Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koniec nocy polarnej: Tromsø świętuje powrót słońca Życie w Norwegii
Monika Pianowska 22 stycznia 2020
11:00

Koniec nocy polarnej: Tromsø świętuje powrót słońca

Skomentuj
Po trwającej od 27 listopada przerwie nad Tromsø znów wzeszło słońce. Noc polarna zakończyła się tam oficjalnie 15 stycznia adobe stock/ licencja standardowa
Chociaż na naszej półkuli dłuższych dni można doświadczać już od miesiąca, czyli odkąd 22 grudnia nastąpiło przesilenie, dopiero teraz mieszkańcy części północnej Norwegii doczekali się pierwszych promieni słonecznych po zimowej przerwie.
Poza tym, że słońce za kołem podbiegunowym wreszcie wyłoniło się zza horyzontu, wyznaczając koniec zjawiska nocy polarnej na ten sezon, z dnia na dzień będzie zostawało z Norwegami na dłużej. W przypadku Tromsø różnica okaże się znaczna – aż o kwadrans na dobę.
Reklama

Ze skrajności w skrajność

Na niektórych szerokościach geograficznych zimą panuje ciemność, ponieważ rozproszone promienie słońca znajdującego się stale pod linią horyzontu docierają do atmosfery w znikomych ilościach. Do opisania tego okresu Norwegowie stosują termin mørketid, który na dalekiej Północy może potrwać nawet pół roku. Najmroczniejszy okazuje się Svalbard – niektóre obszary archipelagu ciemności spowijają od października do lutego.

Rekompensuje je jednak całkiem szybkie przejście z wiecznej nocy do dnia polarnego. Podczas gdy po zimowej ciemności słońce pojawia się tam 16 lutego na parę minut, już dwa miesiące później, w połowie kwietnia w okolicach Longyerbyen rozpoczyna się tam okres, w którym słońce nie chowa się za horyzontem.
Tymczasem po trwającej od 27 listopada przerwie nad Tromsø znów wzeszło słońce. Noc polarna zakończyła się tam oficjalnie 15 stycznia, jednak z uwagi na otaczające miasto góry promienie dotarły do Tromsø w rzeczywistości 21 stycznia. Od teraz każdy dzień będzie tam dłuższy o 15 minut.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas