Obiekt będzie nowoczesnym szpitalem z infrastrukturą i sprzętem zaprojektowanym z myślą o przyszłościowej i skutecznej diagnostyce i leczeniu pacjentów.
wikimedia.org/Mr. Kjetil Ree/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Kiedy w 2031 r. Szpital Uniwersytecki w Oslo (OUS) w ramach budowy kompleksu Nye Rikshospitalet zostanie ukończony, liczba miejsc parkingowych dla pracowników i gości zmniejszy się o około 1000 w porównaniu do obecnego stanu. Ponadto już od 1 sierpnia personel musi płacić za nie wyższą cenę.
Obiekt będzie nowoczesnym szpitalem z infrastrukturą i sprzętem zaprojektowanym z myślą o przyszłościowej i skutecznej diagnostyce i leczeniu pacjentów. Istniejący Szpital Narodowy został ukończony w 2000 roku, a obecnie planowana jest jego rozbudowa o ponad 140 tys. metrów kwadratowych. Nowy Rikshospitalet jednocześnie będzie lokalnym szpitalem dla około 200 tys. mieszkańców Oslo.
Rowery zamiast aut
Przed rozpoczęciem budowy nowego OUS w ramach Rikshospitalet przy szpitalu Aker, Radiumhospitalet, Ullevål i innych placówkach było łącznie 4500 miejsc parkingowych. Po zakończeniu inwestycji w sumie pozostanie 2950 miejsc parkingowych.
– Przepisy dotyczące parkowania obowiązujące w gminie Oslo nakazują radykalne zmniejszenie liczby miejsc parkingowych. Aspekty klimatyczne, drogowe i środowiskowe również zmierzają w tym samym kierunku – mówi Geir Teigstad, dyrektor szpitala w Oslo, w wywiadzie dla Avisa Oslo.
Teigstad twierdzi, że szpital poczynił przygotowania w celu zwiększenia wykorzystania rowerów, tworząc wiele nowych miejsc parkingowych dla jednośladów i myjnię rowerową w szpitalu Ullevål.
Droższe parkowanie
Kilka miesięcy temu pracownicy OUS zostali także poinformowani, że od 1 sierpnia ceny parkingów wzrosną o 40 proc., czyli o 2280 koron więcej rocznie. Stawka dzienna to teraz 82 koron, podczas gdy do tej pory opłata wynosiła 58 koron. Zatem jeśli personel płaci miesięcznie, będzie to kosztować 826 koron w porównaniu do 590 koron wcześniej i 7980 koron za rok w porównaniu do 5700 przed 1 sierpnia.
Pracownicy służby zdrowia krytycznie odnoszą się do zmian, uznając wyższe koszty za niesprawiedliwe w przypadku pielęgniarek, które potrzebują samochodu do pracy ze względu na zły transport publiczny i względy bezpieczeństwa (np. żeby nie stać samej w nocy na przystanku autobusowym).
– Życie codzienne pracownika zmianowego często nie pokrywa się z komunikacją miejską, zwłaszcza wieczorami i nocą. Wiele osób dojeżdża do pracy, a jazda na rowerze nie wchodzi w grę – mówi Lene Edvardsen, pielęgniarką na oddziale ratunkowym szpitala Aker.
Ponadto mimo że podczas tegorocznego rozliczenia wynagrodzeń wszystkim członkom Norweskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek (NSF) zagwarantowano podwyżkę o 3,7 proc., czyli co najmniej 22 tys. koron, to w obliczu rosnących kosztów życia wielkiej różnicy nie będzie, a droższe parkowanie to tylko kolejne obciążenie finansowe.
Przeciętne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek wynosi około 570 tys. rocznie. Jako powody, dla których mniej osób ubiega się o ten zawód, wymieniono zarówno pensje, jak i przeciążenie. W 2023 roku wielu pracowników OUS zrezygnowało z pracy w akcie protestu z powodu, ich zdaniem, złych warunków pracy.
– Dostaliśmy niewielką podwyżkę w rozliczeniu wynagrodzeń, i zostanie ona pochłonięta przez nowe wydatki – mówi pielęgniarka Edvardsen.
Personel protestuje
W Oslo i innych miastach oraz na obszarach podmiejskich koszty życia są już bardzo wysokie, a powszechnie wiadomo, że bardzo wiele pielęgniarek nie stać na mieszkanie w pobliżu miejsca pracy. Wiele osób pracuje także na trzy zmiany, a aby zapewnić sprawną codzienną logistykę, często trzeba dojeżdżać do pracy samochodem.
Bjørn Wølstad-Knudsen, związkowy mąż zaufania w OUS, twierdzi, że wiele osób wyraziło niezadowolenie, gdy wyszła na jaw podwyżka. W ciągu dziesięciu dni 1200 osób podpisało się także pod kampanią podpisów przeciwko podwyżce cen, pisze Avisa Oslo.
źródła: VG, NTB, Avisa Oslo, Rikshospitalet
08-08-2024 19:02
6
0
Zgłoś
07-08-2024 21:09
0
-3
Zgłoś
07-08-2024 01:10
0
-8
Zgłoś
06-08-2024 09:53
1
0
Zgłoś