kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Życie w Norwegii

Ma być o wiele lepszy od zwykłej maseczki. Norweski wynalazek dla alergików przyda się w czasie pandemii?

Natalia Szitenhelm

18 kwietnia 2021 18:30

Udostępnij
na Facebooku
1

Producenci informują, że HEPAcap może pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Testy wykazały bowiem, że czapka zapewnia kilkaset razy lepsza ochronę niż zwykle maseczki chirurgiczne. PeakVent AS/ materiały prasowe / Foto: Ottar Jensen

Powstał z myślą o alergikach, jednak może okazać się niezastąpiony nie tylko jako ochrona przed pyłkami, ale i koronawirusem. Norweski wynalazek - czapka z przyłbicą ochronną filtrującą powietrze - właśnie trafia na rynek. Testy HEPAcap trwały ok. 10 tys. godzin, a za cały projekt odpowiada były badacz z SINTEF.
Reklama
Innowacyjna czapka przez cały dzień filtruje powietrze, by było wolne od pyłków i zanieczyszczeń. Jak informują jej twórcy, firma PeakVent i Morten Gulliksen, były badacz niezależnej organizacji naukowej SINTEF, wynalazek powstał przede wszystkim po to, by ułatwić codzienne życie alergikom. W dobie pandemii może jednak chronić nie tylko przed pyłkami, ale i chorobami zakaźnymi. 

Poniżej: nad HEPAcap pracował Morten Gulliksen, byłym starszy badacz w SINTEF
Dette er GyroPure. En caps som gir deg renset luft, fri for pollen, bakterier og virus.
HEPAcap odfiltrowuje 99,97 proc. wszystkich mikrocząsteczek, czytamy w komunikacie prasowym agencji NTB z końca marca. Czapka oczyszcza powietrze z pyłków, może być również używana przez osoby mające alergię na sierść zwierząt.  - Osoby z alergią na pyłki mogą wyjść na zewnątrz w środku największego pylenia bez żadnej reakcji. Osoby uczulone na sierść mogą bez przeszkód odwiedzać znajomych, którzy mają kota czy psa, informuje producent.

Zielony wynalazek w walce z pandemią

HEPAcap, jak chwalą się producenci, jest eko. Produkt może działać bez przerwy przez cały dzień na jednym ładowaniu. - Udało nam się stworzyć bardzo skuteczną ochronę, która prawie nie zużywa prądu. Jest to znaczący przełom, zarówno pod względem ekologicznej technologii, jak i bezpieczeństwa, a także dobrego samopoczucia ludzi - czytamy w informacji prasowej. 

Technologia zastosowana w lekkich czapkach jest objęta kilkoma patentami, a testy wyjątkowej czapki trwały 10 tys. godzin.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wojciech Peterson

19-04-2021 15:46

Nie wymyślili jeszcze maseczki na wirusy .Nie biorę pod uwagę specjalnych hermetycznych kombinezonów z filtrami i butlami z tlenem."Koronawirus ma kształt kuli o średnicy około 130 nm. Najmniejsze jednostki mają około 60 nm"."Filtering Face Piece, czyli FFP określa jaką klasę filtracji posiada dana maska. System masek FFP2 i FFP3 jest zgodny z normą EN-149. Wyróżnia się 3 rodzaje klas, które określają procent (%) zatrzymywanych cząstek min 0,6 mikrometra".

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram