Życie w Norwegii

Firmy będą mogły dawać pracownikom droższe prezenty. Rząd zwolni z podatku nawet… szczepionki i świąteczne imprezy

Monika Pianowska

06 października 2020 11:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Nieopodatkowane prezenty, jakie firmy mogą przekazywać swoim pracownikom, to przykładowo karnety na siłownię czy miesięczne bilety komunikacji miejskiej. adobe stock/ licencja standardowa

Norweski minister finansów Jan Tore Sanner ogłosił na łamach norweskiej prasy, że w nowym budżecie rząd kraju fiordów zaproponuje zwiększenie limitu kwotowego na zwolnione od podatku prezenty od pracodawcy z 2 tys. do 5 tys. koron. Ponadto całkowity limit na podarunki zwolnione z podatku i zniżki dla zatrudnionych miałby wzrosnąć z 10 tys. do 13 tys. koron.
Obecnie limit zniżek dla pracowników ustala się na około 8 tys. koron. Jeśli jednak otrzymuje się tylko rabaty, a nie konkretne prezenty, kwotę wolną od podatku na rzecz zatrudnionych można połączyć, aby uzyskać razem nawet 13 tys. koron.

Praktyczne bonusy w dobie epidemii

Nieopodatkowane prezenty, jakie firmy mogą przekazywać swoim pracownikom, to przykładowo karnety na siłownię czy miesięczne bilety komunikacji miejskiej lub rower. Minister Sanner dodał w rozmowie z VG, że zwolnione z podatku zostaną również zapewniane przez pracodawcę szczepionki na grypę i te, które okażą się przydatne w walce z panującą pandemią koronawirusa.
Jan Tore Sanner z partii Høyre pełni rolę ministra finansów Norwegii od stycznia 2020.

Jan Tore Sanner z partii Høyre pełni rolę ministra finansów Norwegii od stycznia 2020. flickr.com/photos/hoyre/creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

W trosce o świąteczną atmosferę i dobro branży gastronomicznej nad fiordami podatkiem nie zostaną objęte także tradycyjne imprezy firmowe, praktykowane w Norwegii przed Bożym Narodzeniem, czyli julebord. Ulgi mają dotyczyć jednak małych grup, a świąteczne kolacje np. w restauracji czy innym wynajętym lokalu muszą się odbyć zgodnie z obowiązującymi środkami ostrożności, by uniknąć zakażeń.
Ministerstwo Finansów zapowiada również, że przede wszystkim postara się uprościć zasady zgłaszania prezentów i rabatów przez firmy. Z opinii norweskich przedsiębiorców wynika bowiem, że ​​jest to obecnie zbyt skomplikowane. Szacuje się, że zmiany będą kosztować Norwegię 450 mln koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
RafalC75

07-10-2020 17:51

to Ty się powinieneś zgłosić do testów, psychiatrycznych, bo trzeba mieć ładnie zryty beret żeby z kilku kont sobie samemu stawiać plusy.... Co do szczepień, to wiem że Ty i Tobie podobni daliście sobie przeprać mózgi..... szczepionki szkodzą, ziemia jest płaska , Amerykanie nie lądowali na księżycu a świstak siedzi i zawija w te sreberka....Mniej youtuba, więcej naukowej literatury polecam

RafalC75

06-10-2020 22:22

Darmowe i przymusowe ? Szczepienia anty covidove ?
Może rząd nie będzie zmuszał ale zrobią to firmy.
Chcesz mieć pracę w gastronomii szczep się, chcesz mieć pracę w biurze lub szkole? Szczep się.
Podróż samolotem ? A może tak szczepionka ?

I bardzo dobrze!!! jeszcze powinny być papiery do podpisu: nie szczepiłem się i jak by co to chcę skonać na schodach szpitala, bez prawa do jakiejkolwiek pomocy medycznej.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram