Czołówkę globalnego indeksu najlepszych systemów emerytalnych świata 2019 zdominowały państwa nordyckie: drugą lokatę zdobyła Dania, czwartą Finlandia, piątą Szwecja, natomiast na szóstej pozycji znalazła się Norwegia.
MN
W tegorocznej edycji globalnego rankingu systemów emerytalnych Norwegia plasuje się na szóstym miejscu – wysoko, jednak najsłabiej wśród uwzględnionych w raporcie krajów nordyckich. Polska została zakwalifikowana do grupy państw z oceną C, którą można uznać za średnią.
Według aktualnych analiz najlepsze emerytury na świecie gwarantują Holandia i Dania. Tylko one, z wynikami kolejno 81 i 80,3 punkta, zasłużyły na miejsce w kategorii A. Tuż za nimi, z oceną B+, znalazła się Australia. Po przeciwległej stronie tabeli wylądowała Tajlandia, do której systemu emerytalnego można mieć najwięcej zastrzeżeń na tle uwzględnionych w raporcie 37 krajów.
Na podstawie 40 czynników przygotowane w październiku przez firmę konsultingową Melbourne Mercer badanie sprawdzało, czy dany system emerytalny prowadzi do lepszych wyników finansowych jego beneficjentów, jak również poziom jego stabilności i zaufania, jakim cieszy się w społeczeństwie.
Wspólna wada: stabilność na dłuższą metę
Czołówkę globalnego indeksu najlepszych systemów emerytalnych świata 2019 zdominowały państwa nordyckie: drugą lokatę zdobyła Dania, czwartą Finlandia, piątą Szwecja, natomiast na szóstej pozycji znalazła się Norwegia. Kraj fiordów uzyskał ocenę B i 71,2 punkta. W propozycjach działań, które mogłyby ulepszyć norweski system emerytalny, autorzy raportu wymienili m.in. wprowadzenie dobrowolnych składek z ulgą podatkową dla członków zdefiniowanego planu świadczeń emerytalnych czy też zwiększenie domowych oszczędności na poczet domowych zadłużeń. Kryterium, w którym Norwegia wypada najsłabiej, jest długoterminowa stabilność systemu.
Polska w porównaniu do 2018 roku awansowała
w rankingu najlepszych i najgorszych systemów emerytalnych na świecie Melbourne Mercer, jednak wciąż znajduje się za połową stawki. W tym roku na 21. pozycji zakwalifikowała się do grupy C, z wynikiem 57,4 punkta. Wśród zaleceń służących poprawie polskiego systemu uwzględniono chociażby wprowadzenie automatycznej rejestracji do prywatnego systemu emerytalnego, zwiększenie poziomu wsparcia zapewnianego najuboższym emerytom oraz skupienie się na aktywizacji zawodowej starszych grup wiekowych w obliczu wydłużającej się średniej wieku. Za piętę achillesową emerytur w Polsce uznano w badaniu skuteczność i stabilność systemu, oceniono go znacznie poniżej średniej.
Reklama
31-10-2019 18:37
0
-3
Zgłoś
30-10-2019 22:58
3
0
Zgłoś
29-10-2019 18:43
0
0
Zgłoś
29-10-2019 18:19
0
-1
Zgłoś