Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Życie w Norwegii

Akt małżeństwa w wersji cyfrowej. Kolejny krok w kierunku nowoczesnego społeczeństwa

Natalia Szitenhelm

22 marca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
6

Nadal jednak będzie można otrzymać akt ślubu w formie ‘tradycyjnej’ - na papierze. stock.adobe.com/standarowa/Aleksandar Mijatovic

Od marca norweski rejestr ludności (Folkeregisteret) wystawia cyfrowe akty małżeństwa, zamiast tych w wersji papierowej. Osoby, które wstąpią w związek małżeński, otrzymają potwierdzenie tego faktu na swoją skrzynkę w Altinn podczas rejestracji małżeństwa. Nadal jednak możliwe będzie uzyskanie wersji papierowej dokumentu – np. gdy ktoś nie posiada konta w elektronicznym systemie.
Reklama
Co roku Norweski Rejestr Ludności (Folkeregisteret) wysyła pocztą ok. 18 tys. podpisanych i podstemplowanych aktów małżeństwa. Od tego miesiąca znacznie się to zmieni. Małżonkowie, jeśli są użytkownikami elektronicznymi, otrzymają cyfrowy akt małżeństwa na skrzynkę odbiorczą w systemie Altinn.

- Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej cyfrowe. Dlatego większość obywateli oczekuje, że usługi publiczne i informacje będą, w miarę możliwości, o wiele łatwiej dostępne. Jest to jeden z powodów, dla których teraz cyfrowo potwierdzamy zawarcie małżeństwa, zamiast wysłania tego aktu pocztą - wyjaśnił Torstein Hoem, szef działu zarządzania informacjami w Skatteetaten.

Papierowy akt małżeństwa

Nadal jednak będzie można otrzymać akt ślubu w formie ‘tradycyjnej’ - na papierze. Nowożeńcy będą mogli zamówić go ze strony internetowej administracji podatkowej. Osoby, które nie mają statusu rezydenta w Norwegii, ale zawarły związek małżeński zgodnie z norweskim prawem, również otrzymają akt małżeństwa pocztą.

- Wydając akty małżeństwa tylko w razie potrzeby, zaoszczędzimy koszty i czas potrzebny do wydrukowania, podpisania, opieczętowania i wysłania pocztą około 18 tysięcy aktów małżeństwa rocznie - podsumowuje Hoem.

Skatteetaten informuje, że obecnie - w związku z epidemią koronawirusa - wydawanie papierowych aktów małżeństwa jest ograniczone.

W kierunku cyfrowego społeczeństwa

Administracja w Norwegii już od dawna digitalizuje swoje usługi – w maju 2019 wprowadzono akty urodzenia w wersji elektronicznej, a od jesieni obowiązuje cyfrowe prawo jazdy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Szymon Giełzakowski

24-03-2020 19:27

Ani kumpel, ani znajomy Trzeba koniecznie kogoś znać żeby się za tę osobę wstawić? W sumie nie dziwi mnie obstawianie znajomości skoro innych argumentów brak. Już bliżej Panu do znajomego skoro od razu przeszedł Pan na "Ty".

noregg

24-03-2020 18:04

Kumpel panienki jak mniemam

Szymon Giełzakowski

24-03-2020 15:11

A Ty chyba masz bardzo ubogie słownictwo skoro w dwóch innych tematach wklejasz dokładnie ten sam komentarz. Nie ma to jak zacząć wjeżdżać na kogoś lub cała grupę, a potem płakać, że ktoś uwagę zwrócił.

noregg

24-03-2020 14:56

Ty chyba pracujesz w barnavarnet bo jestes wyjatkowa menda

Joanna Kuchnicka

24-03-2020 01:18

noregg napisał:
To spoleczenstwo jako pierwsze na swiecie zacznie odbywac stosunki seksualne w celach prokreacyjnych,oczywiscie droga elektroniczna.
Wypowiedź na poziomie ssaka raczącego się seksem wirtualnym. A na pewno niespełnionego seksualnie.

noregg

22-03-2020 11:00

To spoleczenstwo jako pierwsze na swiecie zacznie odbywac stosunki seksualne w celach prokreacyjnych,oczywiscie droga elektroniczna.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram