Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zaczyna brakować szczepionek na wściekliznę. Liczba chętnych bije rekordy Zdrowie
Maja Zych 03 grudnia 2019
08:00

Zaczyna brakować szczepionek na wściekliznę. Liczba chętnych bije rekordy

Skomentuj
Od maja liczba szczepień na wściekliznę wzrosła w Norwegii dwukrotnie. Adobe Stock / licencja standardowa / PhotobyTawat
Od maja tego roku lekarze z całego kraju odnotowali znaczny wzrost zainteresowania szczepieniami na wściekliznę w związku z planowanymi wyjazdami zagranicznymi – do szpitali zgłaszają się jednak nie tylko Norwegowie, którzy podróżują do krajów z podwyższonym ryzykiem, ale też ci, którzy wybierają się na wakacje w Europie. Tak duży popyt niemal całkowicie opróżnił norweskie magazyny – z tego powodu lekarze są zmuszeni do odmawiania szczepień osobom, które nie są bezpośrednio narażone na kontakt z wirusem.
Wpływ na tak duże zainteresowanie ochroną przed wścieklizną miała śmierć Norweżki, która w maju tego roku zaraziła się chorobą podczas pobytu w Azji.
Reklama

Zaczyna brakować dawek

O dwukrotnie większym zainteresowaniu szczepieniami na wściekliznę lekarze informowali już w lipcu tego roku – wtedy odnotowano już sprzedaż większej liczby dawek niż przez cały 2018 rok. Tendencje utrzymały się też w kolejnych miesiącach, co w efekcie sprawiło, że norweskie zapasy są niemal na wykończeniu – z tego powodu lekarze są zmuszeni do odmawiania szczepień Norwegom, którzy nie wybierają się w obszary bezpośrednio narażone na wystąpienie wirusa. Obawa przed wścieklizną wśród Norwegów stała się bowiem na tyle duża, że wiele osób szczepi się również przed wyjazdami do krajów europejskich, w których zagrożenie chorobą niemal nie występuje.

Wścieklizna to niebezpieczna choroba wirusowa, która atakuje system nerwowy. Człowiek może się nią zarazić jedynie od zwierząt. Istnieje możliwość zabezpieczenia się przed wścieklizną szczepieniem przedekspozycyjnym – czyli jeszcze przed kontaktem z zakażonym zwierzęciem – lub poprzez przyjęcie szczepienia zapobiegającego bezpośrednio po ugryzieniu, zadrapaniu czy kontakcie ze śliną zwierzęcia z uszkodzoną błoną śluzową.

Pierwszy przypadek od ponad 200 lat

Falę masowych szczepień wywołała śmierć zaledwie 24-letniej Norweżki, Birgitte Kallestad, która zmarła na wściekliznę w maju tego roku po pobycie w południowo-wschodniej Azji. Mimo że wścieklizna występuje w wielu krajach na całym świecie, w kontynentalnej Norwegii od lat nie notuje się zachorowań na tę chorobę – ostatni przypadek zarażenia u człowieka miał miejsce ponad 200 lat temu, w 1815 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas