Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Meteorolog, który uratował Norwegów. Gdyby nie on, ludzie straciliby dach nad głową

Natalia Szitenhelm

20 października 2017 11:49

Udostępnij
na Facebooku
Meteorolog, który uratował Norwegów. Gdyby nie on, ludzie straciliby dach nad głową

Gdyby nie prognozy meteorologa, straty spowodowane przez powódź byłyby dużo większe./ zdjęcie ilustracyjne fotolia.pl

Tarjei Breiteig to nie tylko 37-letni meteorolog z lokalnego przedsiębiorstwa Agder Energi. To bohater narodowy. Ostrzegł Norwegów przed niebezpieczeństwem i opracował plan działania, który uratował południową część kraju przed zalaniem.
Na początku października silny wiatr i gigantyczne ulewy nawiedziły zwłaszcza południową część Norwegii. Straty oszacowano na ponad 500 milionów koron, służby ratownicze ponad 3300 razy odbierały zgłoszenia z prośbą o pomoc. Zamknięto 32 drogi i tunele, a mieszkańców ewakuowano z powodu osuwisk. Norweski Departament ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) przestrzegł mieszkańców przed bardzo wysokim zagrożeniem powodziowym na zachodzie oraz na południu Norwegii, zwłaszcza w regionach Sørlandet, Rogaland i Telemark. Zagrożenie doszło do najwyższego, czerwonego poziomu.

Ratować, co się da

Straty byłyby znacznie większe, gdyby nie Tarjei Breiteig. Jako jedyny przewidział wystąpienie tak ulewnych opadów deszczu, a także to, że woda zaleje wiele gospodarstw. Dzięki niemu wiele osób nadal ma dach nad głową, bo eksperci z Krajowego Instytutu Meteorologii w ogłoszonym przez NVE „czerwonym alarmie” widzieli tylko… wywoływanie niepotrzebnej paniki.

Breiteig na długo przed NVE przewidział, że woda zaleje Sørlandet, opracował więc plan, by z lokalnej tamy odprowadzić wodę, którą zasilono miejscową elektrownią wodną. Nie było łatwo. Kierownictwo Agder Energi początkowo nie zamierzało zrealizować próśb meteorologa. Ostatecznie, po silnych namowach, ulegli i obniżyli poziom wody o metr. Dzięki temu, kiedy nadeszły ulewy, tama była gotowa przyjąć tak ogromne ilości wody. Tylko dlatego uratowano domy nad rzeką Otra, która wpada do Kristiansand.

Poniżej: tama wytrzymała napór wody
W niektórych rejonach, dzięki Breitigowi, zniszczenia spowodowane przez powódź udało się zmniejszyć o połowę – uratowało to dobytek i domy wielu rodzin.
Źrodło: TV2
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok