Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Certyfikaty covidowe w gminach i trzecia dawka szczepionki. Norwegia wprowadza nowe środki w walce z koronawirusem

Natalia Szitenhelm-Smeja

12 listopada 2021 11:46

Udostępnij
na Facebooku
10
Certyfikaty covidowe w gminach i trzecia dawka szczepionki. Norwegia wprowadza nowe środki w walce z koronawirusem

Jonas Gahr Støre flickr.com/Foto: NTB Kommunikasjon/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0

Szef rządu Jonas Gahr Støre ogłosił, że przybywa osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa, co może grozić przeciążeniem służby zdrowia. W związku z tym Norwegia wprowadza dodatkowe krajowe środki kontroli zakażeń, jak np. ofertę przyjęcia trzeciej dawki szczepionki na covid-19 dla wszystkich dorosłych. Oprócz tego gminy mają otrzymać uprawnienia, by móc lokalnie wymagać przedstawienia certyfikatów covidowych.
12 listopada podczas spotkania z prasą premier podkreślił, że Norwegia mogła otworzyć się po długim lockdownie przede wszystkim dzięki zaszczepieniu populacji przeciwko koronawirusowi. Jonas Gahr Støre zaznaczył jednak, że wciąż są osoby, które się nie zaszczepiły. - Wskaźniki infekcji nie są tak ważne jak wcześniej. Obecnie bardziej przyglądamy się, ile osób przebywa w szpitalu. Jeśli liczba hospitalizowanych utrzyma się na obecnym poziomie, FHI uważa, że ​​istnieje ryzyko przeciążenia służby zdrowia. Dlatego wprowadzamy pewne środki krajowe - zaznaczył na wstępie szef rządu.

Gminy mogą wymagać certyfikatów covidowych

- Jesteśmy teraz w fazie, którą nazywamy normalną codziennością ze zwiększoną gotowością - powiedział Støre. Premier zaznaczył jednak, że gminne władze potrzebują pomocy, by uporać się z coraz trudniejszą lokalną sytuacją epidemiczną. Dlatego rząd stworzy przepisy, które pozwolą gminom wprowadzać wymóg posiadania certyfikatów covidowych. 

Støre wyjaśnił, że taki przepis pozwoli mieszkańcom danej gminy normalnie funkcjonować mimo wzrostu infekcji - np. jeśli dana osoba posiada certyfikat covidowy, nie będzie wliczana do limitu gości w lokalach. -  Przy częstszym korzystaniu z certyfikatów jest większa szansa, że ​​okres świąteczny i np. koncerty będą przebiegać normalnie -  tłumaczył. - Szybko wprowadzimy rozporządzenie, które pozwoli gminom korzystać z certyfikatów w celu złagodzenia lokalnych środków kontroli zakażeń - dodała również obecna na konferencji minister zdrowia Ingvild Kjerkol.

Zastanowimy się, czy certyfikat koronowy może być odpowiednim środkiem do ograniczania infekcji, np. w salach koncertowych, kinach i teatrach, podczas wydarzeń sportowych Teraz, gdy wszystkim zaoferowano szczepionkę, łatwiej jest sobie wyobrazić, że można użyć certyfikatu, aby zapobiec dużemu rozprzestrzenianiu się infekcji. ~Jonas Gahr Støre

Niezaszczepieni muszą poddać się testom

Rząd na szczeblu krajowym wprowadza wymóg, by niezaszczepione osoby powyżej 18 roku życia, które mieszkają z osobą zarażoną koronawirusem, poddały się testom na obecność infekcji. Obowiązek wchodzi w życie 16 listopada. - Jeśli nie jesteś zaszczepiony i mieszkasz z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa, musisz być testowany codziennie za pomocą testu antygenowego lub co drugi dzień za pomocą testu PCR przez 7 dni. Obowiązek testu obowiązuje przez 7 dni od ostatniego bliskiego kontaktu - wyjaśniła minister zdrowia Ingvild Kjerkol.

Jeśli osoba mieszkająca z osobą zakażoną została zaszczepiona, zaleca się wykonanie dwóch testów (test własny lub test PCR) w tym samym okresie. Zaleca się również, aby wszyscy poniżej 18 roku życia, którzy mieszkają z osobą zakażoną, wykonywali ten sam schemat badań, co osoby nieszczepione. Jeśli mieszkasz z kimś, kto jest zarażony, powinieneś pozostać w domu, dopóki nie otrzymasz negatywnego wyniku pierwszego testu.
~Ministerstwo Zdrowia

Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych

Rząd proponuje także, by wszystkim osobom powyżej 18 roku życia zaoferowano tzw. przypominającą dawkę szczepionki. Gminy są już w trakcie szczepienia dawką przypominającą osób powyżej 65 roku życia. Władze chcą jednak, aby w przyszłym roku wszyscy w wieku od 18 do 64 lat otrzymali trzecią dawkę, kiedy od podania drugiej dawki szczepionki minie co najmniej 6 miesięcy.

Resort zdrowia podkreśla jednak, że szczepionki nie chronią w 100 procentach przed chorobami i działają nieco gorzej u osób starszych, pozwalają jednak uniknąć ciężkiego przebiegu choroby, a co za tym idzie - hospitalizacji. A im więcej hospitalizowanych, tym mniejsza wydolność slużby zdrowia.
-Trzecia dawka może przyczynić się do lepszej ochrony przed chorobami i do zmniejszenia liczby osób nadal rozprzestrzeniających chorobę. Ale potrzebujemy więcej wiedzy na ten temat. Poprosiliśmy FHI o prowadzenie bieżącej oceny korzyści i ryzyka – mów Ingvild Kjerkol.

-Trzecia dawka może przyczynić się do lepszej ochrony przed chorobami i do zmniejszenia liczby osób nadal rozprzestrzeniających chorobę. Ale potrzebujemy więcej wiedzy na ten temat. Poprosiliśmy FHI o prowadzenie bieżącej oceny korzyści i ryzyka – mów Ingvild Kjerkol. Źródło: Fot. Sandra Skillingsås, Arbeiderpartiet/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Nowa fala zakażeń

W ciągu ostatnich tygodni w Norwegii znacznie wzrosła fala nowych zakażeń koronawirusem. 12 listopada System Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS) po raz kolejny poinformował, że służba zdrowia odnotowała w ciągu doby ponad 2 tys. nowych przypadków zakażenia covid-19 - to najwięcej od 10 listopada. Coraz trudniejszą sytuację epidemiczną w kraju fiordów obrazuje również mapa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) - Troms og Finnmark to kolejny, po Oslo, norweski okręg, który na mapie uzyskał kolor bordowy, oznaczający wysoki wskaźnik zakażeń wirusem Sars-CoV-2.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Agnieszka Morka

15-11-2021 01:40

A co z ludźmi którzy przeszli koronę czy nadal będę musieli się testować czy dopiero po roku czy po pul jak to jest

Kriss1175 Kriss

14-11-2021 15:42

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Aleksandra Ola

14-11-2021 12:21

Gdyby faktycznie szczepionka pomagala to kazdy polecialby sie zaszczepic a jak narazie testuja na kroilikach doswiadczalnych i jak widac nie pomaga a wrecz przeciwnie ludzie po szczepieniu tak samo laduja w szpitalu jak ci co nie sa zaszczepieni wiec gdzie tu sens i logika ?! Dawka 3 przypominajaca o tym ze nie przestaniecie sie szczepic tylko bedzie tak co pol roku tak jak przychodzi covid tak przychodzi grypa ktora rzekomo znikla. Bo na grype lub inne choroby od 2020 roku ludzie nie umieraja tylko na covid.

Agaks

12-11-2021 20:54

Paranoja. Najpierw obiecywali ze jak zaszczepi sie 80% osob powyzej 18 roku zycia to wroci normalnosc. Teraz co chwile przesuwaja granice wieku szczepienia. Jak nie bylo szczepien bylo mniej zachorowan, osob hospitalizowanych i zgonow. Norwegia stosowala za poprzedniego rzadu minimalne obostrzenia krajowe, a tylko lokalnie zaostrzali. A teraz nowy rzad chce wprowadzac segregacje. Chyba im szczepionki mozg uszkadzaja. Wiecej zaszczepionych jest hospitalizowanych w pazdzierniku niz niezaszczepionych, ale maja problem z niezaszczepionymi. A jak czlowiek przeszedl bezobjawowo i ma przeciwciala na covid tochociaz jest odporny to nie dostanie certyfikatu. Paranoja

Onty_Ja_Gabriel_3.

12-11-2021 20:26

Kladia napisał:
Tylko durnie nie widzą. że coś tu jest nie tak. Myślę, że przed wakacjami będzie dawka przypominająca numer 4 i aż do momentu aż osiągną swój cel, pytanie jaki? Aż strach myśleć...W tym przypadku jest dokładnie tak jak z grypą w polandii i USA-srusa.
W kraju nad Wisłą grypa to większe i mniej przyjemniejsze przeziębienie, kiedyś brało się jakąkolwiek tabletkę i po gorączce.
W ameryce jak ktoś wtedy zachorował na grypę i się nie zaszczepił to UMIERAŁ, podobno w męczarniach.
Tak samo jest obecnie z kovidem, jednych to omija i olewają ostrzeżenia, a inni lądują w szpitalu na respiratorze i w większości umierają.
- Każdy z Was jest mundry i pajacuje, wyśmiewając pozostałych do momentu aż sam załapie \"bakcyla\" wtedy jest cisza i walka z \"Kosą\" o ile zasoby na to pozwalają.
- Polandia to liczebnie duże państwo, coś koło 6-SZEŚCIU NORWEGI.
Jeżeli tu przez pisiorowe wybory umrze 100-tys. osób, to mówi się iż to były inne powikłania, a na ulicach ginie o wiele więcej Osób.
- W Norge gdyby umarła 1/6 tego co w polandii to była by Żałoba Narodowa , dlatego też Król spokojnie zaleca 3 dawkę i być może 5 i 6 jeżeli będzie taka potrzeba.
- Ja otrzymałem standardowe info, sms-sem, że jeżeli minęło pół roku od drugiej dawki to mogę zapisać się na badania kwalifikacyjne do 3-dawki.
I tak też zrobię, ponieważ nie mam wyjścia ponieważ jestem pod opieką szpitala w Ahus Nordbyhagen.
A Wy pajacujcie dalej, będzie mniej przygłupów.

Kladia

12-11-2021 18:34

Tylko durnie nie widzą. że coś tu jest nie tak. Myślę, że przed wakacjami będzie dawka przypominająca numer 4 i aż do momentu aż osiągną swój cel, pytanie jaki? Aż strach myśleć...

Wojciech Peterson

12-11-2021 18:03

Beda szczepić do skutku aż wszyscy zejdą?

D191 Gfd

12-11-2021 17:26

Napewno będę sie testował codziennie. Haha

D191 Gfd

12-11-2021 17:23

Dokladnie przypominająca

zarowa086

12-11-2021 17:01

Trzecia dawka przypominająca…
Ma przypominać, że pierwsze dwie nie działają czy coś jeszcze?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok