Biznes i gospodarka

Mieszkańcy Norwegii wydają coraz więcej, a ceny wciąż rosną. Gospodarstwa domowe straciły ponad 30 tysięcy koron

Emil Bogumił

23 maja 2023 16:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Mieszkańcy Norwegii wydają coraz więcej, a ceny wciąż rosną. Gospodarstwa domowe straciły ponad 30 tysięcy koron

Problemy gospodarstw domowych w Norwegii zauważalne są od 2022 roku. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Przeciętna czteroosobowa rodzina w Norwegii wydaje ponad 32 tys. NOK więcej niż przed rokiem, wynika z najnowszego badania Sifo. Badacze zwracają uwagę, że w kraju fiordów wzrosły ceny niemal wszystkich artykułów i usług. Przewidują także, że latem dojdzie do kolejnych podwyżek.
Analitycy wskazują, że do zawirowań na rynku artykułów spożywczych dojdzie latem. W czerwcu, lipcu i sierpniu produkty mogą podrożeć nawet o pięć proc. w skali miesiąca. Wskazują, że wpływ na sytuację ma kilka czynników:

  • dostosowanie cen do wymagań wynikających z ugody rolniczej,
  • przerzucenie kosztów produkcji na klientów; obecnie przedsiębiorcy mają tracić na niekorzystnej marży,
  • wzrost kosztów produkcji wywołany większymi cenami energii i paliw w Europie oraz na świecie,
  • podwyżka cen surowców wywołana wojną w Ukrainie,
  • ogólny wzrost cen.

Ivar Pettersen, analityk rynku z Alo Analysis uważa, że informacje o podwyżkach cen Norwegowie zobaczą już w czerwcu. – 10 czerwca będziemy świadkami doniesień o poważnych podwyżkach, które opiszą sytuację, która panowała w maju – przypuszcza badacz. Dodał także, że podobne statystyki mogą być przekazane w lipcu oraz sierpniu. – Wzrost cen może faktycznie wynieść pięć proc. w skali miesiąca. W przeszłości było to nieprawdopodobne – podsumował na łamach Nettavisen.

Gospodarstwa domowe tracą tysiące

Jak informuje Sifo – Norweski Instytut Badań Konsumenckich – norweskie gospodarstwa domowe wydają coraz więcej na utrzymanie. W skali roku, analizując dane z lutego, wzrost kosztów wyniósł 32 210 NOK. Dodają także, że rzeczywisty skok może być większy – dane nie uwzględniają czynszu mieszkaniowego oraz rachunków za energię elektryczną. W tzw. budżet referencyjny nie są także wliczone wydatki na wakacje, wyjście do restauracji oraz korzystanie z większości usług zdrowotnych.
Sifo zwróciło uwagę, że roczny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny wzrósł z 400 640 NOK do 432 850 NOK. Instytut analizował sytuację finansową na przykładzie lutego 2022 i 2023.

Sifo zwróciło uwagę, że roczny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny wzrósł z 400 640 NOK do 432 850 NOK. Instytut analizował sytuację finansową na przykładzie lutego 2022 i 2023.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

Analitycy zwracają uwagę, że bardziej optymistyczne są analizy średniookresowe. Światowe trendy pokazują, że należy spodziewać się spadku cen m.in. zbóż i kukurydzy, energii elektrycznej oraz kosztów produkcji. Wzrost cen powinien zmniejszyć się w perspektywie półrocznej, uważa Ivar Pettersen. Badacze nie mogą jednak stwierdzić, kiedy sytuacja na rynkach międzynarodowych przełoży się na funkcjonowanie gospodarstw domowych.

Źródła: FriFagbevegelse, Nettavisen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz012

23-05-2023 17:59

Nie ma tragedii jeszcze . Trzeba tylko dobrze liczyc

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok