Jonas Gahr Støre
flickr.com/Foto: NTB Kommunikasjon/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0
Szef rządu Jonas Gahr Støre ogłosił, że przybywa osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa, co może grozić przeciążeniem służby zdrowia. W związku z tym Norwegia wprowadza dodatkowe krajowe środki kontroli zakażeń, jak np. ofertę przyjęcia trzeciej dawki szczepionki na covid-19 dla wszystkich dorosłych. Oprócz tego gminy mają otrzymać uprawnienia, by móc lokalnie wymagać przedstawienia certyfikatów covidowych.
12 listopada podczas spotkania z prasą premier podkreślił, że Norwegia mogła otworzyć się po długim lockdownie przede wszystkim dzięki zaszczepieniu populacji przeciwko koronawirusowi. Jonas Gahr Støre zaznaczył jednak, że wciąż są osoby, które się nie zaszczepiły. - Wskaźniki infekcji nie są tak ważne jak wcześniej. Obecnie bardziej przyglądamy się, ile osób przebywa w szpitalu. Jeśli liczba hospitalizowanych utrzyma się na obecnym poziomie, FHI uważa, że istnieje ryzyko przeciążenia służby zdrowia. Dlatego wprowadzamy pewne środki krajowe - zaznaczył na wstępie szef rządu.
Gminy mogą wymagać certyfikatów covidowych
- Jesteśmy teraz w fazie, którą nazywamy normalną codziennością ze zwiększoną gotowością - powiedział Støre. Premier zaznaczył jednak, że gminne władze potrzebują pomocy, by uporać się z coraz trudniejszą lokalną sytuacją epidemiczną. Dlatego rząd stworzy przepisy, które pozwolą gminom wprowadzać wymóg posiadania certyfikatów covidowych.
Støre wyjaśnił, że taki przepis pozwoli mieszkańcom danej gminy normalnie funkcjonować mimo wzrostu infekcji - np. jeśli dana osoba posiada certyfikat covidowy, nie będzie wliczana do limitu gości w lokalach. - Przy częstszym korzystaniu z certyfikatów jest większa szansa, że okres świąteczny i np. koncerty będą przebiegać normalnie - tłumaczył. - Szybko wprowadzimy rozporządzenie, które pozwoli gminom korzystać z certyfikatów w celu złagodzenia lokalnych środków kontroli zakażeń - dodała również obecna na konferencji minister zdrowia Ingvild Kjerkol.
Zastanowimy się, czy certyfikat koronowy może być odpowiednim środkiem do ograniczania infekcji, np. w salach koncertowych, kinach i teatrach, podczas wydarzeń sportowych Teraz, gdy wszystkim zaoferowano szczepionkę, łatwiej jest sobie wyobrazić, że można użyć certyfikatu, aby zapobiec dużemu rozprzestrzenianiu się infekcji.~Jonas Gahr Støre
Niezaszczepieni muszą poddać się testom
Rząd na szczeblu krajowym wprowadza wymóg, by niezaszczepione osoby powyżej 18 roku życia, które mieszkają z osobą zarażoną koronawirusem, poddały się testom na obecność infekcji. Obowiązek wchodzi w życie 16 listopada. - Jeśli nie jesteś zaszczepiony i mieszkasz z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa, musisz być testowany codziennie za pomocą testu antygenowego lub co drugi dzień za pomocą testu PCR przez 7 dni. Obowiązek testu obowiązuje przez 7 dni od ostatniego bliskiego kontaktu - wyjaśniła minister zdrowia Ingvild Kjerkol.
Jeśli osoba mieszkająca z osobą zakażoną została zaszczepiona, zaleca się wykonanie dwóch testów (test własny lub test PCR) w tym samym okresie. Zaleca się również, aby wszyscy poniżej 18 roku życia, którzy mieszkają z osobą zakażoną, wykonywali ten sam schemat badań, co osoby nieszczepione. Jeśli mieszkasz z kimś, kto jest zarażony, powinieneś pozostać w domu, dopóki nie otrzymasz negatywnego wyniku pierwszego testu.
~Ministerstwo Zdrowia
Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych
Rząd proponuje także, by wszystkim osobom powyżej 18 roku życia zaoferowano tzw. przypominającą dawkę szczepionki. Gminy są już w trakcie szczepienia dawką przypominającą osób powyżej 65 roku życia. Władze chcą jednak, aby w przyszłym roku wszyscy w wieku od 18 do 64 lat otrzymali trzecią dawkę, kiedy od podania drugiej dawki szczepionki minie co najmniej 6 miesięcy.
Resort zdrowia podkreśla jednak, że szczepionki nie chronią w 100 procentach przed chorobami i działają nieco gorzej u osób starszych, pozwalają jednak uniknąć ciężkiego przebiegu choroby, a co za tym idzie - hospitalizacji. A im więcej hospitalizowanych, tym mniejsza wydolność slużby zdrowia.
-Trzecia dawka może przyczynić się do lepszej ochrony przed chorobami i do zmniejszenia liczby osób nadal rozprzestrzeniających chorobę. Ale potrzebujemy więcej wiedzy na ten temat. Poprosiliśmy FHI o prowadzenie bieżącej oceny korzyści i ryzyka – mów Ingvild Kjerkol.Źródło: Fot. Sandra Skillingsås, Arbeiderpartiet/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)
Nowa fala zakażeń
W ciągu ostatnich tygodni w Norwegii znacznie wzrosła fala nowych zakażeń koronawirusem. 12 listopada System Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS) po raz kolejny poinformował, że służba zdrowia odnotowała w ciągu doby ponad 2 tys. nowych przypadków zakażenia covid-19 - to najwięcej od 10 listopada. Coraz trudniejszą sytuację epidemiczną w kraju fiordów obrazuje również mapa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - Troms og Finnmark to kolejny, po Oslo, norweski okręg, który na mapie uzyskał kolor bordowy, oznaczający wysoki wskaźnik zakażeń wirusem Sars-CoV-2.
Reklama
15-11-2021 01:40
2
0
Zgłoś
14-11-2021 15:42
14-11-2021 12:21
11
0
Zgłoś
12-11-2021 20:54
8
0
Zgłoś
12-11-2021 20:26
0
-20
Zgłoś
12-11-2021 18:34
6
0
Zgłoś
12-11-2021 18:03
7
0
Zgłoś
12-11-2021 17:26
26
0
Zgłoś
12-11-2021 17:23
5
0
Zgłoś
12-11-2021 17:01
12
0
Zgłoś