Zdrowie
Nowy wariant koronawirusa już jest w Norwegii. FHI: nie ma powodów do paniki
3

Nowy wariant otrzymał nazwę BA 2.86. stock.adobe.com/licencja standardowa
W Szwecji zarejestrowano cztery przypadki nowego wariantu koronawirusa. Prawdopodobnie jest on również w obiegu w Norwegii, ponieważ wykryto go w próbkach ścieków, ale FHI twierdzi, że dla większości ludzi nie ma powodu do niepokoju.
Nowy wariant otrzymał nazwę BA 2.86. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego nie widzi obecnie żadnego związku między podróżami zagranicznymi a zarejestrowanymi przypadkami infekcji.
Jest bardziej zmutowany
FHI spodziewa się małej fali zarażeń jesienią i zimą. Od początku października zapowiedziana została szczepionka przypominająca dla grup ryzyka. W odróżnieniu od „normalnych” wariantów wirusa, BA 2.86 wyróżnia się wieloma zmianami mutacyjnymi w budowie, zwłaszcza w białku powierzchniowym. Jest jednak zbyt wcześnie, aby spekulować, jakie znaczenie będzie miał ten wariant.
– Wydaje się, że jest to potomek wariantu, który wywołał falę zakażeń w okresie styczeń-marzec 2022 r. – powiedział na początku sierpnia Preben Aavitsland z FHI w komentarzu dla VG.
To właśnie wariant omikronu BA2 wywołał ostatnią, dużą zimową falę chorób covid-19 przed otwarciem Norwegii w lutym 2022 r.
Nowy wariant został już sprawdzony w Danii, Wielkiej Brytanii, Izraelu i USA. Nie wiadomo, czy jest bardziej zaraźliwy i bardziej niebezpieczny niż inne. Nie można jeszcze powiedzieć, czy nowym dominującym wariantem stanie się BA 2.86.
Szczepionka dla grup ryzyka
Według FHI obecnie w populacji Norwegii obserwuje się niewielki wzrost liczby przypadków zarażeń koronawirusem. Instytut uważa jednak, że gminy i szpitale muszą być przygotowane na to, że liczba przyjęć może wzrosnąć po jesieni.

FHI spodziewa się małej fali zarażeń jesienią i zimą.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa
FHI bada obecnie sytuację, analizując ścieki i monitorując liczbę osób hospitalizowanych. Nowego wariantu nie wykryto jeszcze w próbkach klinicznych pacjentów w Norwegii.
– Jest prawdopodobne, że wariant znajduje się w obiegu, ale w niskim stężeniu. Kontynuujemy badania specjalnie pod kątem tego wariantu i prawie codziennie otrzymujemy nowe wyniki. W szczególności zwracamy uwagę na to, czy wariant będzie mógł rozprzestrzeniać się równie szybko lub szybciej niż obecne warianty. Jeśli wykryjemy go u ludzi, poinformujemy o tym – mówi NTB liderka sekcji Karoline Bragstad z Instytutu Zdrowia Publicznego.
Instytut Zdrowia Publicznego zaleca, aby przed sezonem jesienno-zimowym 23/24 zaszczepiły się dawką przypominającą następujące grupy docelowe:
- Grupa wiekowa 65 lat i więcej oraz pensjonariusze domów opieki,
- Grupa wiekowa 18–64 lata, należąca do grupy ryzyka,
- Grupa wiekowa 12–17 lat z poważną chorobą podstawową,
- Grupa wiekowa 5–11 lat z poważną chorobą podstawową po indywidualnej ocenie.
Źródła: NRK, VG, NTB, FHI
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
8
07-09-2023 12:48
2
0
Zgłoś
06-09-2023 22:45
4
0
Zgłoś
06-09-2023 20:20
0
0
Zgłoś