Zdrowie
Szwedzi testują szczepionkę na koronawirusa. Wyniki są obiecujące
3

Szwedzi gonią Brytyjczyków? Prowadzą swoje badania na szczepionkę - jeszcze nie na ludziach. stock.adobe.com/standardowa
W Szwedzkim Intytucie Karolinska grupa naukowców przeprowadzała eksperymenty, które miały służyć znalezieniu szczepionki przeciwko koronawirusom, zwłaszcza na tego, którego epidemia obecnie panuje. Ostatnio poddano testom pierwsze antidotum, a 4 maja potwierdzono, że wyniki badań przeprowadzonych na królikach są obiecujące.
– Technologia, której używamy, działa bardzo dobrze u królików, jest to dokładnie ta sama technologia, której będziemy używać u ludzi – mówi w rozmowie z Aftonbladet Matti Sällberg, profesor analiz biomedycznych w Instytucie Karolinska, który prowadzi szwedzkie próby
Badacze potwierdzają, że eksperyment przebiegł pomyślnie, ponieważ wyniki wskazują, że zwierzęta, którym podano szczepionkę, nie okazały żadnych nieoczekiwanych uszkodzeń organizmu i wytworzyły przeciwciała.
Badacze potwierdzają, że eksperyment przebiegł pomyślnie, ponieważ wyniki wskazują, że zwierzęta, którym podano szczepionkę, nie okazały żadnych nieoczekiwanych uszkodzeń organizmu i wytworzyły przeciwciała.
Kolejne próby
Zanim szczepionka zostanie podana ludziom, trzeba jeszcze przeprowadzić kolejne badania. Nie ma pewności, czy przeciwciała wytworzone przez króliki będą działały konkretnie przeciwko wirusowi. Na razie wiadomo, że szczepionka aktywowała u zwierząt tak zwane komórki T (inaczej limfocyty T, to rodzaj białych krwinek, które stanowią część adaptacyjnej części układu odpornościowego organizmu). To dobra wiadomość, ponieważ ustalenie tej kwestii było jednym z celów eksperymentu.
W nadchodzących tygodniach badania będą przeprowadzane na myszach, którym podane zostaną również inne szczepionki. Na tej podstawie plan szwedzkich naukowców zakłada, że w przyszłym roku możemy spodziewać się prób na ludziach. – Robimy to powoli i dokładnie. To wymaga czasu – mówi profesor Ali Mirazimi, adiunkt wirusologii w Karolinska.

Obecnie na świecie jest około 70 projektów szczepionek na COVID-19
Photo by ThisisEngineering RAEng on Unsplash
Jeśli badania wciąż będą szły pomyślnie, a szczepionka zostanie zatwierdzona, jej dystrybucja może zająć od dwóch do trzech lat.
Reklama
To może Cię zainteresować
05-05-2020 00:05
15
0
Zgłoś
04-05-2020 23:55
16
0
Zgłoś
04-05-2020 23:47
19
0
Zgłoś