Zdrowie

Półki w aptekach świecą pustkami. „Nigdy jeszcze nie było tak źle”

Maja Zych

21 lutego 2019 12:37

Udostępnij
na Facebooku
6

Na norweskim rynku jest też problem z zamiennikami dla brakujących leków. Fotolia.com / Royalty Free

Pierwsze miesiące 2019 roku okazały się tragiczne dla norweskiego rynku aptek i regularnie przyjmujących leki pacjentów. Popularne środki na choroby układu krążenia czy trawienne to tylko przykłady produktów, których zapasy kurczą się w zastraszającym tempie. – Sytuacja pogorszyła się dramatycznie – potwierdzają przedstawiciele Państwowej Agencji Nadzoru nad Lekami (Statens legemiddelverk), którzy domagają się interwencji ze strony rządzących.
Wśród pacjentów w najgorszej sytuacji znajdują się osoby zażywające leki regulujące ciśnienie, rozrzedzające krew czy preparaty przyśpieszające metabolizm.
Reklama

Tak źle jeszcze nie było

Branża aptekarska z przerażeniem obserwuje zmniejszające się w zastraszającym tempie zapasy kluczowych środków medycznych. Do tej pory w 2019 roku pojawiło się już 376 komunikatów o brakujących lekach – dla porównania przez cały ubiegły rok takich przypadków było 684. Dla pacjentów problemem może być też bardzo ograniczona oferta zamienników, które mogłyby zastąpić znikające z półek środki.

– Sytuacja pogorszyła się dramatycznie i w najbliższym czasie nie widzimy szans na poprawę. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do sytuacji, kiedy pacjenci z poważnymi lub śmiertelnymi chorobami nie otrzymają potrzebnego leczenia i z tego powodu będą żyć krócej – komentuje Steinar Madsen z Państwowej Agencji Nadzoru nad Lekami.

Potrzebna zmiana prawa

Główną winą za dramatyczną sytuację, która dotyczy nie tylko norweskiego rynku, obarcza się przede wszystkim firmy farmaceutyczne, które na pierwszym miejscu stawiają zyski, a nie dobro pacjentów. Sytuację pogarsza także brak surowców potrzebnych do wytworzenia poszczególnych leków oraz złe oszacowanie podaży i popytu na norweskim rynku. 

– Najważniejszym powodem są duże zmiany w międzynarodowym przemyśle farmaceutycznym. Duże firmy farmaceutyczne sprzedają często prawa do produkcji leków, którymi nie są już dłużej zainteresowane, mniejszym firmom z niższą gwarancją dostaw – wyjaśnia Madsen.

Szef Norweskiej Agencji Nadzoru nad Lekami podkreśla też, że sytuacja nie jest uregulowana prawnie, a koncerny uzależniają swoje działania wyłącznie od wyników finansowych, nie kierując się przy tym dobrem pacjenta. Odsprzedający prawa do produkcji oraz małe, nierzetelne firmy pozostają tym samym bezkarne, a bez jasnej reakcji rządu i konkretnych regulacji w tej branży nie ma co liczyć na poprawę.

Aktualne komunikaty na temat kończących się zapasów leków można znaleźć na stronie Statens legemiddelverk.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan

22-02-2019 14:26

Malaguti napisał:
Kazdy szanujacy sie Polak ma wlasna apteke w domu. A jezeli cos sie skonczy to na FB mozna szybko to dostac.

Jasne. Najlepiej miec szafe pelna antybiotykow na przeziebienie wirusowe oraz morfine na bol glowy. W koncy kazdy moze byc lekarzem swojego losu.

J M

22-02-2019 08:57

Wez Pigułke

boj fra oszlo

21-02-2019 17:35

Wloczykijaszlak napisał:
Wyłącz telewizor, przestaniesz chorować.

..polską telewizje?
..tez jej nie oglądam...szkoda nerwów i pogody na Norwegie nie ma...

Paweł Z.

21-02-2019 16:55

Wyłącz telewizor, przestaniesz chorować.

jerzy chojeta

21-02-2019 15:22

Ale Paracetamolu nie brakuje

Malaguti B

21-02-2019 13:31

Kazdy szanujacy sie Polak ma wlasna apteke w domu. A jezeli cos sie skonczy to na FB mozna szybko to dostac.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram