Zdrowie

Ponad 33 000 zgłoszeń o skutkach ubocznych po szczepionce na covid-19. Podejrzenia również u dzieci

Monika Pianowska

27 września 2021 16:30

Udostępnij
na Facebooku
2

W Norwegii zastosowano już 7,6 miliona dawek preparatów przeciwko koronawirusowi. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweska Agencja Leków (Legemiddelverket) otrzymała ponad 33 tys. zgłoszeń o podejrzewanych działaniach niepożądanych po szczepieniu na covid-19, a prawie 3 tys. z nich zostało sklasyfikowanych jako poważne. Dane zaktualizowano na okres do 21 września.
Reklama
Według informacji Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) w Norwegii zastosowano już 7,6 miliona dawek preparatów przeciwko koronawirusowi. Jak podaje Norweska Agencja Leków, na ich tle instytucja zarejestrowała 33 287 zgłoszeń od pacjentów, którzy zauważyli u siebie możliwe skutki uboczne po przyjęciu szczepionki.
Spośród nich Legemiddelverket zdążyła przetworzyć 18 054 wiadomości. 2914 z nich uznała za zgłoszenia o poważnych dolegliwościach. Jak jednak podkreśla agencja, nie ma pewności, że istnieje związek przyczynowy między nimi a działaniem szczepionki na covid-19. Najczęściej rejestrowanymi niepożądanymi efektami są: ból w miejscu po ukłuciu, bóle głowy, gorączka, bóle mięśni i bóle stawów.
FHI wskazuje, że prawdopodobne ochrona przed koronawirusem po jednej dawce będzie trwać u nastolatków dłużej niż u dorosłych.

FHI wskazuje, że prawdopodobne ochrona przed koronawirusem po jednej dawce będzie trwać u nastolatków dłużej niż u dorosłych. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Obserwacja młodych pacjentów priorytetem

Norweska Agencja Leków podkreśla, że obecnie wysoki priorytet nakłada się na monitorowanie działań niepożądanych u dzieci i młodzieży. Na dzień 21 września prawie 220 tys. mieszkańców kraju fiordów w wieku od 12 do 17 lat otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Od czasu rozpoczęcia szczepień w tej grupie wiekowej Legemiddelverket otrzymała i przetworzyła 44 zgłoszenia skutków ubocznych. Spośród nich 8 zaklasyfikowano jako poważne.
– Badania i doświadczenia po szczepieniu wykazały, że dzieci na ogół mają takie same częste i przejściowe skutki uboczne jak dorośli – mówi cytowany w komunikacie prasowym Steinar Madsen, dyrektor medyczny Norweskiej Agencji Leków.
Do tej pory nie odnotowano doniesień o przypadkach zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia w grupie wiekowej 12-17 lat.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafal Kutermak

29-09-2021 00:22

To nie jest szczepionka tylko terapia genowa. Proszę używać poprawnych określeń

Taki jest plan - redukcja wiec nie rozumiem czemu sie dziwia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram