Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Chcesz mieć dziecko – przejdziesz obowiązkowy kurs. Norwegia szuka sposobu na wzrost przemocy w szkołach

Emil Bogumił

25 października 2023 14:34

Udostępnij
na Facebooku
3
Chcesz mieć dziecko – przejdziesz obowiązkowy kurs. Norwegia szuka sposobu na wzrost przemocy w szkołach

Deputowana chce, by większą odpowiedzialność za wychowanie dziecka wzięli rodzice. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Należy zwiększyć rolę rodzica w wychowaniu dziecka, zauważa jedna z deputowanych Partii Centrum. Parlamentarzystka przyznała, że Norwegia powinna rozważyć wprowadzenie obowiązkowych kursów dla przyszłych rodziców. Miałoby to pomóc w ograniczeniu rosnącej agresji wśród najmłodszych.
– Dzieci są pod dobrą opieką rodzica do pierwszego roku życia. Później, do momentu rozpoczęcia nauki, nie zwraca się dostatecznej uwagi na jego rolę w życiu najmłodszych – przyznała na łamach Fædrelandsvennen Anja Abusland, deputowana Partii Centrum. – Zwrócenie uwagi na tę sprawę jest szczególnie ważne w przypadku osób, które po raz pierwszy zostaną rodzicami. Rozważyłabym wprowadzenie obowiązkowych kursów rodzicielskich przy ośrodkach zdrowia – dodała parlamentarzystka.

Abusland wyszła z propozycją po doniesieniach norweskich mediów o wzroście przypadków przemocy, molestowania i stosowania gróźb w szkołach. Pedagodzy przyznali także, że pierwsze oznaki niepoprawnych zachowań widoczne są już wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli.

Przemoc także wobec nauczycieli

Norweskie organizacje zrzeszające kadrę pedagogiczną oraz innych pracowników oświaty – m.in. Utdanningsnytt – zwiększyły liczbę i częstotliwość apeli dotyczących zmiany norweskiego prawa. Przyznają, że coraz częściej ofiarami przemocy w szkole zostają nie tylko nauczyciele, ale również personel. Większość parlamentarzystów stwierdziła, że należy rozszerzyć grupę osób pozostających pod szczególną ochroną państwa.
W norweskim systemie prawnym na szczególną ochronę państwa – m.in. przed przemocą ze strony uczniów – nie mogą liczyć asystenci, pracownicy administracyjni czy pozostały personel pracujący w szkołach.

W norweskim systemie prawnym na szczególną ochronę państwa – m.in. przed przemocą ze strony uczniów – nie mogą liczyć asystenci, pracownicy administracyjni czy pozostały personel pracujący w szkołach.Fot. Pixabay, zdjęcie poglądowe

Wiosną 2023 roku Utdanningsnytt przeanalizował sytuację oświatową 20 największych gmin Norwegii. W 2022 roku zgłoszono w nich ponad 20 tys. przypadków gróźb i przemocy wobec nauczycieli oraz personelu szkół. W samym Oslo odnotowano 5 tys. zdarzeń. Do dalszego postępowania przekazano 29 spraw. W ciągu ostatnich pięciu lat norweskie sądy rejonowe wydały 18 orzeczeń w sprawie naruszenia przepisu mówiącego o szczególnej ochronie personelu oświaty przed groźbami i przemocą. W dwóch przypadkach doszło do uniewinnienia sprawcy, ponieważ zaatakowane osoby nie zajmowały stanowiska nauczycielskiego.

Na apel organizacji oświatowych odpowiedziały wszystkie największe partie w Norwegii. Część z nich uważa, że problem należy rozwiązywać lokalnie, poprawiając schemat działania i reagowania na przemoc. Większość zgadza się jednak, że konieczna będzie zmiana prawa oraz rozszerzenie grupy osób objętej szczególną ochroną w szkołach.

Źródła: NTB, Nettavisen, Utdanningsnytt, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Morgenstern

03-11-2023 20:18

Brawo

kotadolf .

25-10-2023 17:50

Juz myslalem,ze bedzie kurs robienia dzieci.
Sam bym sie zglosil na ochotnika i na wolontariat!

Z Norwegii

25-10-2023 15:06

Jasne, wszystkiemu winni są rodzice. Barnevernet będzie miało co robić. Rodzenie dzieci w tym kraju to pułapka.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok