Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dementujemy: nie będzie mandatu za zagraniczną flagę 17 maja Aktualności
Maja Zych 15 maja 2018
12:07

Dementujemy: nie będzie mandatu za zagraniczną flagę 17 maja

7
Skomentuj
Z okazji Święta Konstytucji w Norwegii organizuje się barwne pochody. [Public domain], via Wikimedia Commons
„Jeśli 17 maja pójdziesz z zagraniczną flagą, dostaniesz 4500 koron mandatu” – taką informację podały w ubiegłym tygodniu portale Dagmagasinet i Viral Starz, powołując się na źródła z komitetu ds. 17 maja oraz z kręgu polityków Partii Postępu (Frp). Wiadomość ta została szybko zdementowana – nie istnieje w Norwegii prawo zabraniające noszenia flag swojego kraju.
Należy jednak zachować ostrożność, bo mimo że imigrantom nie grożą kary finansowe, może być to źle odebrane przez wielu Norwegów, którzy przywiązują dużą wagę do swojego święta narodowego.
Reklama

Nie będzie mandatów

17 maja w Norwegii jest najważniejszym świętem narodowym – to tego dnia w 1814 roku uchwalono Konstytucję w Eidsvollu. Dzień ten obchodzony jest hucznie i zarówno w dużych, jak i małych miastach ulice zapełniają się ludźmi w strojach ludowych, trzymającymi w ręku norweskie flagi. Duże zainteresowanie internautów wzbudziły z tego powodu informacje, że podczas pochodu w Oslo pod karą grzywny zabronione jest posiadanie zagranicznych flag. Informacje okazały się fałszywe, jednak wielu Norwegów wyraziło swoje poparcie dla tego pomysłu.

Zagraniczna flaga – czy wypada?

Bez wątpienia flaga jest dla Norwegów jednym z ważniejszych symboli narodowych, dlatego warto się zastanowić, czy wyjście na ulice z flagą własnego kraju nie będzie źle odebrane.

Mimo że dla niektórych Norwegów może nie mieć to większego znaczenia, dla części jest to swego rodzaju obraza i lekceważenie ich święta. – Nie idzie się na urodziny Emila z kartką i ciastem z napisem „dla Pippi” – komentują.
Pojawiają się jednak także głosy, które wyrażają aprobatę dla tego rodzaju różnorodności.

„Lubię, kiedy ludzie mają flagi swojego własnego kraju. Jest o wiele milej świętować ten dzień razem z innymi, którzy może nie przybyli z wolnego kraju”.
„Uważam, że my, Norwegowie, powinniśmy patrzeć na zagraniczne flagi 17 maja jako hołd dla Norwegii, a nie zagrożenie”.

Polacy podzieleni

Kwestia obchodów Święta Konstytucji w Norwegii co roku dzieli Polaków. Jedni uważają, że Norwegowie świętują w piękny sposób i chętnie przyłączają się do nich, używając norweskich flag, inni natomiast nie widzą sensu w obchodzeniu niepolskich świąt.

W zeszłorocznej ankiecie 57 proc. użytkowników odpowiedziało, że obchodzi 17 maja razem z Norwegami, używając norweskiej flagi. Nieco mniej, bo 40 proc., zaznaczyło jednak, że obchodzi jedynie polskie święta. Tylko niecałe 3 proc. osób przyznało, że świętuje Dzień Konstytucji, ale w polskich barwach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ryszard Pobozny
Ryszard Pobozny 16-05-2018 08:31

W Polsce inaczej swietujemy uchwalenie Konstytucji. Problem polega na tym ,ze nawet prezydent jej nie przestrzega.

-77
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sylwia K
Sylwia K 15-05-2018 23:05

Bardzo dobrze, ze wywieszaja, potrafia sie cieszyc szczesciem innych, maja szacunek i chca dolaczyc do celebrowania. Zapewne lepsze sa bijatyki, agresja i przedwojenne zale, bo my cieszyc sie z wolnosci nie umiemy. Wiecznie rozdrapujemy strupy przeszlosci

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sylwia K
Sylwia K 15-05-2018 23:02

Szacunek dla flagi i kraju z krorego ciagnie sie kase, nie oznacza bycia bardziej norweskim niz Norwegowie. Jesli widze Norwega z flaga polska na koszulce( A widzialam( to uznaje to za mily gest i sie ciesze, a nie krytykuje, ze chce sie przypodobac. Typowo polskie- narzekanie, problem z asymilacja i wiecznie niezadowolenie.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sylwia K
Sylwia K 15-05-2018 14:09

Jakby podczas naszego swieta ktos machal inns flaga niz polska, zaraz bylaby afera. To ich swieto, wiec jaki jest sens pokazywania obcych? To zwyczajnie brak szacunku..Nie trzeba byc chamem zeby wyrazic niechec do swietowania, wystarczy nie swietowac- ale z drugiej strony fajnie miec dzien wolny...

-50
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 15-05-2018 14:08

Dokladnie. Jest to swieto narodowe Norwegii i z jakiego powodu ktos ma niesc polska, czy jakakolwiek inna flage, albo przebierac sie w stroj krakowski.

-19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 15-05-2018 13:37

primo. Jaki jest sens nosić w dniu Niepodległości Norwegii inną flagę niż norweską? he?

16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas