Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skradzione lub zniszczone prawo jazdy: jak je odzyskać i szybko wrócić za kółko Życie w Norwegii
Krystian Łukowicz 30 stycznia 2018
13:44

Skradzione lub zniszczone prawo jazdy: jak je odzyskać i szybko wrócić za kółko

Skomentuj
Biura Statens vegvesen można znaleźć w całym kraju, w jednym z nich kierowcy mogą załatwić wszelkie możliwości by odzyskać prawo jazdy Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Erik Pedersen
Utrata prawa jazdy może się zdarzyć każdemu kierowcy. Przedstawiamy najważniejsze informacje i procedury, które należy wypełnić, by dostać nowy dokument uprawniający do prowadzenia samochodu w Norwegii.
Wbrew pozorom w kraju fiordów nietrudno poradzić sobie z taką sytuacją. W tym przypadku z pomocą przychodzi wygodna cyfryzacja spraw urzędowych.
Reklama

Miałem norweskie prawo jazdy, ale je zgubiłem. Co teraz?

W pierwszej kolejności należy zgłosić utratę dokumentu, co można zrobić za pośrednictwem swojego konta, jeśli kierowca posiada elektroniczny dowód tożsamości. Gdy zgłosi stratę, może od razu wydrukować tymczasowe prawo jazdy ze swojego konta na stronie Norweskiego Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen).
Załatwienie formalności przez internet to duża oszczędność czasu, ale oczywiście istnieje możliwość otrzymania tymczasowego prawa jazdy w „tradycyjny” sposób. Należy wtedy udać się do najbliższego Biura Kierowcy i Pojazdu (trafikkstasjon), gdzie pracownicy Statens vegvesen wręczą tymczasowy dokument. Trzeba pamiętać o okazaniu ważnego dokumentu tożsamości.
Tymczasowe norweskie prawo jazdy jest ważne 3 miesiące, jednak kierowca ma możliwość jednorazowego przedłużenia ważności dokumentu do 6 miesięcy – nie więcej. Kierowca jest zobowiązany do noszenia przy sobie tymczasowego oświadczenia i ważnego dokumentu tożsamości zawsze, kiedy wsiada za kierownicę.

Tymczasowe pozwolenie na prowadzenie samochodu jest respektowane tylko w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii.

Nie ma co zwlekać z zamówieniem właściwego prawa jazdy, chociaż można to zrobić dopiero po czterech tygodniach od zgłoszenia utraty poprzedniego dokumentu. Po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty na nowe prawo jazdy czeka się 3-5 dni. Dokument zostanie przesłany pocztą. Warto zapoznać się z cennikiem wyrobienia prawa jazdy w Norwegii.

Wyrobienie nowego prawa jazdy możliwe jest tylko w przypadku stałego pobytu w Norwegii.

Jeżeli okoliczności sprawią, że pojawi się pilna potrzeba wyjazdu za granicę, to istnieje możliwość wyrobienia prawa jazdy szybciej niż dopiero po czterech tygodniach. Trzeba tylko udowodnić to urzędnikom w Biurze Kierowcy (trafikkstasjon).
Zdarza się również, że uda się znaleźć rzekomo zgubione lub skradzione prawo jazdy, podczas gdy nowe już jest zamówione i znajduje się w przygotowaniu. Wówczas należy jednak zgłosić się ponownie do trafikkstasjon, oddać urzędnikom stary dokument i poczekać na nadchodzący nowy.

Norweskie prawo jazdy utracone za granicą

Nie powinno być większego problemu, jeśli dokument zgubi się na terenie Danii, Szwecji czy Finlandii – wystarczy wtedy dostęp do komputera z internetem. Wymagane będzie powtórzenie procedury na stronie Statens vegvesen: zalogowanie się do portalu, za jego pośrednictwem zgłoszenie utraty dokumentu, a następnie ewentualne wydrukowanie zastępczego pozwolenia na kierowanie pojazdami.
Sytuacja okazuje się nieco bardziej skomplikowana, kiedy prawo jazdy straci się poza Skandynawią. Na kierowcy spoczywa obowiązek o zawiadomieniu utraty dokumentu (przez swój profil), lecz nie będzie on miał już możliwości wydrukowania zastępczego oświadczenia. W takiej sytuacji Zarząd dróg radzi, by się skontaktować się z wybraną placówką.

Jak skontaktować się ze Statens vegvesen, przebywając poza granicą Norwegii:

Numer telefonu: +47 22 07 30 00; wybrać 9, by otrzymać informacje po angielsku.

e-mail: firmapost@vegvesen.no

Wymiana polskiego prawa jazdy na norweskie: to się opłaca

Ponieważ proces odzyskania utraconego prawa jazdy nie należy w Norwegii do przesadnie skomplikowanych, Polakowi mieszkającemu na stałe w Norwegii może się bardziej opłacać wymiana polskiego prawa jazdy na norweskie. W przypadku zgubienia polskiego dokumentu trzeba się zwracać bezpośrednio do organu, który wydał prawo jazdy w Polsce. Formalności załatwiane przez granicę mogą być uciążliwe i długo trwać. Tym bardziej, że polski konsulat nie pośredniczy w przypadku wyrabiania prawa jazdy, w przeciwieństwie do innych ważnych dokumentów.
Należy pamiętać, że można liczyć tylko na norweski dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów o takiej samej kategorii co polski. Przykładowo: polski kierowca w Norwegii otrzyma prawo jazdy kategorii B, jeśli polskie prawo jazdy, które wymienia, uprawnia do prowadzenia pojazdów takiej samej kategorii.
W najbliższym należącym do Statens vegvesen Biurze Kierowcy i Pojazdu (trafikkstasjon) składa się wypełniony wniosek o norweskie prawo jazdy, polskie prawo jazdy, które norwescy urzędnicy zabierają, oraz dokumentację potwierdzającą stałe zamieszkanie w Norwegii.
Prawo jazdy z rodzinnego kraju musi być ważne. Jeśli data ważności wygaśnie, to kierowca ma obowiązek dostarczyć do jednego z oddziałów Norweskiego Zarządu Dróg zaświadczenie, że ciągle ma on wszelkie uprawnienia do prowadzenia samochodu. Wydaje je organ, który wydał także prawo jazdy w Polsce.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas