Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Dron do zadań specjalnych. Wspomoże służbę zdrowia

Natalia Szitenhelm

14 listopada 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Dron do zadań specjalnych. Wspomoże służbę zdrowia

Urządzenie ma być gotowe w 2022. materiały prasowe/ Helse Stavanger/ NTB

Za dwa lata szpitale w zachodniej Norwegii otrzymają “pomocnika” - innowacyjny dron wesprze placówki w transporcie próbek, leków czy narzędzi medycznych. Właśnie opracowano projekt urządzenia.
Pandemia koronawirusa uwidoczniła, jak bardzo nieocenioną rolę w walce z nią pełni m.in. szybka diagnostyka, a w tym transport próbek medycznych czy leków. By choć trochę wspomóc służbę zdrowia, Innovation Norway, państwowe przedsiębiorstwo promocji norweskiego handlu, turystyki i wynalazków, zleciło stworzenie drona, który zajmie się transportem np. próbek do badań z jednej placówki medycznej do drugiej.

Zaprojektowany specjalnie dla służby zdrowia

Projekt drona stworzono z uwzględnieniem potrzeb służby zdrowia. Urządzenie spełnia też wymagania bezpieczeństwa lotniczego. Zanim jednak zacznie “pracę”, będzie musiało przejść odpowiednie loty testowe. Choć najwcześniej nastąpi to za dwa lata, Hans Toe Frydnes z Kliniki Technologii Medycznej w szpitalu w Stavanger, lider grupy zajmującej się tworzeniem nowego drona, już widzi pozytywy wykorzystania tego typu urządzeń w służbie zdrowia. 

- [...] Ten rodzaj transportu może pomóc w usprawnieniu logistyki i poprawie jakości - wyzwań, z jakimi mamy dziś do czynienia. Drony mogą zapewnić wydajny i niezawodny transport, są też mniej podatne na czynniki zewnętrzne - mówi Frydnes cytowany przez agencję NTB. Zaznacza jednak, że dopiero testy wykażą, czy rzeczywiście drony sprawdzą się w tych zadaniach.
Poniżej: projekt drona jest już gotowy.

materiały prasowe/ Helse Stavanger/ NTB

Certyfikat na lot

W Norwegii od lipca 2020 obowiązują przepisy, które stanowią, że aby móc sterować dronem, należy przejść kurs i zdać egzamin, by uzyskać certyfikat, a co za tym idzie pozwolenie na korzystanie z bezzałogowych statków powietrznych.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok