kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Zdrowie

Norweski uniwersytet proponuje własną metodę wykrywania koronawirusa. Bada się w niej ślinę

Monika Pianowska

22 lutego 2021 12:57

Udostępnij
na Facebooku
1

W badaniu bierze udział 150 studentów uczelni z Trondheim (NTNU) z 40 różnych gospodarstw domowych. adobe stock/ licencja standardowa

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim rozpoczęli testowanie autorskiej strategii wykrywania obecności koronawirusa. Zgodnie z metodą NTNU stwierdza się ją na podstawie próbek śliny, które można spreparować samodzielnie, bez angażowania personelu medycznego.
W badaniu bierze udział 150 studentów uczelni z Trondheim z 40 różnych gospodarstw domowych. Mają oni raz na tydzień, plując do małej słomki próbnika, zapewnić próbkę śliny, którą po zarejestrowaniu w aplikacji za pomocą kodu QR przenosi się zabezpieczoną w pudełku do stacji odbiorczej w celu analizy.
Testy NTNU polegają w pierwszej kolejności na zbadaniu próbek od studentów jako jednej próbki. Jeśli jednak okaże się, że w „zbiorczej” ślinie obecny jest koronawirus, dalej będzie należało prześledzić, do kogo w grupie należał pozytywny test.

Pomoże odciążyć personel medyczny

Jak stwierdził na łamach NRK profesor Eivind Almaas z NTNU, taka strategia weryfikowania zakażeń to wygodniejszy i bardziej praktyczny sposób na przetestowanie większej liczby osób w krótszym czasie niż praktykowane w Norwegii wymazy.
Podkreślił także, że ponieważ nie wymaga on angażowania personelu medycznego, również tańszy – zwłaszcza gdy odpowiednio wcześnie dzięki niemu wykryje się infekcję. Wówczas można zapobiec dalszym zakażeniom, a tym samym izolacji i kwarantannie, a jednocześnie odciążyć pracowników służby zdrowia.
Testy NTNU polegają w pierwszej kolejności na zbadaniu próbek od studentów jako jednej próbki.

Testy NTNU polegają w pierwszej kolejności na zbadaniu próbek od studentów jako jednej próbki. stock.adobe.com/licencja standardowa

– Będzie można także uruchomić proaktywną strategię testów, w której bada się ludzi przed wystąpieniem objawów. Pomoże to zahamować emisję infekcji – dodał w rozmowie z NRK. Testy ze śliny są prawie tak wiarygodne, jak testy z wymazu, a ryzyko nieprawidłowych wyników niewielkie.
Norweskie władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne biorą pod uwagę wprowadzenie wykrywania koronawirusa ze śliny jako uzupełnienie zwykłych testów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Piotr De

23-02-2021 05:47

Ja myślę, że tu nie chodzi o to, że ona jest samotna. Ja myślę , że robi za nałożnicę w pokoju z zasłoniętymi firanami u ciapka jakiegoś. Nie ma nic do powiedzenia więc później wyżywa się na forach.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram