Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Edukacja

Rząd chce zezwolić na fizyczne interwencje wobec uczniów. Projekt złożyło Ministerstwo Edukacji

Emil Bogumił

01 czerwca 2023 18:50

Udostępnij
na Facebooku
2
Rząd chce zezwolić na fizyczne interwencje wobec uczniów. Projekt złożyło Ministerstwo Edukacji

Zmiany mają przyczynić się do zmniejszenia agresji w szkole oraz polepszenia przestrzegania praw ucznia oraz praw pedagogów. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)

Ministerstwo Edukacji chce wprowadzić przepisy wskazujące, kiedy nauczyciel może fizycznie odpowiedzieć na przemoc lub inne zagrożenie ze strony uczniów. Propozycje mają być częścią szerokiego programu likwidującego problem agresji w szkołach.
Zmiany zaproponowane 31 maja mają przyczynić się do poprawy sytuacji uczniów i kadry pedagogicznej oraz przysługujących obu grupom praw. Zgodnie z regulacjami opracowanymi przez Ministerstwo Edukacji, nauczyciele będą mogli fizycznie interweniować w celu zapobieżenia uszczerbku na zdrowiu drugiej osoby lub likwidacji ryzyka wyrządzenia znacznej szkody materialnej. Działania podejmowane przez kadrę mają być adekwatne do zaistniałej sytuacji, możliwie krótkie i delikatne. Podejmowanie podobnych czynności w innym celu niż wskazany w ustawie będzie traktowane jak przestępstwo.

Ustawa przyczyni się do ograniczenia agresji w szkołach?

Zaproponowane przepisy mają na celu wzmocnienie praw uczniów i personelu szkoły, zapewniając jasne ramy działania w sytuacjach, gdy konieczna jest fizyczna reakcja. Minister Tonje Brenna podkreśla, że regulacje te nie rozwiążą samych w sobie problemów związanych z agresywnym zachowaniem w szkole. Mają stanowić jedno z narzędzi, które mają poprawią ochronę praw ucznia i kadry. Nowe regulacje zobowiążą szkoły do podejmowania regularnych działań na rzecz ograniczenia zachowań agresywnych. Nadzór nad działaniami mają prowadzić władze samorządowe.
Każde użycie siły względem ucznia ma być udokumentowane przez nauczyciela i przedstawione dyrektorowi, który poinformuje o zdarzeniu rodziców. W przypadku ponownego wystąpienia zachowań agresywnych, szkoła będzie zobowiązana powiadomić władze lokalne.

Każde użycie siły względem ucznia ma być udokumentowane przez nauczyciela i przedstawione dyrektorowi, który poinformuje o zdarzeniu rodziców. W przypadku ponownego wystąpienia zachowań agresywnych, szkoła będzie zobowiązana powiadomić władze lokalne.Fot. stock.adobe.com/standardowa/pololia

Proponowane zmiany są w fazie konsultacji publicznych. Jeżeli przepisy zyskają przychylność deputowanych w Stortingu, wejdą w życie jednocześnie z proponowaną nową ustawą o edukacji, planowaną na 1 sierpnia 2024 roku.

Źródło: Ministerstwo Edukacji
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

04-06-2023 20:35

,, Podejmowanie podobnych czynności w innym celu niż wskazany w ustawie będzie traktowane jak przestępstwo...,,-no to wskaz mi jeden z drugim te granice!!! Ta sama sytuacja jest w stosunku do ,,przekroczenia obrony koniecznej,, i nikt nie wie gdzie jej granica. Granice okersli ci sedzia uniewinniajac badz przykladajac 15 lat. Nic wiec sie nie zmieni. Nastepny przepis na pokaz, ktory nic nie wnosi oprocz pokazania spoleczenstwu, ze ,,cos robia,, a na dobra sprawe czy Oni tam sa czy nie to nie ma zadnej roznicy poza finansowym wypompowywaniem pieniedzy na utrzymanie trutniow.

Martin19

02-06-2023 10:57

Nie dziwie się … brak nauczycieli .. młode cwaniactwo robi co chce i norki szybko się uczą cwaniactwa od obcokrajowcow ..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok