

Dla mieszkańców bez ograniczeń dostępne będą zarówno tereny w środku budynku, jak i na zewnątrz. Arkitema Architects / Creative Commons

Już za niecałe trzy lata starsi mieszkańcy Oslo, którzy cierpią na demencję, będą mogli skorzystać z wyjątkowej formy domu opieki – ośrodek Dronning Ingrids Hage będzie przypominał małe miasteczko, a pensjonariuszom do użytku zostaną oddane sklepy, kawiarnie czy restauracja. Założenie projektu jest proste – mieszkańcy mają być jak najbardziej samodzielni, ale przy tym także czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Stąd idea zbudowania ośrodka na wzór miasteczka z własnymi punktami usługowymi i terenami zielonymi, po którym pensjonariusze będą mogli poruszać się swobodnie. Budynki staną już pod koniec 2021 roku w dzielnicy Tøyen w Oslo w miejscu dawnego domu opieki Lille Tøyen.

Więcej niż zwykły dom opieki

Ośrodek Dronning Ingrids Hage niewiele będzie przypominał tradycyjne domy opieki dla osób starszych – bardziej będzie się kojarzyć z ośrodkiem wczasowym lub małym miasteczkiem. Oprócz przestronnych pokojów mieszkańcy będą mieli bowiem do dyspozycji własne punkty gastronomiczne i usługowe. W planach jest m.in. utworzenie kawiarni, restauracji i salonu fryzjerskiego. Założenie jest takie, aby na terenie swoje punkty otworzyły komercyjne firmy – niewykluczone dlatego, że pensjonariusze będą mogli pójść na zakupy do znanych sklepów typu Coop czy Rema 1000.

Ponadto ośrodek będzie spełniał także wszystkie funkcje opiekuńcze, gwarantując mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort. W Dronning Ingrids Hage znajdzie się miejsce dla 130 osób.
Tak ma wyglądać plac między budynkami mieszkalnymi.
Tak ma wyglądać plac między budynkami mieszkalnymi. Źródło: Arkitema Architects / Creative Commons

Ekologiczne rozwiązania

Oprócz innowacyjnego podejścia do opieki nad osobami starszymi projekt charakteryzować będzie także dbałość o środowisko – budynek będzie posiadał Certyfikat BREEAM, który jest najczęstszym sposobem oceny ekologiczności w europejskim budownictwie. Wśród zastosowanych rozwiązań znajdą się m.in. panele słoneczne na dachu, które posłużą do produkcji własnej energii.

Koszt całego przedsięwzięcia, które ma być gotowe późną jesienią 2021 roku, szacuje się na 450 milionów koron. Za projekt odpowiedzialne jest biuro architektonicznie Arkitema Architects.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok