Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Branża tytoniowa w Norwegii będzie musiała płacić za sprzątanie niedopałków

Monika Pianowska

01 października 2022 17:45

Udostępnij
na Facebooku
1
Branża tytoniowa w Norwegii będzie musiała płacić za sprzątanie niedopałków

Według Stowarzyszenia Ochrony Przyrody (Naturvernforbundet) niedopałki zawierają około 90 proc. plastiku. stock.adobe.com/licencja standardowa

W połowie września Dania ogłosiła, że od 2023 roku będzie wymagać od producentów tytoniu wkładu finansowego na usuwanie niedopałków zanieczyszczających przyrodę. To decyzja podjęta na forum unijnym, do której dostosuje się również Norwegia.
W Unii Europejskiej postanowiono, że to jednostki odpowiedzialne za wytwarzanie papierosów mają ponosić koszty sprzątania resztek produktów tytoniowych z przestrzeni publicznej. W przypadku Danii branża ma na to płacić gminom około 32 milionów koron rocznie. Nie wiadomo jeszcze, o jakich kwotach będzie mowa w kraju fiordów, ale do dyrektywy Norwegia będzie się musiała odnieść do 2025 roku.
Snus najpopularniejszy jest wśród mężczyzn w wieku 25-49 lat.

Snus najpopularniejszy jest wśród mężczyzn w wieku 25-49 lat. Źródło: adobe stock/licencja standardowa

Zagrożenie dla planety

– Dziś to władze i wolontariusze sprzątają przyrodę i dbają o to, by śmieci trafiły tam, gdzie powinny. Myślę, że to całkowicie niesłuszne. To nie podatnicy powinni ponosić koszty. Producenci papierosów muszą się dostosować – mówi Ingrid Liland z Partii Zielonych (MDG) w rozmowie z NRK.

Według Stowarzyszenia Ochrony Przyrody (Naturvernforbundet) niedopałki zawierają około 90 proc. plastiku.

Na początku tego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na fakt, że tytoń szkodzi nie tylko indywidualnemu palaczowi, ale także planecie. Z raportu z maja wynika, że ​​co roku na całym świecie wyrzuca się 4,5 biliona niedopałków.
Według danych Norweskiego Urzędu ds. Zdrowia z 2021 roku prawie dwa razy więcej Norwegów zażywało snus w porównaniu z palaczami. W tym wyrobie tytoniowym również znajduje się mikroplastik i często można spotkać zużyte torebki wyrzucone nie do kosza na śmieci. Snus jednak nie zostanie objęty nowymi przepisami UE, które wejdą w 2025 r. Norwegia planuje jednak wprowadzić swoje odrębne zasady dotyczące producentów tej uzywki.

Źródła: NRK, WHO, Danmarks Radio
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Brawo
JBĆ palaczy!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok