Norwegowie nazywają ten dzień syttende mai, søttende mai, nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji).
stock.adobe.com/licencja standardowa
Po dwóch latach pandemicznych restrykcji, które pokrzyżowały Norwegom plany celebracji, wreszcie mieszkańcy kraju fiordów mogą swobodnie świętować najważniejszy dzień w roku zgodnie z tradycją. 17 maja wypada grunnlovsdagen, czyli rocznica podpisania w 1814 roku w Eidsvoll norweskiej konstytucji.
Dzięki zniesieniu środków kontroli emisji koronawirusa, które m.in. zakazywały zgromadzeń, wracają uroczyste pochody i imprezy z okazji święta państwowego. Kluczowym punktem obchodów Dnia Konstytucji będzie parada dzieci w Oslo. 17 maja około 60 tys. uczniów ze 130 szkół podstawowych pomaszeruje w górę ulicy Karl Johan pod Pałac Królewski, gdzie z balkonu powita ich rodzina królewska. Parada dzieci zwykle gromadzi około 100 tys. widzów wzdłuż trasy, która kończy się na Rådhusplassen.
Tradycyjną praktyką w rocznicę podpisania Konstytucji jest wywieszanie w oknach norweskich flag.stock.adobe.com/licencja standardowa
Inne norweskie gminy i miasta także przygotowały specjalne całodzienne programy z okazji grunnlovsdagen. Przykładowo jedną z atrakcji w Bergen będzie parada łodzi po Byfjorden. Komitety 17 Maja i lokalne władze podkreślają jednak, że wszyscy mieszkańcy kraju fiord,ow bez względu na pochodzenie są zaproszeni do wspólnej celebracji i również flagi ich państw będą mile widziane.
Policja przypomina, że w Dzień Konstytucji funkcjonariusze w całej Norwegii muszą być uzbrojeni. Ma to zapewnić bezpieczeństwo, choć poziom zagrożenia w kraju fiordów nie uległ zmianom.
Ponad 200 lat historii
Konstytucja Norwegii została jednogłośnie przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe w Eidsvoll 16 maja 1814 r. Następnego dnia podpisała ją prezydentura, a książę Christian Frederik został wybrany na króla. 17 maja to święto państwowe i oficjalny dzień flagi.
Norwegowie nazywają ten dzień syttende mai, søttende mai, nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji). Tradycyjną praktyką w rocznicę podpisania Konstytucji jest wywieszanie w oknach norweskich flag oraz dekorowanie przestrzeni publicznej zielonymi gałązkami. Mieszkańcy chętnie ubierają się w tradycyjne stroje ludowe – bunady.
Źródła: NTB, Dagsavisen, snl.no, MojaNorwegia
Reklama
22-05-2022 19:18
1
0
Zgłoś