W Norwegii zastosowano już 7,6 miliona dawek preparatów przeciwko koronawirusowi.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Norweska Agencja Leków (Legemiddelverket) otrzymała ponad 33 tys. zgłoszeń o podejrzewanych działaniach niepożądanych po szczepieniu na covid-19, a prawie 3 tys. z nich zostało sklasyfikowanych jako poważne. Dane zaktualizowano na okres do 21 września.
Według informacji Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) w Norwegii zastosowano już 7,6 miliona dawek preparatów przeciwko koronawirusowi. Jak podaje Norweska Agencja Leków, na ich tle instytucja zarejestrowała 33 287 zgłoszeń od pacjentów, którzy zauważyli u siebie możliwe skutki uboczne po przyjęciu szczepionki.
Spośród nich Legemiddelverket zdążyła przetworzyć 18 054 wiadomości. 2914 z nich uznała za zgłoszenia o poważnych dolegliwościach. Jak jednak podkreśla agencja, nie ma pewności, że istnieje związek przyczynowy między nimi a działaniem szczepionki na covid-19. Najczęściej rejestrowanymi niepożądanymi efektami są: ból w miejscu po ukłuciu, bóle głowy, gorączka, bóle mięśni i bóle stawów.
FHI wskazuje, że prawdopodobne ochrona przed koronawirusem po jednej dawce będzie trwać u nastolatków dłużej niż u dorosłych.
Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa
Obserwacja młodych pacjentów priorytetem
Norweska Agencja Leków podkreśla, że obecnie wysoki priorytet nakłada się na monitorowanie działań niepożądanych u dzieci i młodzieży. Na dzień 21 września prawie 220 tys. mieszkańców kraju fiordów w wieku od 12 do 17 lat otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Od czasu rozpoczęcia szczepień w tej grupie wiekowej Legemiddelverket otrzymała i przetworzyła 44 zgłoszenia skutków ubocznych. Spośród nich 8 zaklasyfikowano jako poważne.
– Badania i doświadczenia po szczepieniu wykazały, że dzieci na ogół mają takie same częste i przejściowe skutki uboczne jak dorośli – mówi cytowany w komunikacie prasowym Steinar Madsen, dyrektor medyczny Norweskiej Agencji Leków.
Do tej pory nie odnotowano doniesień o przypadkach zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia w grupie wiekowej 12-17 lat.
Reklama
29-09-2021 00:22
2
0
Zgłoś
28-09-2021 09:43
10
0
Zgłoś