Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Rząd domaga się kar za molestowanie seksualne w pracy. Wprowadzi surowsze prawo

Monika Pianowska

16 maja 2022 08:00

Udostępnij
na Facebooku
 Rząd domaga się kar za molestowanie seksualne w pracy. Wprowadzi surowsze prawo

Zgodnie z wynikami badań bycie ofiarą molestowania może skutkować zwiększonym ryzykiem chorób psychicznych, nadużywania alkoholu i absencji chorobowej w pracy. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski rząd proponuje nowelizację ustawy o środowisku pracy, dzięki której prawo związane z molestowaniem seksualnym w miejscu zatrudnienia będzie surowsze. Inicjatorką zmian jest nowa minister pracy i integracji społecznej, Marte Mjøs Persen, która w marcu zastąpiła na stanowisku Hadię Tajik.
Władze podkreślają, że będą dążyć do zerowej tolerancji dla molestowania seksualnego w środowisku pracy. ‒ Chcę życia zawodowego, w którym nikt nie jest narażony na przemoc i nadużycia ‒ mówi Marte Mjøs Persen. W znowelizowanej ustawie z zaostrzonymi przepisami molestowanie zostanie wyraźniej zdefiniowane i zabronione.

Problem jest szeroki

Zgodnie ze zaktualizowanym prawem także pracodawca będzie miał obowiązek stosowania procedur przeciwko nadużyciom na tle seksualnym w miejscu pracy. ‒ To bardzo duży zakres. Molestowanie seksualne może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla osoby, która jest na nie narażona, dla środowiska pracy, jak i dla firmy ‒ dodaje Mjøs Persen.
Według STAMI (Państwowy instytut badawczy w zakresie środowiska i higieny pracy) niechciana uwaga seksualna może prowadzić do negatywnych konsekwencji emocjonalnych i psychologicznych. Zgodnie z wynikami badań bycie ofiarą molestowania może skutkować zwiększonym ryzykiem chorób psychicznych, nadużywania alkoholu i absencji chorobowej w pracy.
Źródło: regjeringen.no, NRK
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok