Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Kradzież tablicy rejestracyjnej: gdzie zgłosić stratę i jak wyrobić nowe „blachy”

Maja Zych

30 sierpnia 2018 14:32

Udostępnij
na Facebooku
1
Kradzież tablicy rejestracyjnej: gdzie zgłosić stratę i jak wyrobić nowe „blachy”

W gorszej sytuacji są osoby, których auto jest zarejestrowane w Polsce. MN

Każdy samochód, który porusza się po norweskich drogach, musi posiadać dwie widoczne tablice rejestracyjne. Są one jednak coraz częstszym celem złodziei, którzy montując je na starszych pojazdach, chcą uniknąć płacenia ubezpieczenia. Właściciele, których rejestracja zostanie zgubiona lub skradziona, mają obowiązek wyrobienia nowych tablic przed ponownym wyruszeniem w trasę.
W artykule podpowiadamy, gdzie zgłosić sprawę utraconych rejestracji i jak wyglądają dalsze procedury.
Reklama

Nowe rejestracje krok po kroku

Każdy właściciel, który straci tablicę rejestracyjną, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt na policję – bez ważnych „blach” kierowca nie ma prawa poruszać się pojazdem po norweskich drogach. Na komisariacie należy złożyć wypełniony formularz (tapsmelding), z którym można będzie ubiegać się o wyrobienie nowych tablic.

Kiedy utrata jest już zarejestrowana, należy udać się do najbliższej stacji ruchu drogowego (trafikkstasjon), gdzie wydane zostaną nowe rejestracje oraz tymczasowa karta pojazdu (vognkort)– stała karta zostanie wysłana pocztą. Koszt nowych tablic waha się od 65 do 140 koron.

Dokumenty, które należy mieć ze sobą, udając się do stacji ruchu drogowego:

– Podpisany przez policję formularz (tapsmelding)
– Ważny dokument potwierdzający tożsamość
– Drugą część karty pojazdu (vognkort del 2)
– Drugą tablicę rejestracyjną, jeśli skradziona została tylko jedna ~Statens vegvesen

O tym trzeba pamiętać

Właściciele pojazdów, którzy ubiegali się o nowe tablice, powinni pamiętać, że wszystkie rejestracje wydawane są ze zmienionymi numerami – jedynie zabytkowe pojazdy, które mają więcej niż 30 lat, mają w Norwegii prawo zachować stare dane. Warto dlatego jak najszybciej podać nowe numery firmom, które posiadają nieaktualne informacje o samochodzie – może być to m.in. ubezpieczalnia czy firma parkingowa.

  Polskie rejestracje tylko w kraju

W gorszej sytuacji znajdują się osoby, które stracą w Norwegii tablice samochodu zarejestrowanego w Polsce. W takich przypadkach o wydanie duplikatu mogą starać się dopiero po powrocie do kraju w polskim urzędzie. Kradzież lub zgubienie „blach” należy jednak zgłosić od razu norweskiej policji, która wyda kierowcy odpowiednie zaświadczenie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz Lenartowicz

31-08-2018 13:29

Kto w Norwegii kradnie „blachy”? Po co, przecież one są zarejestrowane i ich użycie na innym wózku nie ma sensu. Nowy „patent” polskich specjalistów??

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok