Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Zdrowie psychiczne w Norwegii: wzrost popularności telefonów zaufania

Martyna Engeset-Pograniczna

04 stycznia 2024 13:00

Udostępnij
na Facebooku
8
Zdrowie psychiczne w Norwegii: wzrost popularności telefonów zaufania

Niektórzy dzwoniący w okresie okołoświątecznym nie mogli sobie poradzić z samotnością lub stratą. stock.adobe.com/licencja standardowa

Boże Narodzenie to czas szczególny, czas, gdy wielu z nas chce, by wszystko było idealnie. Tymczasem to, co bolesne na co dzień, w cukierkowo radosnej świątecznej atmosferze może boleć jeszcze bardziej. Trzy norweskie organizacje udzielające telefonicznej pomocy psychologicznej odnotowały w minione Święta wzrost zapotrzebowania na swoje porady.
Więcej rozmów niż zwykle przeprowadzili wolontariusze Kors på halsen (Krzyż na szyi; telefon zaufania Czerwonego Krzyża przeznaczony dla osób poniżej 18 lat), Alarmtelefonen (Telefon Alarmowy, pod który mogą dzwonić dzieci i młodzież oraz dorośli niepokojący się o osoby nieletnie) oraz Mental Helse (Zdrowie Psychiczne; tu może dzwonić każdy). W przypadku tej ostatniej organizacji pomiędzy 18 a 26 grudnia odbyło się 4230 rozmów, a wzrost zainteresowania osiągnął 4,5 proc. w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku.
Niektórzy dzwoniący w okresie okołoświątecznym nie mogli sobie poradzić z samotnością lub stratą. Inni dzielili się refleksjami o zmartwieniach natury ekonomicznej lub zawiedzionych nadziejach. Wiele było dzieci zaniepokojonych rodzinnymi kłótniami oraz nadużywaniem alkoholu i innych środków odurzających przez dorosłych.

Po prostu pogadać

Jak działają takie telefony? Połączenia są darmowe (w większości przypadków), anonimowe i poufne (od tej reguły są wyjątki, gdy sytuacja wymaga zawiadomienia stosownych służb). Kors på halsen przekonuje na swojej stronie, że czasem łatwiej porozmawiać z kimś obcym, zwierzyć się komuś, kto nic o nas nie wie.
Trzy norweskie organizacje udzielające telefonicznej pomocy psychologicznej odnotowały w minione Święta wzrost zapotrzebowania na swoje porady.

Trzy norweskie organizacje udzielające telefonicznej pomocy psychologicznej odnotowały w minione Święta wzrost zapotrzebowania na swoje porady.Źródło: stck.adobe.com/standardowa/Photographee.eu

Porozmawiać można o wszystkim. O czymkolwiek, co w duszy gra, nawet jeśli wydaje się to błahe. Dorośli dzwoniący do Mental Helse mogą porozmawiać na przykład o niepowodzeniach na studiach, mobbingu w pracy, kłopotach ze znalezieniem zatrudnienia czy wreszcie o trudnościach związanych z wychowywaniem dzieci. Niektórym brakuje zwykłej, codziennej rozmowy. Dzwonią, by pogadać choćby o pogodzie… albo przynajmniej od pogody zacząć.

Chłopaki nie płaczą, chłopaki nie mówią

Zdarzają się też jednak naprawdę trudne tematy. Przeznaczony dla dzieci i młodzieży Alarmtelefonen wśród problemów, którymi się zajmuje, wymienia przemoc, molestowanie, zaniedbanie czy myśli samobójcze. Nie każdy jednak chce takiej formy pomocy. Ze statystyk tej organizacji wynika, że na rozmowę o wiele częściej decydują się dziewczęta niż chłopcy. W 2022 roku wśród dzwoniących dziewcząt było aż 72,3 proc. Wśród zwracających się o pomoc do Mental Helse dorosłych również znacząco przeważają kobiety.
Wszystkie te organizacje starają się iść z duchem czasu. Oferują nie tylko rozmowy telefoniczne –  można też skorzystać z czatu, napisać smsa, maila czy wejść na fora dostępne dla wszystkich użytkowników. Młodzież chętnie korzysta z możliwości korespondowania przez internet, zwłaszcza wieczorami i w nocy. Dzwonić wolą starsi – grupą najaktywniej korzystającą z telefonu Mental Helse są osoby w wieku 50-59 lat.

Po polsku nie porozmawiamy

Ciekawe w przypadku Kors på halsen jest to, że organizacja prosi o wsparcie i pomoc w rozwijaniu swoich usług również niepełnoletnich wolontariuszy. Została tam stworzona przestrzeń dla nastolatków chcących podpowiedzieć dorosłym, jak wspierać osoby w tym trudnym wieku. Ci nieletni wolontariusze tworzą w ramach Kors på halsen Ekspertpanelet, czyli „panel ekspercki”.
Alarmtelefonen wyróżnia z kolei językowa dostępność, choć niestety nie dotyczy to naszego języka. Uzyskać pomoc mogą dzwoniący mówiący po angielsku, francusku, hiszpańsku, saamsku, somalijsku, persku i arabsku. Można dzwonić tam także z zagranicy.

Numery telefonów działających w Norwegii to:

  • Mental Helse: 116 123 (podstawowy numer działa całodobowo);
  • Alarmtelefonen: 116111 (całodobowo);
  • Kors på halsen: 800 33 321 (zwykle w godzinach 14:00-22:00).
Źródła: Dagsavisen, Rodekors.no, 116111.no, mentalhelse.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

06-01-2024 23:26

akwatomek napisał:
Joanna Kuchnicka to staly bywalec zakladu psychiatrycznego w Choroszczy.

Znawca zakladow psychistrycznych w Polsce. Nie zazdroszcze. Usiadz, pomysl i powiedz o klopotach komus zaufanemu. Nie na forum.

akwatomek napisał:
Zna kazde swoje prawa, nawet jak gwint jej zerwali, trzymala siurka na uwiezi.

Co Ty z tymi \"siurkami\"?Akwatomek kryptogej. Probowalam seksu z kobieta. Nic z tego nie wyszlo. Kompletna klapa. Intereseuja mnie wylacznie penisy.
Wspominasz po raz kolejny o \"siurkach\"- nie tylko ja, ale pewnie 90% czytajacych ma na mysli meskie przyrodzenie.

akwatomek napisał:
Zna kazde swoje prawa, nawet jak gwint jej zerwali, trzymala siurka na uwiezi.

Nie moge sie powstrzymac kolejny raz. Jaki gwint? Jaki siurek? To jest ostatni raz kiedy jestem uprzejma dla ciebie. Rodzina, milosc, przyjaciele, seks.
Kontroluj swojego siurka ( biedaczku). Mowia ze nie chodzi o rozmiar. No klamali.
Akwatomek, klamali.

Karol Pitek

06-01-2024 11:22

Tylko stękanie że wszyscy kłamcy albo debile, że dziadować trzeba że rodzina daleko albo poglądy odmienne czyli złe. Nikogo do Norwegii nie zesłano (ostatnio przynajmniej). Siurkiem oczu nie zamydlisz

akwatomek

06-01-2024 08:20

Joanna Kuchnicka to staly bywalec zakladu psychiatrycznego w Choroszczy. Zna kazde swoje prawa, nawet jak gwint jej zerwali, trzymala siurka na uwiezi.

Joanna Kuchnicka

05-01-2024 22:16

Z Norwegii napisał:
A podobno najszczęśliwszy kraj na świecie! Norwegia to kraj fałszu i obłudy.

Szoruj zatem tam gdzie bedzie Tobie dobrze. Po co tu siedzisz i smecisz. Lec, jedz, plyn! Znajdz najszczesliwszy kraj na swiecie, przeprowadz sie tam, a po kilku latach mieszkania tam podziel sie doswiadczeniami. Tym razem od A do z WLASNYMI.
A nie bo : slyszales, czytales, myslales, sasiad powiedzial. Przybyles tu bo? Bo ktos Tobie kiedys powiedzial ze Norwegia jest ekstra!?
Konkretnie. Dlaczego tu przyjechales a teraz jojczysz????????!!!!!

Jossi

04-01-2024 18:04

Niech k...... nie grzeszą!!!!!

kotadolf .

04-01-2024 17:14

Najbardziej popularny telefon zaufania: 112!

Adamski77

04-01-2024 15:15

Miej wyjeba.e, a będzie ci dane.

Z Norwegii

04-01-2024 15:08

A podobno najszczęśliwszy kraj na świecie! Norwegia to kraj fałszu i obłudy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok