Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś dzień wielkiej wymiany prezentów. O tych zasadach trzeba pamiętać Życie w Norwegii
Maja Zych 27 grudnia 2019
13:00

Dziś dzień wielkiej wymiany prezentów. O tych zasadach trzeba pamiętać

Skomentuj
Najwięcej osób decyduje się na zwrot prezentów już pierwszego dnia po Świętach. Adobe Stock / licencja standardowa / wayne_0216
Mimo że przedświąteczne szaleństwo zakupowe już się skończyło, nie oznacza to, że norweskie sklepy będą teraz świecić pustkami – 27 grudnia tłumy Norwegów napływają bowiem do centrów handlowych, aby wymienić nietrafione prezenty.
Mimo że przepisy nie regulują tej kwestii, to wiele punktów handlowych w okolicy Bożego Narodzenia idzie na rękę klientom i zgadza się na oddanie niechcianych podarunków. Trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach i terminach, które pozwolą nam bez problemów wymienić niepotrzebne produkty.

Wielki dzień wymiany

Zwracanie lub wymiana nietrafionych prezentów to w Norwegii niemal tradycja – aż 38 proc. mieszkańców kraju fiordów przyznało w zeszłorocznej ankiecie norweskiej Rady Konsumentów (Forbrukerrådet), że w ciągu ostatnich dwóch lat zdarzyło im się oddać niechciane podarunki.

Zdecydowanie większe niezadowolenie z otrzymanych podarunków wykazywały osoby między 18 a 44 rokiem życia, podczas gdy do najbardziej usatysfakcjonowanych zaliczają się Norwegowie powyżej 60 roku życia.
Największy ruch w sklepach obserwowany jest 27 grudnia, nazywanego w Norwegii trzecim dniem Świąt (tredjejuledag).
Największy ruch w sklepach obserwowany jest 27 grudnia, nazywanego w Norwegii trzecim dniem Świąt (tredjejuledag). Adobe Stock / licencja standardowa / Dmitrijs Dmitrijevs

Potrzebny będzie kwitek

Aby mieć pewność, że uda nam się zwrócić niechciany prezent, trzeba mieć ze sobą tzw. kartę wymiany (byttelapp), czyli rodzaj paragonu wydawanego w sklepie w momencie zakupu i upoważniającego do wymiany prezentu w określonym terminie.

W okresie świąt Bożego Narodzenia wiele sklepów ma jednak nieco mniej restrykcyjne zasady wymiany lub zwrotu towarów, dlatego brak byttelapp nie przekreśla ostatecznie szansy na oddanie niechcianych podarunków.  

Norweska Rada Konsumentów radzi jednak, by nie liczyć na łut szczęścia i nie zwlekać z wymianą prezentów do ostatniej chwili. Oprócz zabrania ze sobą karty wymiany warto pamiętać też o oryginalnym opakowaniu produktu – sklepy mogą iść nam na rękę i przyjąć niechciany prezent, a nawet wydłużyć czas zwrotu towaru, jednak produkt zawsze musi być w nienaruszonym stanie.

Co z zakupami internetowymi?

Nieco inne zasady obowiązują jednak prezenty zakupione przez internet, od akwizytorów czy na jarmarku świątecznym. W takich przypadkach klient ma prawo do zwrotu towarów (angrerett) w ciągu 14 dni od momentu otrzymania produktu – dla towarów zakupionych na jarmarkach oraz od przedstawicieli handlowych cena musi być jednak wyższa niż 300 koron, aby obowiązywało prawo do darmowego zwrotu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas