Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Emeryci otrzymają ponad 8,5 procenta podwyżki: zmiany w świadczeniach i zasiłkach

Emil Bogumił

26 maja 2023 08:36

Udostępnij
na Facebooku
Emeryci otrzymają ponad 8,5 procenta podwyżki: zmiany w świadczeniach i zasiłkach

Rozliczenie dotyczy miliona emerytów oraz wszystkich osób pobierających zasiłki i renty. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Rząd i organizacje pracodawców oraz związkowców uzgodniły wysokość nowej stawki G. Na zmianach najbardziej skorzystają emeryci. Świadczenia seniorów wzrosną od 1 maja o 8,54 proc.
– Wszyscy zasługują na godną starość. Ważne jest, by coroczna waloryzacja emerytur i świadczeń odbywała się na podstawie przewidywalnego i sprawiedliwego systemu – skomentowała minister pracy i integracji Marte Mjøs Persen. Jak poinformował resort, od 1 maja 2023 r. stawka G wzrasta o 7 143 NOK, do 118 620 NOK. To wzrost o 6,41 proc. – Cieszę się, że kwota rośnie w takim tempie. Dla świadczeniobiorców oznacza to wzrost rent i zasiłków o ponad 6 procent – przyznała Persen.

Zmiany ważne dla milionów

Stawka G służy obliczeniom składek i świadczeń w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozwiązań socjalnych. Podlega corocznej nowelizacji. Na podstawie grunnbeløpet – nazywanej także kwotą podstawową lub stawką G – oblicza się między innymi składki na ubezpieczenia społeczne, emerytury, renty, świadczenia chorobowe i zasiłki rodzinne. Jest także niezbędna do wyznaczenia dochodu minimalnego, wymaganego do otrzymania prawa przy pobieraniu wybranych świadczeń.
Stawkę G po raz pierwszy ustalono na podstawie nowych przepisów, ustalonych w 2022 roku. W trakcie zmian muszą zostać wzięte pod uwagę wzrost płac oraz ewentualne różnice, które wynikły z nietrafionych prognoz przed dwoma latami.

Stawkę G po raz pierwszy ustalono na podstawie nowych przepisów, ustalonych w 2022 roku. W trakcie zmian muszą zostać wzięte pod uwagę wzrost płac oraz ewentualne różnice, które wynikły z nietrafionych prognoz przed dwoma latami.Fot. Fotolia

Jak wyliczył resort pracy i integracji społecznej, stawka minimalnej emerytury wzrośnie od 14 776 NOK do 28 012 NOK. Podwyżka rent i świadczeń dla osób poszukujących pracy wyniesie co najmniej 9,2 tys. NOK.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Integracji Społecznej
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok