Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś Grunnlovsdagen: cała Norwegia świętuje. Nad wszystkim czuwać będzie policja Życie w Norwegii
Paulina Cirocka 17 maja 2018
10:02

Dziś Grunnlovsdagen: cała Norwegia świętuje. Nad wszystkim czuwać będzie policja

Skomentuj
Bunad to tradycyjny norweski strój ludowy wkładany przez dorosłych wikimedia.org - Elin - Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Nadszedł 17 maja, czyli jeden z ważniejszych dni w kalendarzu Norwegów – Święto Konstytucji. Tego dnia w największych miastach odbędą się pochody przyciągające setki tysięcy uczestników. Główna parada – jak co roku – odbędzie się w Oslo, dlatego policja zadba o dodatkowe bezpieczeństwo w stolicy. Funkcjonariusze będą także patrolować inne miasta.
Reklama
Szef policji w Oslo, Martin Strand, poinformował, że policyjne auta i busy przejadą wzdłuż dziecięcej parady, a krążący po okolicy policjanci będą mieli przy sobie broń. W Stavanger i Trondheim funkcjonariusze również będą czuwać nad bezpieczeństwem parady, a broń będzie dostępna w policyjnych wozach.

Zwiększona liczba policyjnych patroli wynika z lęku przed zamachami. W zeszłym roku w maju doszło do ataku terrorystycznego w Sztokholmie, a w Oslo aresztowano 17-latka, który miał przy sobie przedmiot przypominający bombę.Choć prawdopodobieństwo zamachu w najbliższy czwartek jest określane jako niewielkie, funkcjonariusze nie chcą ryzykować, zwłaszcza że w grę wchodzi bezpieczeństwo dzieci.

17 maja jest w Norwegii świętem państwowym i rocznicą podpisanej w 1814 roku w Eidsvoll norweskiej Konstytucji. Dokument był rozpaczliwą próbą utrzymania suwerenności kraju po ciężkich porażkach w wojnie z Napoleonem. Norwegii groziło wówczas przyłączenie do Szwecji i utrata niepodległości. Konstytucja ustanawiała Norwegię suwerenną monarchią konstytucyjną.

Norwegowie nazywają ten dzień syttende mai, søttende mai (17 maja), Nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub Grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji). Tradycyjną praktyką w rocznicę podpisania Konstytucji jest wywieszanie w oknach norweskich flag oraz dekorowanie przestrzeni publicznej (płoty, latarnie, ławki itp.) zielonymi gałązkami.

Parady, parady i jeszcze raz parady

Najważniejszym elementem obchodów 17 maja są parady. W Oslo rano odbywa się parada dziecięca złożona z uczniów wszystkich szkół w mieście. Dzieci noszą odświętne mundurki oraz miniatury flag, a towarzyszy im szkolna orkiestra. Dookoła zbierają się tłumy rodziców, którzy robią zdjęcia i nagrywają filmy.

Parada odbywa się pod Pałacem Królewskim, gdzie stojący na balkonie monarcha z rodziną pozdrawia zgromadzonych.

W Trondheim rano również odbywają się parady dziecięce, po południu lub wieczorem zaś zbierają się dorośli, lokalne społeczności, drużyny sportowe i motocyklowe, organizacje studenckie itp.

W Bergen dzieciom na paradzie towarzyszą kuglarze oraz młodzieżowe oddziały wojskowe zwane Buekorps.

Na koniec każdego przemarszu Norwegowie śpiewają najpierw hymn narodowy (Ja, vi elsker dette landet), a następnie hymn rodziny królewskiej (Kongesangen).

17 maja także ubiór dorosłych nie jest przypadkowy. Kto może, zakłada tego dnia bunad, czyli ręcznie szyty i haftowany strój ludowy, którego szczegółowy wygląd zależy od regionu. Zakładanie bunadu jest symbolem powodzenia i statusu społecznego, bowiem jego cena to w przeliczeniu nawet 10 tysięcy złotych.

Zezwolenie nawet na tęczę

Kontrowersyjnym tematem związanym z paradami są flagi. Z racji tego, że w Norwegii mieszka wiele narodowości, niektórzy tego dnia zamiast norweskiej chcą na paradzie wykorzystać flagę swojego państwa. W tym roku pojawiły się nawet doniesienia o karach za przynoszenie na pochody innych flag niż norweskich, jednak plotki zostały zdementowane, o czym pisaliśmy tutaj.

Co więcej, w tym roku organizacja Skeiv Ungdom zrzeszająca młodzież walczącą z dyskryminacją i podziałami podjęła rozmowy z władzami okręgu Skien o możliwości niesienia 17 maja również tęczowych flag. Ich pomysł został zaakceptowany.

Wafle i hot-dogi

17 maja charakteryzują też serwowane tego dnia potrawy. Z rana tradycją jest jedzone wspólnie z najbliższymi śniadanie, na którym serwuje się głównie jajecznicę oraz łososia.Podczas parad na ulicznych kramach można kupić świeżo pieczone wafle, a ostatnimi czasy także hot-dogi uwielbiane przez dzieci.

Po południu Norwegowie spotykają się na grillach, podczas których jedzą mięso, ryby, kiełbasy, pieczone ziemniaki oraz tradycyjną potrawę, jaką jest kasza ze śmietaną. Popularne desery to lody, sernik, ciasto marchewkowe, kremowe ciasto z dodatkiem borówek i jagód oraz kransekake – kruche ciasto z dodatkiem migdałów. Wszystko przyozdobione lukrem i kolorami narodowymi.

Koniec imprez, czas na naukę

17 maja to także ostatni dzień russefeiring, czyli święta maturzystów, którzy po trzytygodniowej, nieprzerwanej zabawie muszą przygotować się do egzaminów. Russowie przyjeżdżają na parady swoimi busami z głośno grającą muzyką, obowiązkowo ubrani w charakterystyczne ogrodniczki, aby bawić się wspólnie z resztą mieszkańców. Tej nocy mają ostatnią szansę, aby zasmakować beztroski, stąd wiele imprez po paradach trwa do późna w nocy, a nawet jeszcze do rana.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas