Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Szansa dla pacjentek z rakiem piersi w Norwegii: będą mieć dostęp do nowego leku

Monika Pianowska

01 listopada 2022 15:30

Udostępnij
na Facebooku
Szansa dla pacjentek z rakiem piersi w Norwegii: będą mieć dostęp do nowego leku

Szacuje się, że każdego roku w Norwegii do tego leczenia będzie kwalifikować się około 70 pacjentek. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweska służba zdrowia może już stosować nowy preparat do leczenia agresywnego raka piersi – taką decyzję podjęło 27 października Forum Decyzyjne (Beslutningsforum). Enhertu wykorzystywano już w terapiach w Szwecji i Finlandii.
Jak mówi w cytowana w komunikacie prasowym Inger Cathrine Bryne, szefowa Beslutningsforum i dyrektor generalna Helse Vest, dzięki porozumieniu zawartemu z firmami farmaceutycznymi Norwegia może wprowadzić środek do leczenia raka piersi w drugiej i późniejszych liniach, gdy pacjentka ma nieoperacyjnego lub przerzutowego raka piersi (HER2-dodatni).

Trastuzumab derukstekan (Enhertu) jest koniugatem, czyli połączeniem leku cytostatycznego z przeciwciałem działającym na receptor HER2.

Tańszy, skuteczniejszy, bezpieczniejszy?

Na korzyść Enhertu przemówiły nowe dane dotyczące jego skuteczności i obniżona cena. Zgodnie z wynikami daje on mało skutków ubocznych oraz przedłuża średnią życia chorych. Zabiegi będą dostępne w norweskich szpitalach od 15 listopada 2022 roku. Szacuje się, że każdego roku w Norwegii do tego leczenia będzie kwalifikować się około 70 pacjentek.
Lek jest sprzedawany we współpracy AstraZeneca i Daiichi Sankyo. Zdaniem przedstawicieli firm wprowadzenie go w ramach refundacji w Norwegii to ważny krok naprzód w leczeniu raka piersi, który może dać nową nadzieję pacjentkom HER2-dodatnim. Przyczyni się także do wyrównania szans pacjentów w regionie skandynawskim.

Morski organizm przeciwko rakowi

Do skuteczniejszego leczenia innej agresywnej odmiany nowotworu – potrójnie ujemnego raka piersi (TNBC) – może się za to przyczynić odkrycie norweskich naukowców. Po latach badań w 2021 roku okazało się, że odnalezione dekadę wcześniej podczas ekspedycji w okolicach wyspy Bjørnøya, na południe od Svalbardu, cząsteczki hydroidów zabijają komórki rakowe.
Na podtyp TNBC chorują najczęściej młode kobiety, a rokowania dla pacjentek są złe. Norwescy naukowcy odkryli, że molekuła z żyjącego w morskich głębinach wręcz hamuje podział komórek w tej odmianie nowotworu. Liczą, że uda się ją opatentować i produkować z niej lek, który może uratować życie wielu kobietom.

Według danych Stowarzyszenia do walki z rakiem piersi (Brystkreftforeningen) w 2020 roku w Norwegii u 3424 kobiet i 31 mężczyzn zdiagnozowano raka piersi.

Źródła: nyemetoder.no, HealthTalk, Dagens Medisin, NTB, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok