Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Dziś Dzień Konstytucji. Tak będą wyglądać w Oslo obchody 17 maja

Natalia Szitenhelm-Smeja

17 maja 2023 07:25

Udostępnij
na Facebooku
Dziś Dzień Konstytucji. Tak będą wyglądać w Oslo obchody 17 maja

Największa parada w Norwegii z okazji 17 maja odbywa się w Oslo MN

17 maja mieszkańcy Norwegii świętują najważniejszy dzień w roku - dziś wypada Grunnlovsdagen, czyli rocznica podpisania w 1814 roku w Eidsvoll norweskiej konstytucji.
Obchody odbędą się dziś w całym kraju, jednak te największe zaplanowano w stolicy.

Program uroczystości w Oslo

- O godzinie 10 spod twierdzy Akershus wyruszy uroczysty pochód dzieci - uczniowie będą maszerować ok. 3,5 godz. - do godz. 13.30, kiedy parada zakończy się na Rådhusplassen.
Ok. 10.15 pochód zatrzymuje się przed budynkiem parlamentu, a o 10.30 przed Pałacem Królewskim, skąd z balkonu pozdrawia maszerujących rodzina królewska. Jak 16 maja poinformował pałac, w obchodach weźmie udział również król Harald, który ostatnio trafił do szpitala z powodu infekcji. - Król jest już zdrowy - głosi oficjalny komunikat.
W tym roku na balkonie Pałacu zabraknie jednak księżniczki Ingrid Alexandry, która tego dnia świętuje ukończenie szkoły - dołączyła do tegorocznego grona “russów’.
Parada dzieci zwykle gromadzi około kilkadziesiąt tys. widzów wzdłuż trasy, która kończy się na Rådhusplassen

Parada dzieci zwykle gromadzi około kilkadziesiąt tys. widzów wzdłuż trasy, która kończy się na Rådhusplassen Źródło: wikipedia.org /Jan Fredrik Breivik / CC 3.0

- Od rana w całym mieście odbywają się koncerty orkiestr i chórów, szczegółowy program znajduje się na stronie gminy Oslo

- O godz. 12 w twierdzy Akershus odbędzie się uderzenie w Dzwon Wolności
- O godz. 15.30-16.30 na scenie Karpedammen w Akershus odbędzie się tradycyjny koncert - zagrają w nim uczniowe szkół norweskich, a także - po raz 30. Orkiestra Symfoniczna z Oslo, wstęp na koncert jest bezpłatny

Śledź wydarzenie na Facebooku

Norwegia świętuje podpisanie konstytucji

W 1814, po niemal 400 latach duńskich rządów na własnym terytorium, Norwegia zawiązała unię personalną ze Szwecją. Ostateczną suwerenność Norwegia odzyskała jednak dopiero w 1905 roku. Wówczas została zniesiona unia ze Szwecją. Niemniej jednak norweski grunnlovsdagen obchodzony jest na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce 17 maja 1814 roku.

W 1814 roku w Eidsvoll spotkało się 120 reprezentantów urzędników miast, prowincji i jednostek wojskowych, by wspólnie stworzyć Konstytucję. Zgromadzenie Konstytucyjne uchwaliło ją ostatecznie 16 maja, a podpisało – 17 maja 1814 roku. Opracowaną wówczas Konstytucję uważa się za jedną z najbardziej liberalnych w tamtych czasach na świecie. Wiele z poruszonych w niej tematów jest nadal aktualnych i stanowi wyzwanie w kategoriach takich jak prawa człowieka, równość czy demokracja.

Norwegowie, tworząc Konstytucję, inspirowali się Deklaracją Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki i Francuską Konstytucją. Swój dokument oparli na trzech zasadach: podziału władzy, ochrony praw obywatelskich i suwerenności narodu. Jednym z jej postanowień było wprowadzenie ograniczonej i dziedzicznej monarchii, w której król sprawuje swoją władzę przez rząd, a parlament (Storting) ustanawia prawo i przydziela fundusze.

Storting po raz pierwszy Święto 17 Maja obchodził w 1836 roku, a pierwszy pochód z udziałem dzieci miał miejsce w 1870 r. Od 1906 r. tego dnia Rodzina Królewska gromadzi się corocznie na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do osób maszerujących w pochodzie.
Na zdjęciu: tradycyjny pochód dzieci

Na zdjęciu: tradycyjny pochód dzieci Źródło: Fot. Rolf Steinar Bergli, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Norwegowie nazywają 17 maja syttende mai, søttende mai, nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji). Tradycyjną praktyką w rocznicę podpisania Konstytucji jest wywieszanie w oknach norweskich flag oraz dekorowanie przestrzeni publicznej zielonymi gałązkami. Mieszkańcy chętnie ubierają się w tradycyjne stroje ludowe – bunady, inni do odświętnych ubrań przypinają czerwono-biało-niebieskie wstążki i kotyliony lub plakietki z flagą.
Bunad, tradycyjny ludowy strój norweski

Bunad, tradycyjny ludowy strój norweski Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Jak przygotować się na święto?

Obchody 17 Maja w Norwegii należą do naprawdę ciekawych doświadczeń. Szykując się na spędzenie tego dnia po raz pierwszy, warto mieć na uwadze kilka przydatnych wskazówek.

Wstań wcześnie
Obchody w Norwegii rozpoczynają się wcześnie – błędem byłoby „zaspać” na poranne uroczystości. Tego dnia należy więc zapomnieć o długim wylegiwaniu się w łóżku.

Weź ze sobą flagę
Norweska flaga jest bardzo istotną częścią obchodów, a świąteczny zestaw jest bez niej niepełny. Nie ma jednak powodów do obaw jeśli zapomnimy kupić ją odpowiednio wcześniej, 17 Maja będzie można znaleźć ją niemal wszędzie od lokalnych supermarketów do sklepów dyskontowych.
Obchody 17 maja w Oslo w ubiegłym roku

Obchody 17 maja w Oslo w ubiegłym roku Źródło: Stasys - stock.adobe.com/standardowa/tylko do użytku redakcyjnego

Przygotuj się na kolejki
Tego dnia kolejki obowiązują niemal w każdym miejscu – w drodze do toalety, po napój czy hot-doga. Tłumy ludzi pojawiają się w komunikacji miejskiej i na ulicach miasta. Zachowajmy więc cierpliwość, opanowanie i dobry nastrój.
kongehuset, Oslo kommune, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok