Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Fajerwerki w Norwegii: o tym trzeba pamiętać przed Sylwestrem nad fiordami Życie w Norwegii
Maja Zych 30 grudnia 2019
12:51

Fajerwerki w Norwegii: o tym trzeba pamiętać przed Sylwestrem nad fiordami

Skomentuj
W Norwegii prowadzone są też rozmowy nad wprowadzeniem przepisów, które zakazywałyby prywatnego użycia fajerwerków. pxhere.com / CC0 Public Domain
Świętowanie nadejścia Nowego Roku w Norwegii z pewnością nie jest tak huczne, jak w Polsce, jednak nie oznacza to, że tego dnia trzeba rezygnować z dobrej zabawy. Dla wielu Polaków podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oprócz lampki szampana nieodzownym elementem sylwestrowych imprez jest też puszczanie fajerwerków – trzeba jednak pamiętać, że nad fiordami przepisy regulujące używanie sztucznych ogni różnią się od tych, które znamy z Polski.
W artykule przypominamy dlatego, jakie zasady obowiązują podczas zakupu i puszczania fajerwerków w Norwegii oraz jak nie narazić się na mandat.
Reklama

W Norwegii pieczę nad handlem fajerwerkami sprawuje Urząd Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego (DSB), który zatwierdza sprzedawców i produkty oferowane nad fiordami – towary, które nie spełniają wymogów zgodnie z dyrektywą tzw. Nowego Podejścia Unii Europejskiej, nie zostaną dopuszczone do sprzedaży w Norwegii. Oznacza to, że wszystkie sztuczne ognie oznaczone znakiem CE, są odpowiednio dostosowane i sprawdzone pod względem bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska.

Tylko w określonych godzinach

Fajerwerki w Norwegii osoby prywatne mogą kupić jedynie w okresie między 27 a 31 grudnia od autoryzowanych sprzedawców. Samo użycie zakupionych towarów jest jednak jeszcze bardziej ograniczone – zgodnie z prawem sztuczne ognie można puszczać tylko w Sylwestra od godziny 18:00 do 2:00 w nocy następnego dnia. W pozostałe dni roku prywatne użycie fajerwerków jest niedozwolone bez specjalnego pozwolenia.

Na stronie poszczególnych gmin warto też sprawdzić, czy nie obowiązują lokalne zakazy puszczania sztucznych ogni w danych obszarach, w których występuje większe zagrożenie dla życia, zdrowia, środowiska czy strat materialnych – może dotyczyć na przykład ścisłego centrum miasta lub terenów gęsto zalesionych.

Maksymalna ilość środków pirotechnicznych, które osoba prywatna może przechowywać w domu, wynosi 10 kg w okresie od 27 do 31 grudnia oraz 5 kg w pozostałe dni roku.

Nie wszystkie rodzaje dozwolone

W Norwegii fajerwerki dzielone są na cztery kategorie ze względu na niebezpieczeństwo, jakie ze sobą niosą – dla każdego rodzaju ustalona jest też osobna granica wieku, od którego można je kupić.

Najbezpieczniejsze – tzw. zimne ognie – mogą być stosowane przez cały rok, a granica wieku dla takich produktów to 12 lat. W przypadku pozostałych fajerwerków zakup dozwolony jest dopiero po ukończeniu 18 roku życia, a korzystać można z nich jedynie w sylwestrowy wieczór.

Istnieje jednak jeden wyjątek – w kraju fiordów od 10 lat osoby prywatne nie mogą stosować tzw. rakiet na kijku (pinneraketter).
Pokazy fajerwerków to dla niektórych wciąż obowiązkowy punkt sylwestrowej imprezy.
Pokazy fajerwerków to dla niektórych wciąż obowiązkowy punkt sylwestrowej imprezy. pxhere.com / Public Domain

Co z fajerwerkami z zagranicy?

Zgodnie z ogólnymi zasadami wwóz fajerwerków zakupionych za granicą jest w Norwegii niedozwolony. Od każdej reguły istnieje jednak wyjątek – jest to bowiem możliwe po otrzymaniu specjalnego zezwolenia wydawanego przez DSB. Aby je otrzymać, trzeba mieć ważny certyfikat wydany przez Norweskie Towarzystwo Ochrony Przeciwpożarowej (Norsk brannvernforening), który potwierdzi przejście kursu i zdanie egzaminu z obsługi środków pirotechnicznych. Również w takim przypadku osoby przewożące fajerwerki przez granicę mają obowiązek zgłosić ten fakt Służbie Celnej (Tolletaten) – w przeciwnym razie zakupione towary zostaną zarekwirowane.

Norwegia rozważa całkowity zakaz

W wielu krajach na całym świecie głośno jest w ostatnich latach o poważnych konsekwencjach, jakie fajerwerki mają zarówno dla zdrowia ludzi, zwierząt, jak i dla środowiska. Coraz więcej miast rezygnuje z tego powodu z organizowania miejskich pokazów, w władze państwowe rozważają wprowadzenie odgórnego zakazu stosowania sztucznych ogni przez osoby prywatne. W Norwegii temat stworzenia regulacji, na mocy których materiałów pirotechnicznych będą mogli używać tylko profesjonaliści, jest gorąco wspierany przez organizacje ochrony zwierząt oraz przedstawicieli służby zdrowia – podczas sylwestrowego wieczoru głośne wybuchy to nie tylko duży stres dla psów i kotów, ale też powód, dla którego wielu pacjentów trafia do szpitala z urazami kończyn, poparzeniami i uszkodzeniami słuchu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas