Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Linie lotnicze przekażą Norwegii dane o pasażerach. Nowe prawo weszło w życie

Natalia Szitenhelm-Smeja

06 maja 2022 14:50

Udostępnij
na Facebooku
5
Linie lotnicze przekażą Norwegii dane o pasażerach. Nowe prawo weszło w życie

Chodzi o dane o przelocie pasażera (PNR). /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Sharkshock

1 maja weszła w życie nowa ustawa dotycząca kontroli granicznych. Pozwoli ona władzom wykorzystywać dane o przelocie pasażera (PNR), gromadzone przez linie lotnicze. Jak informuje resort sprawiedliwości, posiadanie takich informacji jest koniecznością w walce z terroryzmem.
- Rząd zdecydował, że nowa ustawa o kontrolach granicznych wejdzie w życie 1 maja - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie prasowym. Zastąpi Ustawę o Granicach Państwowych z 1950 r., a także przepisy dotyczące przekraczania granic oraz kontroli wjazdu i wyjazdu osób w Ustawie o Imigracji.

Narzędzie do walki z terroryzmem

Resort wyjaśnia, że Norwegia, podobnie jak to robią kraje UE, musi gromadzić dane, by chronić kraj przed aktami terroryzmu. PST, policja, służby celne i wywiad uzyskują więc dostęp do potencjalnie ważnych informacji o pasażerach, które są w posiadaniu linii lotniczych. - Ważne, aby norweskie władze również otrzymały narzędzia, których potrzebują do walki z terroryzmem i innymi poważnymi przestępstwami - komentuje szefowa resortu Emilie Enger Mehl.
W praktyce nowe prawo pozwoli służbom w większym stopniu zbierać i wykorzystywać dane osobowe od linii lotniczych, które są od teraz zobowiązane do przekazywania informacji o pasażerach przylatujących do Norwegii.

Dane o przelocie pasażera (PNR) - dane osobowe podawane przez pasażerów, a gromadzone i przechowywane przez przewoźników lotniczych. Obejmują m.in. imię i nazwisko, datę i trasę podróży, numer miejsca w samolocie, bagaż, dane kontaktowe oraz sposób płatności.

Dyrektywa o PNR reguluje przekazywanie takich danych organom ścigania państw członkowskich oraz przetwarzanie tych danych do celów zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywania, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie oraz ich ścigania. ~consilium.europa.eu

Ministerstwo podkreśla, że wykorzystanie tych informacji jest zastrzeżone dla przypadków aktów terrorystycznych i poważnej przestępczości, po sześciu miesiącach należy je deidentyfikować i nie przechowywać dłużej niż pięć lat. - Obowiązują surowe zasady korzystania z informacji PNR. Organem nadzorczym jest Norweski Urząd Ochrony Danych - podkreśla.

Kontrole na Svalbardzie

Nowe prawo daje także gubernatorowi Svalbardu możliwość przeprowadzania kontroli tożsamości osób podróżujących do lub ze Svalbardu samolotem i statkiem. W początkowej fazie kontrola będzie miała charakter sporadyczny i skoncentrowana będzie przede wszystkim na lotach czarterowych przylatujących bezpośrednio na Svalbard z zagranicy, informuje resort. - Konieczne jest ustanowienie osobistej kontroli również na Svalbardzie, abyśmy byli lepiej przygotowani do zapobiegania m.in. przestępczości transgranicznej - czytamy w komunikacie.
Justis- og beredskapsdepartementet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


buhahahahaahahah co za oburzenie!!!! Bo wszystkim służbą świata zależy żeby wiedzieć gdzie Kryśka z pod Pcimia pojechała wydawać uciułane "kuruny"

Ryszard Lwie Serce

06-05-2022 19:23

Jak nie będziesz kombinował to NAV może ci skoczyć, tak

SŁAWOMIR JAMROŻY

06-05-2022 17:46

Oczywiście chodzi o pełną inwigilację pod pretekstem walki z terroryzmem.
Kolejny kroczek do ograniczenia naszej wolności.

Wojciech Peterson

06-05-2022 16:49

Czekamy na wszczepianie chipow ze wzgledow na mozliwa w kazdej chwili pandemie .

Keri H

06-05-2022 15:54

Do walki z terroryzmem ???? Smieszne. Tak samo Pegasus mial byc uzywany. Wszystkie sluzby w Norwegii beda wiedzialy, gdzie byles, a w szczegolnosci NAV

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok