Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Młode kobiety najbardziej narażone na molestowanie seksualne w pracy. Pracodawcy nie wiedzą, jak reagować Praca w Norwegii
Natalia Szitenhelm 12 marca 2019
09:39

Młode kobiety najbardziej narażone na molestowanie seksualne w pracy. Pracodawcy nie wiedzą, jak reagować

2
Skomentuj
Na molestowanie najczęściej narażone są młode kobiety m.in. w branży gastronomicznej. fotolia.pl/royalty free
Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet), uczula, że większość pracodawców z branży hotelarskiej, gastronomicznej, a także w służbie zdrowia i opiece społecznej nie radzi sobie z problemem, jakim jest molestowanie seksualne w miejscu pracy. 400 przeprowadzonych kontroli w ciągu ostatnich 15 miesięcy wykazało, że ponad połowa firm z wyżej wymienionych branż nie wdrożyła jakichkolwiek rutynowych procedur w tej kwestii.
11 marca Arbeidstilsynet opublikowało niepokojące dane, z których jasno wynika, że molestowanie seksualne w środowisku pracy to bardzo poważny, choć w niektórych firmach nadal bagatelizowany problem. Liczby mówią same za siebie: 400 przeprowadzonych kontroli w ciągu ostatnich 15 miesięcy i ponad połowa firm bez działań zapobiegawczych i procedur postępowania w przypadku molestowania w miejscu pracy. – To wysoka liczba – krótko podsumowuje dyrektor Inspekcji Pracy, Trude Vollheim.

Jedna na pięć kobiet

Doświadczyłaś/łeś molestowania seksualnego w miejscu pracy?
tak
nie
nie, ale wiem, że w mojej firmie były przypadki molestowania
Głosuj
Na przemoc seksualną najbardziej narażone są młode kobiety, które podejmują pracę w branży hotelarskiej czy w gastronomii, a także w opiece społecznej i służbie zdrowia. Dane Centralnego Biura Statystycznego (SSB) z listopada 2018 roku pokazują, że co piąta młoda kobieta jest w Norwegii narażona w pracy na pogróżki, molestowanie seksualne czy nawet gwałt.

Z przeprowadzonej przez SSB ankiety wynika, że 20 proc. aktywnych zawodowo kobiet w wieku 18-30 lat potwierdziło, że spotkały się w pracy z przynajmniej jedną z trzech powyższych sytuacji. Branże, w których najczęściej dochodziło do przemocy seksualnej, to: gastronomia, hotelarstwo, służba zdrowia i opieka społeczna. Do molestowania często dochodzi także w sektorach związanych z transportem i magazynowaniem, a także sprzedażą i edukacją. Mężczyźni również doświadczają molestowania seksualnego. Według SSB najczęściej dzieje się to sektorze ubezpieczeń społecznych, administracji publicznej i ochrony.

Trzeba działać

W związku z narastającym problemem Arbeidstilsynet we współpracy z Rzecznikiem ds. Równouprawnienia i Dyskryminacji przeprowadza kursy w siedmiu norweskich miastach (Oslo, Bergen, Alta, Bodø, Stavanger, Trondheim, Hamar), które mają nauczyć pracodawców, reprezentantów ds. HMS (verneombud) i przedstawicieli firm, jak zapobiegać i odpowiednio reagować na przemoc w miejscu pracy.  

Inspekcja chce także uczulić, jak ważne jest wyznaczenie przez pracodawców odpowiednich norm zachowania w miejscu pracy, by żaden z pracowników nie czuł się zagrożony ani nie doświadczał zachowań naruszających jego nietykalność osobistą.

Pierwszy kurs odbędzie sie w Oslo 26 marca, wymagana rejestracja, więcej informacji tutaj.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 17-03-2019 21:35

"Mężczyźni również doświadczają molestowania seksualnego." ale większość pewnie myśli że jest podrywana, a nie molestowana

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 13-03-2019 09:00

"Na przemoc seksualną najbardziej narażone są młode kobiety," - bardzo odkrywcze. Trudno, zeby byly narazone na molestowanie kobiety w wieku emerytalnym..

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas