Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Będzie korzystniej dla mieszkańców”. Skatteetaten zmienia procedury po skandalu w NAV Życie w Norwegii
Maja Zych 01 stycznia 2020
08:00

„Będzie korzystniej dla mieszkańców”. Skatteetaten zmienia procedury po skandalu w NAV

1
Skomentuj
Nowy system ma być bardziej zautomatyzowany i korzystny dla mieszkańców Norwegii. Ssu [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Od 1 stycznia 2020 roku norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten) wprowadza nowe zasady zwracania podatku w przypadku osób, które oddają otrzymane wcześniej świadczenia do NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) – teraz całe procedury będą zautomatyzowane, a świadczeniobiorcy nie będą musieli już przekazywać do NAV-u kwoty uwzględniającej podatek.
Zmiany wchodzą w życie w związku z nieprawidłowościami, które zostały wykryte pod koniec listopada tego roku. Przeprowadzona analiza wykazała bowiem, że nawet 17 500 osób, które w ostatnich latach musiały zwrócić NAV wypłacone im sumy, nie otrzymało z powrotem opłaconego wcześniej podatku.
Reklama

Zmieniają praktykę

Zasiłki z NAV są opodatkowane w taki sam sposób, jak wynagrodzenie za pracę. Do tej pory sytuacja wyglądała dlatego tak, że osoby, które musiały zwrócić do urzędu kwotę świadczenia, w większości przypadków musiały również zwrócić podatek od danego zasiłku. W ten sposób mieszkańcy kraju fiordów, którzy korzystali z pomocy NAV, oddawali większą sumę, niż faktycznie została im wypłacona.

Zmiany w rozporządzeniu, które wchodzą w życie 1 stycznia 2020 roku, sprawiają, że kwestie zwrotu podatku będą rozwiązywane automatycznie między Urzędem Podatkowym a Urzędem Pracy i Polityki Socjalnej – w ten sposób świadczeniobiorcy nie będą już ryzykować spłaty większej kwoty, niż początkowo otrzymali. Oznacza to w praktyce, że mieszkańcy kraju fiordów, którzy będą musieli zwrócić świadczenie do NAV, oddadzą dokładnie taką sumę, która trafiła na ich konto.

Co z poszkodowanymi?

Nieprawidłowości odkryte pod koniec października tego roku dotyczą najprawdopodobniej nawet 17,5 tys. osób. W związku ze sprawą Urząd Podatkowy powołał specjalny sztab pracowników, którzy zajęli się jak najszybszym rozwiązaniem sytuacji oraz zwrotem należnych kwot. Wszyscy poszkodowani powinni też otrzymać już niezbędne informacje ze Skatteetaten.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
DK84
DK84 01-01-2020 12:09
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas