Zdrowie
Powstały zalecenia covidowe dla prostytutek. Władze ponad rok ignorowały prośby o stworzenie przewodnika
3

Sprzedaż i wymiana usług seksualnych nie podlegają karze w Norwegii, jednak już ich kupowanie jest nielegalne. stock.adobe.com/licencja standardowa
Pracownicy seksualni, pomijani do tej pory przez organy ds. zdrowia w kwestii ustanawiania jasnych zasad działalności branży w dobie pandemii koronawirusa, doczekali się szczegółowego przewodnika. Zawiera on m.in. wskazówki dla osób wszystkich płci, które sprzedają lub wymieniają usługi seksualne w Norwegii, niezależnie od statusu pobytu.
W opublikowanym 20 kwietnia przewodniku wymieniono szereg rad dotyczących czynności, które osoby świadczące usługi seksualne powinny robić przed wizytami klientów i w ich trakcie. Celem jest gwarancja, że prostytucja może odbywać się w sposób w jak najmniejszym stopniu naznaczony ryzykiem emisji infekcji covid-19.
Sprzedaż i wymiana usług seksualnych nie podlegają karze w Norwegii, jednak już ich kupowanie jest nielegalne. Karane mogą być również naruszenia zasad kontroli zakażeń – z uwagi na zdrowie publiczne w czasie pandemii z kraju fiordów wydalono wiele prostytutek. Informator dotyczy wyłącznie sprzedaży lub wymiany usług seksualnych, które wiążą się z fizycznym spotkaniem między kupującym a sprzedającym, a mogą one być prowadzone pod warunkiem podjęcia niezbędnych środków zapobiegających covid-19.
Udało się przekonać organy ds. zdrowia
Poradnik zamieściły na swoich stronach m.in. działające na rzecz pracowników seksualnych w Norwegii organizacje Pro Sentret i PION, z których inicjatywy powstały oficjalne wskazówki dla branży. Norweski Urząd ds. Zdrowia (Helsedirektoratet) oświadczył niedawno, że przygotowanie krótkich porad w zakresie kontroli zakażeń wśród prostytutek jest przydatne i zawarł porozumienie z Pro Sentret.
Organizacja miała ustanowić i koordynować grupę roboczą – a w jej skład weszli przedstawiciele Pro Sentret, Organizacji Interesu Pracowników Seksualnych (PION) oraz Misji Miejskiej Kościoła (Kirkens Bymisjon) – odpowiedzialną za stworzenie wskazówek dla branży, a Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) i Urząd ds. Zdrowia zapewniły niezbędne profesjonalne zasoby i udzieliły fachowych porad dotyczących kontroli zakażeń. Rady zostały przygotowane zgodnie z szablonem FHI dotyczącego standardów branżowych w związku z pandemią koronawirusa. Są to jednak porady formalne, a nie przepisy prawne.
Porady dotyczące kontroli zakażeń dla branży pracowników seksualnych są dostępne w dziewięciu językach: norweskim, angielskim, tajskim, hiszpańskim, portugalskim, rumuńskim, bułgarskim, polskim i rosyjskim.
To może Cię zainteresować
25-04-2021 00:25
0
-1
Zgłoś
22-04-2021 18:39
0
-2
Zgłoś