Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Ile alkoholu i papierosów można zabrać do Norwegii: przepisy i limity przewozu towarów przez granicę

Monika Pianowska

01 stycznia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Ile alkoholu i papierosów można zabrać do Norwegii: przepisy i limity przewozu towarów przez granicę

Wyroby alkoholowe i/lub tytoniowe w ilości ograniczonej limitem można przywieźć tylko wtedy, kiedy jest się w stanie udokumentować opłacenie akcyzy w jednym z krajów członkowskich EOG. stock.adobe.com/ fot. Tanya Keisha/ tylko do użytku redakcyjnego

Norwegia od lat nie wypada z pierwszej trójki krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym wyroby alkoholowe i tytoniowe są najdroższe. Ponadto sam dostęp do alkoholu w kraju fiordów jest ograniczony – mocniejsze trunki można kupić tylko w sklepach monopolowych państwowej sieci Vinmonopolet, a znajdującego się w ofercie supermarketów piwa nie sprzedaje się wieczorem ani w niedziele.
Nic więc dziwnego, że wiele osób zaopatruje się we własne rezerwy napojów alkoholowych i papierosów przed przyjazdem do Norwegii. Jeśli ktoś w nowym roku planuje przeprowadzkę do kraju fiordów, wraca tam do pracy po świętach lub chce odwiedzić rodzinę lub znajomych, a  przy okazji ma zamiar zrobić zakupy przed przekroczeniem granicy, lepiej, by zapoznał się z aktualnymi zasadami przewozu do Norwegii wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Zmieniają się one bowiem 1 stycznia 2022. Ile można zabrać ich w bagażu, a kiedy trzeba je oclić? Informujemy w artykule.
Reklama
Przede wszystkim w nowym roku znika możliwość zamiany limitu tytoniu na 1,5 litra wina lub dodatkowe piwo. Oto cztery alternatywy proponowane przez Norweską Słuzbę Celną:
  • 1 litr mocnego alkoholu + 1,5 litra wina + 2 litry piwa
  • 3 litry wina + 2 litry piwa
  • 5 litrów piwa
  • 1 litr mocnego alkoholu + 3,5 l piwa
Jeśli chodzi o tytoń, można przewieźć przez norweską granicę 200 sztuk papierosów lub 250 gram innych wyrobów tytoniowych.
Według zaktualizowanych informacji dostępnych na stronie Norweskiej Służby Celnej (Tolletaten), jeśli przebywało się poza granicami Norwegii przynajmniej dobę, można wwieźć ze sobą towary o łącznej wartości do 6000 koron, bez uiszczania cła i podatku akcyzowego. Jeśli natomiast do kraju fiordów wraca się po niecałych 24 godzinach, limit ten zmniejsza się do 3000 koron.

Jakich pozycji dotyczy zmiana?

Przedmiotów zakupionych bez cła w samolotach, na lotniskach i promach, jeśli przebywało się poza krajem dłużej niż 24 godziny, oraz towarów, które są sprowadzane do Norwegii po handlu w innym kraju.
Jeśli chodzi o tytoń, można przewieźć przez norweską granicę 200 sztuk papierosów lub 250 gram innych wyrobów tytoniowych.

Jeśli chodzi o tytoń, można przewieźć przez norweską granicę 200 sztuk papierosów lub 250 gram innych wyrobów tytoniowych.Źródło: pxhere.com / CC0 Public Domain

Nie ma możliwości wymiany alkoholu na wyroby tytoniowe, jak również wina oraz piwa/drinków/cydru na mocniejsze alkohole. Tylko osoby pełnoletnie, tj.  które ukończyły 18 lat, mogą wwieźć do Norwegii piwo, wino i wyroby tytoniowe, natomiast w przypadku napojów spirytusowych o zawartości alkoholu powyżej 22 proc. musisz mieć ukończone 20 lat.Towary, których przywóz jest zabroniony bez specjalnego zezwolenia: wyroby alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 60 proc.
Po przekroczeniu limitu wartościowego 6000 lub 3000 koron trzeba zapłacić cło i podatek akcyzowy. Można jednak samemu wybrać towary, za które chce się zapłacić. Jeżeli wartość danego towaru przekracza wyżej wymieniony limit, cło i podatek akcyzowy zostaną naliczone od całej wartości towaru. Jeżeli nie jest się w stanie udokumentować wartości towaru, celnicy ustalają jego szacunkową wartość.

Dowiedzieć się, jakie produkty i w jakich ilościach można przetransportować nad fiordy – czy to autem, czy promem bądź samolotem – ale też oclić przewożone towary, można samodzielnie za pośrednictwem aplikacji KvoteAppen.

Przejście czerwone vs. zielone

Zadeklarować posiadanie towarów podlegających opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń na przywóz można zrobić np. na lotnisku lub przejściu granicznym, wybierając to oznaczone kolorem czerwonym.

Wybierając zielone przejście, deklaruje się posiadanie wyłącznie towarów zwolnionych od cła i podatku akcyzowego, przeznaczonych do użytku osobistego lub na prezent w kontekście prywatnym, nieprzeznaczone na sprzedaż lub do celów zarobkowych, jak również brak towarów wymagających specjalnych zezwoleń na przywóz.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram