Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

56
Fakty i mity o: Feriepenger

 
 Foto: stock.xchng
Zagadnienia związane z norweskim wynagrodzeniem urlopowym (feriepenger) obrosły tyloma błędnymi wyobrażeniami, że warto chyba zrobić podsumowanie najważniejszych "mitów" oraz podać twarde "fakty".
(Osoby zorientowane w temacie mogą sobie niniejszy artykuł odpuścić.)

Feriepenger to dodatek urlopowy/trzynastka - MIT

Feriepenger nie dostajemy oprócz pensji za dany miesiąc, ale zamiast niej - w miesiącu urlopowym. (Dlatego też osobiście unikam określenia "dodatek urlopowy", gdyż jest on mylący, a piszę i mówię o "wynagrodzeniu urlopowym").

W uproszczeniu wygląda to tak, że w ciągu roku mamy 11 miesięcy pracy i 1 miesiąc urlopowy. Przez 11 miesięcy pracy otrzymuje się pensję, a przez 1 miesiąc feriepenger. Przez 11 miesięcy pracy pracodawca odprowadza na specjalne konto pewną kwotę (najczęściej 10,2% pensji brutto) od każdej pensji, i kwota ta jest w miesiącu urlopowym wypłacana jako feriepenger.

Feriepenger są potrącane z pensji - MIT


To z kolei błąd w drugą stronę. Feriepenger wyliczane są na podstawie pensji brutto, ale "w górę", czyli stanowią koszt pracodawcy. Przykład: Pensja Jana w roku 2010 wyniosła 300 000 nok brutto. Feriepenger od tej kwoty to 300 000 kr x 10,2% = 30 600 nok. Tę właśnie kwotę wynagrodzenia urlopowego otrzyma Jan w roku 2011. Natomiast od kwoty brutto 300 000 nok potrącona zostanie zaliczka na podatek dochodowy i ubezpieczenia społeczne (forskuddstrekk) - zgodnie z kartą podatkową.

Można otrzymywać wyższe feriepenger niż 10,2% - FAKT


Można, ale nie - jak chciałyby niektóre osoby - według własnego widzimisię. Wysokość feriepenger (procent, wg. którego są naliczane) jest powiązana z długością urlopu. Osoby, które mają standardowy wymiar urlopu (25 dni) mają feriepenger naliczane jako 10,2% od pensji brutto. U osób, które mają prawo do dłuższego urlopu (np. pracownicy powyżej 60 roku życia lub osoby, które mają dłuższy urlop na mocy umowy zbiorowej), procent ten będzie wyższy (np. 12 lub 12,5%).

Feriepenger zawsze wypłacane są w czerwcu następnego roku - MIT


Tak jest najczęściej, ale nie jest to zasada bezwzględna i warto o tym wiedzieć, gdyż pracodawcy często łamią prawo w tym punkcie.

Sprawa wygląda tak:

- Zasadniczo
feriepenger wypłacane są w roku następującym po tym, w kórym zostały wypracowane (tj. feriepenger wypracowane w roku 2011 zostaną wypłacone w roku 2012) przed pójściem pracownika na urlop. Duża część przedsiębiorstw (zwłaszcza tych więszych) dla ułatwienia po prostu wypłaca feriepenger w czerwcu, czyli wtedy, kiedy zaczyna się sezon urlopowy. Jeśli jednak ktoś chciałby wyjechać na urlop w np. kwietniu, może prosić o wypłatę feriepenger w tym terminie (jednak, jak już zaznaczałam - w przypadku dużych firm, gdzie procedury i terminy wypłacania feriepenger ustalone są sztywno - może być ciężko...)

-
Kiedy stosunek pracy ulega rozwiązaniu, całość wypracowanych przez pracownika do tego momentu feriepenger (zarówno z ubiegłego roku (jeśli jeszcze nie zostały wypłacone), jak i z roku bieżącego) musi zostać wypłacona z ostatnią pensją. Jeśli pracodawca w takiej sytuacji odmawia wypłaty feriepenger i przesuwa ją na czerwiec kolejnego roku (a z doświadczenia wiem, że takie przypadki zdarzają się, niestety, często), łamie prawo. Należy zatem upierać się przy swoim i w razie konieczności kierować sprawę do Inspekcji Pracy i/lub Rady Rozjemczej (Forliksrådet). Sprawa jest szczególnie istotna dla osób, które w ogóle kończą pracę w Norwegii i wracają do Polski. Jeśli otrzymają feriepenger dopiero w następnym roku, będą musiały składać zeznanie podatkowe dodatkowo za ten rok i samodzielnie odprowadzić podatek od wypłaconych feriepenger.

Feriepenger są zwolnione z podatku - BZDURA!!!


To już nawet nie MIT, tylko totalna bzdura - niestety, bardzo rozpowszechniona.

Feriepenger są oczywiście opodatkowane, jak każdy inny dochód.


Najprostszy dowód - na rocznym podsumowaniu dochodów i pobranych zaliczek na podatek dochodowy (l
ønns- og trekkoppgave) w pozycji 111-A, czyli dochód brutto, podana jest łączna kwota pensji i feriepenger wypłaconych w danym roku.

Błędne mniemania biorą się zapewne z niezrozumienia różnicy między określeniem skattefri (nieopodatkowany), a trekkfri (zwolniony z obowiązku odciągnięcia zaliczki na podatek -> patrz następny podpunkt).

Feriepenger są wypłacane jako kwota brutto - FAKT



Feriepenger wypłacane są bez potrącenia zaliczki na podatek dochodowy (trekkfri), czyli jako kwota brutto. Nie oznacza to jednak, że są nieopodatkowane. W rozliczeniu rocznym do podstawy opodatkowania będzie wliczała się zarówno pensja z danego roku, jak i wypłacone w danym roku feriepenger. (Odciągana z pensji zaliczka na podatek dochodowy jest m.in. dlatego trochę wyższa, żeby w ostatecznym obrachunku zawarł się w niej też podatek należny od feriepenger.)

Wyjątek:
Jeśli wypłata feriepenger następuje w tym samym roku, w którym zostały wypracowane (np. w sytuacji rozwiązania stosunku pracy), normalnie odciąga się od nich zaliczkę na podatek dochodowy (wg. karty podatkowej)

Feriepenger należą się tylko od pensji - MIT


Feriepenger naliczane są również od chorobowego,
zasiłku rodzicielskiego (macierzyńskie) i zasiłku dla bezrobotnych, jednak na nieco innych zasadach.

Feriepenger od chorobowego (sykepenger) - Feriepenger zostaną naliczone jedynie od chorobowego za 48 pierwszych dni na zasiłku chorobowym w danym roku. Feriepenger nalicza się według normalnej stawki 10,2%, z wyjątkiem pracowników od 59 lat wzwyż, u których będzie to 12,5%. Wypłata feriepenger od sykepenger następuje pod koniec maja roku następnego.

Feriepenger od zasiłku rodzicielskiego (foreldrepenger) - Feriepenger nalicza się jedynie od zasiłku za pierwsze 12 lub 15 tygodni (w zależności od tego, w jakim trybie - 100% czy 80% - pobierany jest zasiłek rodzicielski). Feriepenger stanowią 10,2% wysokości świadczenia wypłaconego przez pierwsze 12 lub 15 tygodni.

Jeśli okres pobierania zasiłku rodzicielskiego zahacza o dwa lata kalendarzowe, np. 2010 i 2011, w 2011 wypłacone zostaną feriepenger od świadczenia za tygodnie przypadające na rok 2010, a w 2012 roku od świadczenia wypłaconego w 2011.
Wypłata feriepenger od foreldrepenger następuje pod koniec maja roku następnego.

Feriepenger od zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger) - Feriepenger zostaną wypłacone, jeśli dana osoba otrzymywała zasiłek dłużej niż osiem tygodni w ciągu roku kalendarzowego. Feriepenger wyniosą w tym przypadku 9,5% od kwoty brutto zasiłku dla bezrobotnych, otrzymanego w danym roku. Feriepenger od dagpenger wypłacane są z reguły na przełomie stycznia i lutego roku następnego (nawet jeśli okres pobierania zasiłku zakończył się wcześniej w ciągu poprzedniego roku).

W opisanych powyżej przypadkach feriepenger wypłaca NAV.


Feriepenger nie należą się w przypadku krótkich kontraktów - MIT


Feriepenger naliczane są od pensji zawsze, niezależnie od długości kontraktu, czy też tego, czy jest to umowa stała, czy tymczasowa.

Jeśli, przykładowo, ktoś przepracuje w Norwegii 2 tygodnie i zarobi 14 000 koron brutto, od tej kwoty należeć mu się będzie 1 428 koron feriepenger. (14 000 nok x 10,2%)

Feriepenger należą się również od pensji za okres wypowiedzenia - FAKT


Jak najbardziej się należą.

To samo tyczy się sytuacji, kiedy ktoś nie otrzymał od pracodawcy należnego wynagrodzenia za jakiś okres. W skierowanym do pracodawcy żądaniu wypłaty należnego wynagrodzenia (lub w podaniu do Funduszu Gwarancji Płacowych - w przypadku bankructwa firmy) należy uwzględnić zarówno samą zaległą pensję, jak i naliczone od niej feriepenger.

Jeśli ma się prawo do urlopu, zawsze ma się prawo do feriepenger - MIT


Feriepenger to wynagrodzenie, które wypracowywuje się w roku poprzedzającym rok urlopowy, tak więc w pierwszym roku pracy, mimo że można iść na urlop, nie będzie się miało prawa do wypłaty feriepenger.

Samodzielni przedsiębiorcy nie mają prawa do feriepenger - FAKT


Jest to, że się tak wyrażę, oczywista oczywistość. Feriepenger naliczane są od dochodu z pracy, a nie od dochodu z działalności. W przypadku np. firmy jednoosobowej (EPF) lub spółki bezkapitałowej (ANS, DA) to właściciel/właściciele muszą tak zadbać o swoje finanse, żeby stać ich było na urlop.

I na koniec kilka uwag językowych: Wynagrodzenie urlopowe, o którym rozmawiamy to FERIEPENGER, a nie "feriepenga", "feri pengi", czy inne językowe potworki...


Używając nazwy norweskiej nie należy jej odmieniać, za to trzeba pamiętać, że jest to liczba mnoga ("feriepenger" to dosłownie "pieniądze urlopowe") i w ten sposób używać jej w zdaniu.

Jeśli ktoś nie może żyć bez odmiany przez przypadki, nie lepiej stosuje nazwę polską - wynagrodzenie urlopowe.

---


Jako że sezon urlopowy za pasem, życzę wszystkim czytelnikom portalu MojaNorwegia.pl udanych wakacji!




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


G123 G-321

05-10-2022 23:03

AndrzejSnopek napisał:
Witam może ktoś mi odpowie na takie pytanie jeżeli otrzymałem feriepenga za poprzed
Witam może ktoś mi odpowie na pytanie jeżeli otrzymałem w roku 2021 feriepenga za 2020 to dlaczego feriepenga są dodawane do brutto do 2020 i od tego jest naliczany podatek to wygląda na to że jest to opodatkowane podwójnie czy jak ? Proszę o wyjaśnienie i z góry dziękuję

Ponieważ te nieszczęsne \"feriowe\" są normalnie opodatkowane, jak każde INNE twoje legalne wynagrodzenie. TYLE, ŻE Z ROCZNYM OPÓŹNIENIEM.
Ot i tyle w tym temacie.
Jeżeli chcesz wiedzieć bardziej szczegółowo i z detalami, to musisz sobie sam wejść na stronę, na ten przykład tutaj i poczytać do poduszki.
www.skatteetaten.no/sok/?q=feriepenge.&se=16614

Andrzej Snopek

03-10-2022 13:13

Witam może ktoś mi odpowie na takie pytanie jeżeli otrzymałem feriepenga za poprzed

Witam może ktoś mi odpowie na pytanie jeżeli otrzymałem w roku 2021 feriepenga za 2020 to dlaczego feriepenga są dodawane do brutto do 2020 i od tego jest naliczany podatek to wygląda na to że jest to opodatkowane podwójnie czy jak ? Proszę o wyjaśnienie i z góry dziękuję

Kasia K

23-07-2018 13:04

JUSTAAAAA napisał:
WITAM.PROSZĘ O POMOC MÓJ MĄŻ PRACUJE W NORWEGI U FARMERA PRACA NA FARMIE ALE RÓWNIEŻ PRACUJE W BUDOWNICTWIE PONIEWAŻ NORWEG MA RÓWNIEŻ DUŻO MIESZKAŃ DO REMONTU.PRACUJE JUŻ OK 10 LAT NIGDY NIE OTRZYMAŁ feriepenger CO MOŻEMY ZROBIĆ ABY ODZYSKAĆ TE WYNAGRODZENIE.PROSZĘ O POMOC.....

Może ten artykuł CI pomoże: www.mojanorwegia.pl/praca-i-pieniadze/fe...urlopowym-14578.html

JUSTAAAAA

23-07-2018 10:43

WITAM.PROSZĘ O POMOC MÓJ MĄŻ PRACUJE W NORWEGI U FARMERA PRACA NA FARMIE ALE RÓWNIEŻ PRACUJE W BUDOWNICTWIE PONIEWAŻ NORWEG MA RÓWNIEŻ DUŻO MIESZKAŃ DO REMONTU.PRACUJE JUŻ OK 10 LAT NIGDY NIE OTRZYMAŁ feriepenger CO MOŻEMY ZROBIĆ ABY ODZYSKAĆ TE WYNAGRODZENIE.PROSZĘ O POMOC.....

Tomasz Pajdzik

04-04-2017 19:34

co musze wysłać pracodawcy zeby mi wyłacił feriepenger za tamten rok bo wie ze jade na wakacje a mowi mi ze teraz nie moze wypłacic czy jest jakis druk? pismo? oczywiscie feriepenger za 2016 rok pozdrwiam

AdamP1989

24-04-2016 15:00

Hej, mam prośbę czy może ktoś się orientuje. Jeżeli pracowałem w Norwegii w 2014 roku, i dostałem feriepneger w 2015 roku, kiedy pracowałem już tylko w Polsce cały roku, czy muszę się z tego wynagrodzenia urlopowego rozliczać w Polsce? Skattetaten powiedział mi że nie mam ani nadpłaty ani niedopłaty z tytułu feriepenger, ale nie wiem co z tym "przychodem" z Norwegii zrobić w Polsce. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Janek Szaradek

06-11-2014 10:33

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Dupek Stary

06-11-2014 09:27

opptymus jesli cos cytujesz to czytaj to ze zrozumieniem:

za Altinn:
Feriepenger
Feriepenger tjenes opp året før ferien avvikles og betales istedenfor lønn under feriefravær. Den som ikke har vært i jobb året før, har også rett til ferie, men ikke til feriepenger. Retten til feriepenger er knyttet til arbeidstakerbegrepet - det at man utfører arbeid i annens tjeneste. Frilansere og selvstendige oppdragstakere har ikke rett på feriepenger etter ferieloven.

Feriepengene beregnes av det arbeidstakeren har fått i lønn og annet arbeidsvederlag i opptjeningsåret. Utbetalinger til reiseutgifter, andel av nettoutbytte eller feriepenger utbetalt i opptjeningsåret, inngår ikke i beregningsgrunnlaget.

Arbeidstakere har lovbestemt krav på fire uker + en dag ferie hvert år. Arbeidstakere over 60 skal ha en uke ekstra.
Feriepengene utgjør 10,2 prosent av feriepengegrunnlaget. For arbeidstakere over 60 år, er satsen 12,5 prosent. Der det er avtalt flere feriedager enn loven krever, blir prosentandelen tilsvarende høyere. Hvis dere er omfattet av tariff- eller annen avtale som gir en femte ferieuke, er den ordinære satsen 12 prosent. (14,3 for arbeidstakere over 60 år.) Feriepengene inngår på vanlig måte i arbeidstakerens skattbare inntekt, og du skal betale arbeidsgiveravgift når den utbetales.

Feriepengene skal du «legge til side» for de ansatte, slik at de framkommer som en gjeldspost i regnskapet ditt. Du kan ikke betale dem ut som del av den vanlige lønnen, hvis ikke dette er konkret avtalt i virksomhetens tariffavtale.

Feriepengene skal i følge ferieloven utbetales siste vanlige lønningsdag før ferien, eller senest 1 uke før ferien tas. Det er imidlertid vanlig å avtale at feriepengene utbetales i en bestemt måned (f.eks. juni). Arbeidstakerne får da vanlig lønn når ferien avvikles dersom denne avvikles på et annet tidspunkt.

Den som slutter, skal ha utbetalt de feriepengene som er opptjent fram til sluttdato. Utbetalingen skal normalt skje siste lønningsdag før fratreden.

Feriepenger som utbetales i ferieåret, er trekkfrie. Det betyr at du ikke skal trekke skatt av disse. Utbetales derimot feriepengene i opptjeningsåret, så skal arbeidsgiver beregne skatt.

Feriepengegrunnlag skal fremgå av lønns- og trekksoppgaven for opptjeningsåret.

podkreslilem na czerowno kogo dotyczy 12%

radek rucin

06-11-2014 07:26

dzięki Panowie za odpowiedź, nie sądziłem, że wywołam taki sztorm. Wracając do umowy to niestety nie mam podsumowania kontraktu, narazie jeszcze jestem w polsce i dostałem tylko umowę, która składa się z tabelki na jednej stronie (podobno standardowy druk). Natomiast nie jest w niej wypełniona rubryka FP, stąd pojawiłyły się moje wątpliwości, czy jak nie ma tego wpisanego to mnie ominie. pozdrawiam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok