Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
W Norwegii brakuje pielęgniarek. Co piąta rezygnuje przez złe zarobki Zdrowie
Maja Zych 27 marca 2018
11:07

W Norwegii brakuje pielęgniarek. Co piąta rezygnuje przez złe zarobki

1
Skomentuj
Już teraz w niektórych placówkach brakuje personelu, który mógłby zapewnić pacjentom odpowiednią opiekę. pixabay.com / 1662222 / CC0 Creative Commons
Według danych biura analiz ekonomicznych Samfunnsøkonomisk analyse w Norwegii w 2030 roku brakować będzie przynajmniej 75 tysięcy pielęgniarek. Już teraz służba zdrowia ma problem z obsadzeniem wolnych stanowisk, a co piąta pielęgniarka porzuca zawód w ciągu pierwszych dziesięciu lat pracy. Jako główny powód podaje się niskie pensje i złe warunki zatrudnienia.
Z powodu braku personelu medycznego wiele placówek musi też korzystać z pomocy niewykwalifikowanych pracowników.
Reklama

Problemem są warunki pracy

Wiele osób rezygnuje z pracy w zawodzie pielęgniarki z powodu niskiej płacy, która idzie w parze z ciężkimi warunkami i dużą odpowiedzialnością za wykonane zadania.

– Pielęgniarki uważają, że praca jest obciążająca i zbyt źle płatna, dlatego wiele wybiera zmianę zawodu. Z tego powodu należy przyjrzeć się, dlaczego tak jest i co można zrobić, aby zatrzymać tych już wykształconych – mówi Hanne Marit Bergland z Norweskiego Związku Pielęgniarek (Norsk Sykepleierforbund).

Brakuje kandydatów

Bardzo ciężko jest też prowadzić rekrutację na wolne stanowiska – w Tromsø w jednym z nowopowstałych ośrodków pielęgnacyjno-opiekuńczych na 19 wolnych stanowisk otrzymano jedynie 5 zgłoszeń. Wiele placówek musi dlatego korzystać z pracowników wynajętych z agencji, co wiąże się z większymi kosztami.

– Pracodawcy muszą zapewnić lepsze warunki pracy i pensję dla pracowników […] i nie mówię tu o drobnych kwotach – mówi Trond Brattland, dyrektor działu opieki medycznej gminy Tromsø. – Pensja powinna być przyzwoita i konkurencyjna. Pytanie, czy gmina może użyć pieniądze w lepszy sposób niż teraz.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas