Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Dla jednych tradycja i zabawa, dla innych stres: sylwestrowa noc i fajerwerki w Norwegii

Monika Pianowska

28 grudnia 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Dla jednych tradycja i zabawa, dla innych stres: sylwestrowa noc i fajerwerki w Norwegii

W Norwegii fajerwerków mogą używać tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Na zdjęciu noc sylwestrowa w Bergen. stock.adobe.com/licencja standardowa

Do sylwestra i tradycyjnego strzelania fajerwerkami z okazji wejścia w nowy rok zostało raptem kilka dni. Ponad 40 organizacji, profesjonalistów i partii politycznych poparło teraz jednak wspólny apel do nowego rządu. Chcą oni wprowadzenia zakazu używania sztycznych ogni na prywatny użytek, mając na celu ochronę ludzi, zwierząt i środowiska.
Tymczasem w Norwegii obowiązują dość surowe zasady sprzedaży, kupna i użytkowania sztucznych ogni. Szczegóły dotyczące zakupów i stosowania fajerwerków w kraju fiordów przypominamy w artykule.

Fajerwerki nie dla każdego?

W kraju fiordów można nabyć fajerwerki tylko w zatwierdzonych miejscach sprzedaży od 27 do 31 grudnia. Dodatkowo wszelkie tego typu materiały będące przedmiotem handlu w Norwegii muszą być opatrzone atestem zgodnie z obowiązującymi wymogami. Strzelać nimi można wyłącznie w sylwestra w godzinach 18:00-02:00. Korzystanie z fajerwerków poza tym czasem wymaga pozwolenia policji i lokalnej straży pożarnej.

Wskazówki dotyczące zatwierdzania, importu, przechowywania, nabywania, handlu i użytkowania fajerwerków są dostępne na stronie internetowej Urzędu ds. Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego.

Maksymalna ilość środków pirotechnicznych, które osoba prywatna może przechowywać w domu, wynosi 10 kg we wspomnianym okresie oraz 5 kg w pozostałe dni roku. Poza końcówką roku sprzedaż fajerwerków w Norwegii jest zabroniona. Nie można ich także importować bez specjalnego zezwolenia. Fajerwerków mogą używać tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Od 2008 roku w kraju fiordów zakazane dla wszystkich są rakiety na kijku (pinneraketter). Przestarzałe fajerwerki należy zwrócić sprzedawcy w celu zniszczenia.

Dla zwierząt to nie zabawa

Mimo tych sztywnych zasad co roku w sylwestrową noc pojawiają się doniesienia o rannych pacjentach na izbie przyjęć, zestresowanych i uciekających zwierzętach czy resztkach fajerwerków zaśmiecających przyrodę. Ponadto jest bardzo wielu właścicieli zwierząt domowych, którzy nie mogą brać udziału w obchodach Nowego Roku, ponieważ muszą opiekować się przestraszonymi pupilami. Te konsekwencje świętowania przejścia w nowy rok nie podobają się inicjatorom apelu do norweskiego rządu. Ponad 40 organizacji, specjalistów i partii politycznych stoi za wspólnym wezwaniem do nowego rządu z prośbą o zakazanie stosowania fajerwerków na użytek prywatny.

Badania konsumenckie pokazują, że około 85 procent rodzin z dziećmi w Norwegii świętuje nowy rok fajerwerkami.

Pomysłodawcy apelu zachęcają również gminy do wprowadzenia lokalnych zakazów i rozważenia możliwości alternatywnych obchodów Nowego Roku z pokazami świetlnymi, które chronią zwierzęta, ludzi i środowisko.
Głośne, nienaturalne dźwięki i błyski światła mogą wywoływać reakcje lękowe i stresowe, a także niekontrolowane zachowania, które w najgorszym przypadku mogą spowodować szkody zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Szczególnie narażone są dzikie zwierzęta i ptaki oraz zwierzęta domowe, które są trzymane w schronieniu zewnątrz. Dotyczy to np. królików w klatkach i zwierząt w zagrodach, takich jak owce, bydło i konie.
Psy, koty i inne zwierzęta domowe to jednak nie jedyne ofiary strachu przed sztucznymi ogniami.

Psy, koty i inne zwierzęta domowe to jednak nie jedyne ofiary strachu przed sztucznymi ogniami. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Szacuje się, że 45 procent psów wykazuje oznaki strachu i niepokoju na dźwięk fajerwerków. Według danych firmy farmaceutycznej Orion Pharma każdego roku w Norwegii przepisuje się psom ponad 8000 jednostek środka uspokajającego Sileo, aby pomóc w stanach lękowych i strachu przed dźwiękami wybuchów.

Lasery zamiast wybuchów

Psy, koty i inne zwierzęta domowe to jednak nie jedyne ofiary strachu przed sztucznymi ogniami. Wybuchów boją się także zwierzęta gospodarskie, jak konie i krowy. Te pierwsze, niedokładnie zabezpieczone, mają tendencje do uciekania w panice, w wyniku czego znajduje się je okaleczone nawet kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Zdarza się, że zwierzęta padają ze stresu.

Niektóre kraje zaczęły zastępować fajerwerki przyjaznymi dla środowiska i zwierząt pokazami świetlnymi i laserowymi.

Ostatnie badania pokazują, że odgłosy fajerwerków prowadzą do silnych reakcji i paniki także wśród ptaków. W najgorszym przypadku ptaki mogą umrzeć z wycieńczenia, jeśli wystraszą się i uciekną ze swoich miejsc do spania na mrozie, a na dłuższą metę mogą mieć niższy wskaźnik przeżywalności po silnej reakcji stresowej.
Badanie przeprowadzone przez Norstat pokazuje, że 68 proc. mieszkańców kraju fiordów całkowicie lub w pewnym stopniu zgadza się z tym, że fajerwerki powinny być zakazane. Kilka norweskich gmin wprowadziło strefy zakazu, a niektóre sklepy zaprzestały sprzedaży fajerwerków ze względu na zwierzęta i środowisko.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok