Kultura

Parady, flagi, bunady i… hot-dogi: tak Norwegowie zwykle świętują 17 maja

Redakcja

17 maja 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
29

Największa parada w Norwegii z okazji 17 maja zaczyna się w Oslo pod Pałacem Królewskim. MN

17 maja to norweski Dzień Konstytucji. Tego dnia w całym kraju odbywają się zwykle uroczyste obchody. Wielu Norwegów przywdziewa strój narodowy i, wymachując flagą Norwegii, maszeruje w pochodzie organizowanym w swojej miejscowości w rytm orkiestrowej muzyki.
Coroczne obchody upamiętniają wydarzenie, do którego doszło ponad 200 lat temu, 17 maja 1814 roku – podpisanie Konstytucji Norweskiej w Eidsvoll. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa obchody święta państwowego przeniosą się do internetu. Sprawdźcie jednak, jak wnormalnych warunkach mieszkańcy kraju fiordów kultywują tradycję.

Eidsvoll, czyli jak to się zaczęło

W 1814, po niemal 400 latach duńskich rządów na własnym terytorium, Norwegia zawiązała unię personalną ze Szwecją. Ostateczną suwerenność Norwegia odzyskała jednak dopiero w 1905 roku. Wówczas została zniesiona unia ze Szwecją. Niemniej jednak norweski grunnlovsdagen obchodzony jest na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce 17 maja 1814 roku.

W 1814 roku w Eidsvoll spotkało się 120 reprezentantów urzędników miast, prowincji i jednostek wojskowych, by wspólnie stworzyć Konstytucję. Zgromadzenie Konstytucyjne uchwaliło ją ostatecznie 16 maja, a podpisało – 17 maja 1814 roku. Opracowaną wówczas Konstytucję uważa się za jedną z najbardziej liberalnych w tamtych czasach na świecie. Wiele z poruszonych w niej tematów jest nadal aktualnych i stanowi wyzwanie w kategoriach takich jak prawa człowieka, równość czy demokracja.

Norwegowie, tworząc Konstytucję, inspirowali się Deklaracją Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki i Francuską Konstytucją. Swój dokument oparli na trzech zasadach: podziału władzy, ochrony praw obywatelskich i suwerenności narodu. Jednym z jej postanowień było wprowadzenie ograniczonej i dziedzicznej monarchii, w której król sprawuje swoją władzę przez rząd, a parlament (Storting) ustanawia prawo i przydziela fundusze.
Storting po raz pierwszy Święto 17 Maja obchodził w 1836 roku, a pierwszy pochód z udziałem dzieci miał miejsce w 1870 r. Od 1906 r. tego dnia Rodzina Królewska gromadzi się corocznie na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do osób maszerujących w pochodzie.

Norweska Konstytucja okazała się być trwalszą niż inne konstytucje sporządzone w tym samym czasie w Europie. Obowiązuje do dziś. I chociaż od jej powstania wprowadzono ponad 400 poprawek (ostatnia zmiana z 19 czerwca 1992 r.), jej pierwotny kształt pozostał niezmieniony.
Norweska flaga jest bardzo istotną częścią obchodów.
Norweska flaga jest bardzo istotną częścią obchodów. Kateryna Lukina

Uroczyste obchody

Wielu Norwegów z okazji 17 maja stroi się w barwy narodowe – do odświętnych ubrań przypinane są czerwono-biało-niebieskie wstążki i kotyliony lub plakietki z flagą. Część osób decyduje się również na wybór stroju ludowego (bunadu), których kolory i wzory różnią się, w zależności od regionu – jest ich ponad 200 różnych rodzajów.
W ciągu dnia w norweskich miejscowościach organizowane są uroczyste parady w rytm orkiestrowej muzyki. Maszerujący wznoszą okrzyki: „Niech żyje 17 Maja!”. Pochodom towarzyszą też tłumy obserwatorów. Największa parada odbywa się w Oslo  – co roku bierze w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Tego dnia nie może też zabraknąć atrakcji dla dzieci. Po pochodach, w których najmłodsi także biorą udział, czekają na nich różne atrakcje – gry, zabawy i konkursy na świeżym powietrzu. 17 Maja nie może się też obejść bez dobrego jedzenia: wśród dzieci popularne są kiełbaski w bułce (pølse i brød) i lody, podczas gdy dorośli wybierają dania z grilla czy tradycyjną kaszę ze śmietaną. Do popularnych słodkości należą też różnego rodzaju ciasta i ciasteczka, konieczne przystrojone borówkami, jagodami, truskawkami i malinami lub lukrem.

Jak przygotować się na święto?

Obchody 17 Maja w Norwegii należą do naprawdę ciekawych doświadczeń. Szykując się na spędzenie tego dnia po raz pierwszy, warto mieć na uwadze kilka przydatnych wskazówek.

Wstań wcześnie

Obchody w Norwegii rozpoczynają się wcześnie – błędem byłoby „zaspać” na poranne uroczystości. Tego dnia należy więc zapomnieć o długim wylegiwaniu się w łóżku.

Weź ze sobą flagę

Norweska flaga jest bardzo istotną częścią obchodów, a świąteczny zestaw jest bez niej niepełny. Nie ma jednak powodów do obaw jeśli zapomnimy kupić ją odpowiednio wcześniej, 17 Maja będzie można znaleźć ją niemal wszędzie od lokalnych supermarketów do sklepów dyskontowych.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
Przygotuj się na kolejki

Tego dnia kolejki obowiązują niemal w każdym miejscu – w drodze do toalety, po napój czy hot-doga. Tłumy ludzi pojawiają się w komunikacji miejskiej i na ulicach miasta. Zachowajmy więc cierpliwość, opanowanie i dobry nastrój.

Spakuj parasolkę

Wiosna w Norwegii bywa nieprzewidywalna – równie dobrze można trafić na piękny i słoneczny dzień, jak i na zimne, deszczowe popołudnie. Parasolka przyda się zwłaszcza w tym roku – zapowiadana jest nienajlepsza pogoda, ma być chłodno i padać.

W tym roku w związku z niedawnymi atakami terrorystycznymi w Europie, w Oslo obowiązywać będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa i zmiana organizacji obchodów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

16 maja w sprawie wypowiedział się także Minister Sprawiedliwości Per-Willy Amundsen, który zapowiedział: „nie pozwolimy terrorystom zwyciężyć, 17 maja będzie bezpiecznie."

źródła: amb-norwegia.pl, thelocal.no
Dzień Niepodległości 17 maja w Oslo Święto Konstytucji relacja Mojej Norwegii MN
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1

17-05-2020 22:30

Kiedyś media norweskie obiegnie wieść ze złapano zboczeńca z polski, który fotografował sikające, norweskie nastolatki (przeróżne są upodobania na tym świecie). Będzie wstyd, a my będziemy wiedzieli o kogo chodzi.

Joanna Kuchnicka

17-05-2020 18:28

PolAker napisał:
Ja co roku chodzę i robię zdjęcia dziewczyn które sikają w branch, na ulicach, w krzakach jak ktoś chce zobaczyć Norweżki w najlepszym wydaniu to dajcie email to prześlę.
Jest kultura mówię wam !

Przeslij tu.
Sikajacy poza toaleta facet jest normalka, czy przy pisuarach tez kolezkow nagrywasz? Moze jakas urynoterapie sprobuj jak cie to tak kreci?

stokrotka13

17-05-2020 16:16

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Malgorzata123

17-05-2020 15:50

Nie bardzo rozumiem dyskusję.
Jest to święto norweskie, a nie polskie.
U nas w Polsce też dziewczyny sikają po bramach.

Tomasz Lenartowicz

17-05-2020 15:00

Jest coś w fakcie ze wielu Polaków w Norwegii nie rozumie/akceptuje obchodów 17.05. Święto jest sympatyczne i budzi w Norwegach poczucie tożsamości. Sposób w jaki je obchodzą jest godzien szacunku. Obcokrajowcy w Norwegii czuja w tym dniu wyobcowanie.

mart enty

17-05-2020 14:28

PolAker napisał:
Ja co roku chodzę i robię zdjęcia dziewczyn które sikają w branch, na ulicach, w krzakach jak ktoś chce zobaczyć Norweżki w najlepszym wydaniu to dajcie email to prześlę.
Jest kultura mówię wam !


Masz wspaniala pasje. No Twoja za to \"kultura\" pozwala Ci robic takie fotki? Strzeliles sobie w stope.

Grzesiek Grzesiek

17-05-2020 12:54

Przecież dzisisj na poludniu trondheim, normalnie szli ludzie i grali na bębnach i innych instrumentach, tylko w centrum nie ma żadnych imprez.

Szymon Giełzakowski

17-05-2020 08:56

Niby komentarze z 2017 ale gdyby nie data nie zauważyłbym różnicy, komentarze pisane w bieżącym roku są dokładnie takie same xD

55555555 55555555

17-05-2020 08:36

Ludzie co wy, odgrzewane kotlety ? artykuł z 2017 i komentarze też...no to szczyt lenistwa!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram