Wszelkie czynności związane z materiałami pirotechnicznymi w Norwegii, w tym fajerwerkami, podlegają ścisłym przepisom.
adobe stock/ licencja standardowa
W Norwegii obowiązują dość surowe zasady sprzedaży, kupna i użytkowania fajerwerków. Handlem nimi mogą się zajmować tylko zatwierdzeni sprzedawcy, ponadto można je nabywać tylko w określonym zakresie dat i używać w wąskim godzinowym przedziale czasowym. Szczegóły zakupów i użytkowania sztucznych ogni w kraju fiordów przypominamy w artykule.
Wszelkie czynności związane z materiałami pirotechnicznymi w Norwegii, w tym fajerwerkami, podlegają ścisłym przepisom, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo zarówno ich użytkownikom, jak i osobom postronnym.
Tylko od sprzedawcy z certyfikatem
Wszystkie fajerwerki będące przedmiotem handlu w Norwegii muszą być opatrzone atestem zgodnie z obowiązującymi wymogami, wyraźnie widocznym na wszystkich artykułach. Fajerwerki można sprzedawać tylko w zatwierdzonych miejscach sprzedaży od 27 do 31 grudnia.
Maksymalna ilość środków pirotechnicznych, które osoba prywatna może przechowywać w domu, wynosi 10 kg w okresie od 27 do 31 grudnia oraz 5 kg w pozostałe dni roku.
Poza tym okresem sprzedaż fajerwerków w Norwegii jest zabroniona, tak samo jak sprzedaż z niezatwierdzonych lokali. Zakazany jest również import wszystkich rodzajów fajerwerków bez specjalnego zezwolenia.
Sztuczne ognie dla dorosłych
Chociaż na zakup sztucznych ogni w Norwegii ma się kilka dni, strzelać nimi można wyłącznie w sylwestra w godzinach 18:00-02:00. Korzystanie z fajerwerków poza tym czasem wymaga pozwolenia policji i lokalnej straży pożarnej.
Fajerwerki w Norwegii można kupować tylko w zatwierdzonych miejscach sprzedaży od 27 do 31 grudnia.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Fajerwerków mogą używać tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Młodszym mieszkańcom Norwegii można udostępnić jedyni zimne ognie (od 12. roku życia). Od 2008 roku w kraju zakazane dla wszystkich są rakiety na kijku (pinneraketter). Przestarzałe rakiety i flary należy zwrócić sprzedawcy w celu zniszczenia.
Na stronie internetowej Urzędu ds. Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego można znaleźć wskazówki dotyczące zatwierdzania, importu, przechowywania, nabywania, handlu i użytkowania fajerwerków.