Według Centralnego Biura Statystycznego żywność w największym stopniu przyczyniła się do ogólnego wzrostu cen w ciągu kilku miesięcy.
MN
Z najnowszego kwartalnego raportu NHO Mat og Drikke po raz pierwszy od trzech lat wynika, że większość branży spożywczej spodziewa się spadku cen żywności. Tego zdania jest o 7 proc. więcej firm członkowskich związku w porównaniu z tymi, które spodziewają się wzrostu.
Na liście członków znajduje się około 1800 norweskich producentów żywności i napojów. Jak twierdzi Petter Haas Brubakk, czołowy przedstawiciel NHO ds. żywności i napojów, być może branża spożywcza jest teraz w punkcie zwrotnym i czynniki, które w ostatnich miesiącach negatywnie na nią wpływały uległy w pewnym stopniu stabilizacji, pisze e24.
Niepewność nadal duża
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa światowe ceny towarów spożywczych są na najniższym poziomie od dwóch lat. Ponadto wiele wskazuje na to, że zimowe ceny energii elektrycznej w Norwegii nie będą w tym sezonie tak ekstremalne jak w poprzednim.
Z drugiej jednak strony napięcie geopolityczne w Europie dalszym ciągu powoduje niepewność co do dostępu do surowców i innych niezbędnych czynników produkcji. Dodatkowo w 2024 r. oczekuje się dalszego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników, również tych związanych z produkcją czy transportem żywności. Rząd prognozuje podwyższenie płac o 4,9 proc. I choć ceny prądu spadły, w perspektywie historycznej nadal są wysokie.
Wciąż istnieje więc duża niepewność co do kolejnych kwartałów i sam Brubakk bardzo ostrożnie podchodzi do tematu.
– Wzrost kosztów w ostatnich latach był bardzo silny i niewiele wskazuje na to, aby koszty były niższe w przyszłości – mówi, po czym przypomina, że o cenie w sklepie ostatecznie i tak decydują sieci spożywcze.
Ostrożnie z optymizmem
Również Ivar Pettersen z Alo Analyze cytowany przez E24 sceptycznie podchodzi do tezy, że era wysokich cen żywności dobiegła końca. Nawiązuje najpierw do przyszłorocznego ustalania wynagrodzeń wynagrodzeń i zwraca uwagę, że płace stanowią znaczną część kosztów przetworzenia i dystrybucji. Następnie do poziomu stóp procentowych, które według przewidywań utrzymają się na wysokim poziomie przez cały 2024 rok. Pozostaje także niepewność co do cen energii.
Poprzednia aktualizacja wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) na wrzesień 2023 pokazała spadek, ale inflacja była i tak o 3,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według Centralnego Biura Statystycznego (SSB) żywność w największym stopniu przyczyniła się do ogólnego wzrostu cen w ciągu kilku miesięcy. We wrześniu br. nadal były o 7,7 proc. wyższe niż przed rokiem.
Norwegia podtrzymywała dotąd trend, podnosząc ceny.Źródło: adobe stock/ licencja standardowa autor: Piman Khrutmuang
Dane o inflacji za kolejny okres zostaną podane w 10 listopada. Analitycy we wstępnym badaniu Bloomberga odpowiedzieli, że spodziewają się pewnego spowolnienia inflacji bazowej, czyli liczby, która być może ma najwięcej do powiedzenia w sprawie podstawowej stopy procentowej.
Ludzi nie stać na jedzenie?
Virke pisze w e-mailu do NRK, że po inwazji Rosji na Ukrainę nastąpił duży wzrost kosztów w całym łańcuchu wartości żywności. Jak pisze dyrektor branżowy ds. artykułów spożywczych Bendik Solum Whist, w zeszłym roku ceny żywności w Norwegii wzrosły mniej niż w UE. Nie może jednak nic powiedzieć na temat przyszłych cen artykułów spożywczych.
Rząd uważa, że dobra konkurencja na rynku spożywczym jest ważna, aby zapewnić norweskim konsumentom możliwie najlepszy wybór po najniższej cenie. Tymczasem w mediach społecznościowych rozwija się trend, który wskazywałby na kłopoty norweskiej społeczności z utrzymaniem się. Przykładowo na Facebooku istnieją grupy, na których użytkownicy sprzedają swoje przedmioty albo wymieniają się nimi. W ostatnich miesiącach da się zauważyć, że coraz więcej osób wymienia dobra na produkty spożywcze codziennej potrzeby: ubrania na mięso mielone, artykuły gospodarstwa domowego na mleko, a książki na mąkę pszenną.
Źródła: e24.no, NRK, SSB, MojaNorwegia.pl
11-11-2023 01:15
12
0
Zgłoś