Życie w Norwegii

Jazda po chodniku czy pierwszeństwo przejazdu. To musi wiedzieć rowerzysta w Norwegii

Maja Zych

11 lipca 2019 13:27

Udostępnij
na Facebooku

W Norwegii jeżdżenie rowerami po chodnikach jest dozwolone, ale pod pewnymi warunkami. MN

Mieszkańcy Norwegii chętnie korzystają z ekologicznych środków transportu, wśród których w okresie wiosenno-letnim rowery są zdecydowanym numerem jeden. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego może jednak znacznie uprzykrzyć poruszanie się po norweskich ulicach i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji i wypadków.
Aby uniknąć chaosu, warto dlatego zapoznać się z podstawowymi przepisami, dzięki którym jazda rowerem będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale też bezstresowa.
Reklama

Jazda po chodniku

W Norwegii rowerzyści mogą zgodnie z prawem korzystać z chodników pod jednym warunkiem – musi być dostatecznie dużo miejsca, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych. Jeśli więc w pewnym momencie pojawi się więcej pieszych, rowerzysta ma obowiązek zsiąść z pojazdu i prowadzić go obok siebie. Warto też pamiętać, że chodnik jest przede wszystkim przeznaczony dla pieszych – i to oni mają pierwszeństwo –  dlatego nie powinno się używać dzwonka, aby zmusić przechodniów do ustąpienia z drogi. Takie same przepisy obowiązują także osoby korzystające z elektrycznych hulajnóg, które w tym roku podbijają norweskie ulice.

Po zejściu z jednośladu rowerzysta zyskuje takie same prawa, co pieszy.

Kto ma pierwszeństwo?

Poruszając się po norweskich drogach, należy też pamiętać, w jakich sytuacjach rowerzysta będzie miał pierwszeństwo przejazdu. Ta kwestia może być lekko skomplikowana – w szczególności dla osób, które nie posiadają prawa jazdy. Wszystko zależy jednak od tego, po jakiej drodze porusza się jednoślad.

Kiedy rowerzysta jedzie po ulicy lub wydzielonym na jezdni pasie dla rowerów, obowiązują go takie same zasady, co kierowców samochodów. Oznacza to, że w takim wypadku ma zastosowanie zasada, że pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony – o tej regule należy przede wszystkim pamiętać, kiedy wjeżdża się na skrzyżowanie równorzędne. Poruszając się ulicami, należy też zwracać uwagę na znaki, które określają pierwszeństwo przejazdu – jadąc po drodze podporządkowanej, trzeba dlatego przepuścić uczestników ruchu, którzy poruszają się po drodze z pierwszeństwem.

Sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy rowerzysta porusza się po ścieżce rowerowej lub chodniku – w takiej sytuacji każdorazowo ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa samochodom i innym uczestnikom ruchu, którzy poruszają się po drogach. Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nie dotyczy jednak sytuacji, w których pojazd zjeżdża z drogi lub dopiero włącza się do ruchu – np. wyjeżdżając ze stacji benzynowej czy skręca na parking lub własną posesję.

Przykład: Poruszając się po ścieżce rowerowej lub chodniku, rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa samochodom, kiedy wjeżdża na przejście. Jeśli jednak zejdzie z roweru i będzie go prowadził obok siebie, to nadjeżdżające samochody będą miały obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa, gdyż będzie traktowany jak pieszy.

Bezwzględnie zabronione jest jeżdżenie rowerem w stanie nietrzeźwości.

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram