Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Praca i pieniądze

Nadszedł czas urlopów i feriepenger. O tych zasadach warto pamiętać

Maja Zych

04 czerwca 2019 13:51

Udostępnij
na Facebooku
9
Nadszedł czas urlopów i feriepenger. O tych zasadach warto pamiętać

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów. Fotolia.com / Royalty Free

Każdego roku czerwiec jest miesiącem, który oznacza nie tylko koniec roku szkolnego dla dzieci i młodzieży, ale też zapowiada okres urlopowy wśród norweskich pracowników. Wtedy też najczęściej rodzi się wiele pytań w związku z feriepenger: kiedy powinno się otrzymać świadczenie, ile wynosi, a także co zrobić, kiedy pracodawca nie chce wypłacić pieniędzy?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.
Reklama

Czym jest feriepenger?

Feriepenger jest wynagrodzeniem, które podczas urlopu ma zastąpić zwykłą pensję. Prawo do wypłaty pieniędzy wypracowuje się w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego, a podstawą do wyliczania dodatku wakacyjnego jest dochód brutto z tego okresu. Warto jednak pamiętać, że nie wliczają się do niego m.in. dodatki związane z podróżami służbowymi czy feriepenger z ubiegłego roku. 

Ważna jest też główna zasada, że feriepenger przysługuje tylko osobom, które pozostają w stosunku pracy z norweskim pracodawcą, a także marynarzom i rybakom, którzy mają status norweskiego pracownika – oznacza to, że wynagrodzenia nie otrzymają osoby samozatrudnione czy bezrobotne.

Każdy pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujące mu dni urlopowe. Nie ma możliwości, aby zamiast wolnego pracownik odebrał odpowiedni ekwiwalent pieniężny.

Ile wynosi?

Wysokość feriepenger zależy nie tylko od dochodów pracownika, ale też od jego wieku czy formy zatrudnienia. Osobom do 60 roku życia przysługuje minimum 10,2 proc. dochodów brutto z ubiegłego roku, podczas gdy starszym pracownikom należy się 12,5 proc. Na lepsze warunki mogą liczyć pracownicy objęci układami zbiorowymi (tariffavtale) – w zależności od zapisów w umowie, feriepenger może wynosić od 12. do nawet 14,5 proc.

Mimo że podstawą do wyliczenia wysokości feriepenger jest w ogólnym rozumieniu pensja z ubiegłego roku, w skład dochodów mogą zaliczać się także niektóre świadczenia socjalne, takie jak zasiłek chorobowy czy rodzicielski. W takich przypadkach istnieją jednak szczegółowe zasady dotyczące terminu i wysokości wypłaty wynagrodzenia.

Feriepenger jest opodatkowane, jednak zaliczka na poczet podatku rozłożona jest na 10,5 miesiąca i nie jest pobierana w święta i wakacje. Każdy pracownik ma jednak obowiązek uwzględnić tę kwotę w swoim zeznaniu podatkowym za rok, w którym ją otrzymał.

Wypłata najczęściej w czerwcu

Przepisy jasno mówią, że feriepenger powinno być wypłacone do ostatniego dnia przed zaplanowanym wolnym. W praktyce wielu pracodawców idzie jednak na rękę pracownikom i dodatek pieniężny w całej firmie wypłaca w określonym miesiącu, np. w czerwcu, kiedy zaczyna się sezon urlopowy.

W przypadku kobiet, które pobierały zasiłek ciążowy (svangerskapspenger) w Norwegii oraz osób na zasiłku chorobowym (sykepenger), feriepenger wypłacane jest do 31 maja w roku następującym po tym, w którym pobierano zasiłek. 

Wyjątkiem jest też sytuacja, w której umowa o pracę ulega rozwiązaniu – wówczas całość przysługującego wynagrodzenia urlopowego wypracowanego przez pracownika do danego momentu musi zostać wypłacona wraz z ostatnią pensją.

Jeśli pracodawca nie chce zapłacić

Kiedy pracodawca nie chce zapłacić, najważniejsza jest szybka reakcja – należy pamiętać o terminach, po upływie których nie ma szans na uzyskanie pieniędzy.

Pierwszym krokiem jest wysłanie do pracodawcy listu z potwierdzeniem odbioru, w którym domaga się uregulowania należnego feriepenger w określonym czasie. Warto zaznaczyć, że sprawa zostanie przekazana dalej, jeśli kwota nie zostanie zapłacona. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie sytuacji do Rady Rozjemczej (Forliksrådet) – jeśli to nie podziała, sprawę należy skierować do komornika.

O zaległe świadczenie urlopowe można się ubiegać maksymalnie przez trzy lata. Po tym czasie sprawa się przedawnia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tolll Bra

25-06-2020 20:20

Nie.Nie

Tolll Bra

25-06-2020 20:19

Oooooo.

EWA J

19-06-2019 18:46

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Monika Grzybowska

06-06-2019 12:41

11 wypłat masz dlatego ze należy ci się 25 dni BEZPŁATNEGO urlopu.. a skoro rok ma 12 miesiecy a prawie miesiac jest urlopu to dlatego tak to teoretycznie wyglada..czyli podczas przebywania przez ciebie na urlopie nie otrzymujesz wynagrodzenia.. feriepenger ma ci zastąpić wynagrodzenie na czas urlopu.. jeśli nie byłeś na urlopie tylko normalnie pracowałeś wynagrodzenie ci się należy..a biorąc pod uwagę ze kończysz prace w danej firmie ma ona obowiązek wyplacic ci całe wypracowane feriepenger i nie może ci tego zaliczyć na poczet wypłaty! To są zupełnie inne pieniądze. .

wojtas785

06-06-2019 12:01

Na fastlonn jest 11 pełnych wypłat i feriepenger. Tylko nie przepracowalem całego roku ubiegłego i nie wiem czy w tym przypadku to obowiązuje, dziękuje za odpowiedź

wojtas785

06-06-2019 11:59

Przepraszam, miesiąc maj był moim ostatnim, pracodawca wypłaca wynagrodzenie każdego 15 kolejnego miesiąca, czyli majowa wypłata przypada teraz na miesiąc czerwiec, pozdrawiam

Monika Grzybowska

06-06-2019 11:56

A niby czemu miał byś nie dostać wypłaty wynagrodzenia? Pracowałeś wiec wynagrodzenie ci się należy..pierwszy raz o czymś takim słyszę ze się wypłata nie należy bo dostaniesz feriepenger prży odejściu z pracy hehe.. feriepenger to dodatkowe pieniądze do wykorzystania podczas urlopu który jest bezplatny a wypracowuje się go w roku poprzednim niemniej przy ostatniej wypłacie jeśli ustal stosunek pracy pracodawca musi ci go wyplacic w całosci

wojtas785

06-06-2019 11:46

Witam, zatrudniłem się w firmie, w październiku 2018 na Fastlonn. Do końca roku zgromadziłem 10 tys. K feriepenger. Miesiąc czerwiec jest moim ostatnim w ww. zakładzie pracy i ostatnia wypłata pokrywa się ze świadczeniem urlopowym. Słyszałem, że na stałym kontrakcie wypłacane jest tylko feriepenger bez wypłaty. Pytanie moje czy zamiast ustalonych 33 tys. brutto, co jest moją stwaką, otrzymam tylko 10tys. brutto urlopowego? dziękuje za pomoc i pozdrawiam

wiertar

05-06-2019 02:00

Czy ferienpengen należy się każdemu pracownikowi? Nawet temu gdy jest na umowie na czas określony, czy umowie próbnej?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok