Sprawdź, czy masz prawo do odpisów pendlera

Zrób test
Życie w Norwegii

Negatywny wynik testu na covid-19: rząd zaostrza wymagania

Natalia Szitenhelm

25 stycznia 2021 08:20

Udostępnij
na Facebooku
10

Zmiany wchodzą w życie 25 stycznia. /zdjęcie ilustracyjne MN

Od 25 stycznia rząd zaostrza wymóg dotyczący przedstawienia po przekroczeniu granicy norweskiej negatywnego wyniku testu na wirusa SARS-CoV-2 - od wykonania testu do przekroczenia granicy Norwegii nie może upłynąć więcej niż 24 godziny, a nie - jak to było wcześniej - 72.
Reklama
Każdy, kto przebywał w Wielkiej Brytanii, RPA, Irlandii, Niderlandach, Austrii, Portugalii i Brazylii, musi również poddać się na granicy testowi metodą PCR.

- Rząd wprowadza teraz jeszcze surowsze zasady dotyczące testów i kwarantanny wjazdowej. Robimy to, aby zatrzymać i opóźnić rozprzestrzenianie się zmutowanych i bardziej zaraźliwych wariantów wirusa w Norwegii - wyjaśnił zmiany w przepisach minister zdrowia i opieki Bent Høie.

Nie 72, a 24

Rząd informuje, że osoby, które do Norwegii przylecą samolotem, mogą poddać się testowi na koronawirusa w ciągu 24 h przed planowaną godziną odlotu. W przypadku osób, które w Norwegii mają międzylądowanie, obowiązuje godzina pierwszego lotu. 

Dopuszczalne są wyniki testów metodą PCR lub za pomocą szybkiego testu antygenowego. Zaświadczenie musi być wydane w języku norweskim, szwedzkim, duńskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.

O wyjątkach od obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na covid-19 pisaliśmy tutaj:

Zaostrzają zasady kwarantanny

Rząd zaostrza także zasady dotyczące kwarantanny wjazdowej:

- bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące testowania dla personelu pełniącego krytyczne funkcje społeczne,Główną zasadą będzie teraz to, że osoby te powinny przed rozpoczęciem pracy uzyskać wynik negatywny na SARS-CoV-2 metodą testową PCR. Test należy zdać nie wcześniej niż trzy dni po przyjeździe do Norwegii. W wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma czasu na oczekiwanie na odpowiedź PCR, osoba może rozpocząć pracę po uzyskaniu negatywnego wyniku szybkim testem tego samego dnia, w którym praca ma być zakończona

- wyjątki od kwarantanny wjazdowej dla osób podróżujących służbowo podczas testów w związku z międzynarodowymi zawodami sportowymi są zniesione do 31.01. Do tego czasu rząd dokona nowej oceny

- w przypadku osób, które mają pracować na statkach w porcie norweskim, testy metodą PCR będą wykonywane pod koniec kwarantanny

- zaostrzone zostaną wymagania dotyczące kwarantanny wjazdowej dla personelu wojskowego-obecne zwolnienie z odbycia kwarantanny wjazdowej dla osób dojeżdżających regularnie do Norwegii ze Szwecji i Finlandii, które co 7 dni poddają się testom, zostało zmienione. 

- od 25 stycznia  zwolnienie z kwarantanny nie może być stosowane w przypadku osób, które przebywały na obszarze objętym obowiązkiem kwarantanny poza Szwecją i Finlandią 10 dni przed przyjazdem.

- zwolnienie z obowiązku kwarantanny dla osób przekraczających granicę w celu nawiązania kontaktu między dziećmi a rodzicami lub osób zaproszonych przez norweskie władze państwowe jest zaostrzone. Testy są wymagane 3 dni po przybyciu na terytorium Norwegii, aby zostać zwolnionym z kwarantanny w godzinach pracy lub w godzinach szkolnych. Wyjątki nie są już przyznawane w czasie wolnym. Wizyty z dziećmi mogą odbywać się w okresie kwarantanny.

Mutacje wirusa

Rząd zaostrza wymagania dotyczące przepisów covidowych w związku z rozprzestrzenianiem się w Norwegii brytyjskiej mutacji koronawirusa. Surowe środki kontroli zakażeń wprowadzono już w sumie w 25 gminach na wschodzie kraju, w tym w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


high octane

25-01-2021 22:15

"Jak do Norwegi jedzie ponad 30 godzin to jak ma ten test być wazny?"

Trzeba bylo nie kupowac elektryka.

Joanna Kuchnicka

25-01-2021 19:14

coul napisał:
Jak do Norwegi jedzie ponad 30 godzin to jak ma ten test być wazny?
To robisz test z miejsca z ktorego nie jedzie sie 30 godzin.

Wojciech Peterson

25-01-2021 15:31

Jak do Norwegi jedzie ponad 30 godzin to jak ma ten test być wazny?

Rafik71

25-01-2021 14:39

Ulia Ker ...Ależ oczywiście ze można. ,wystarczy mieć prywatny samolot i żadnych ograniczeń po drodze nie będzie

Joanna Ker

25-01-2021 12:26

A z Norwegii do Polski można bez ograniczeń?

Rafik71

25-01-2021 11:09

Mati87 ..to jest zrobione po żebyś nie jechał ...,żeby zniechęcić ludzi do przemieszczania

izi1504

25-01-2021 10:17

Jest zakaz z Norwegii do Szwecji a nie odwrotnie. Nie wprowadzaj nikogo w błąd

SuperBee

25-01-2021 09:58

Mati87 - A jak ty chcesz przyjechać skoro Szwecja się zamknęła?? Ale dopowiadając na twoje pytanie... normalnie. 24 to 24h. Jak będzie za późno by zrobić w PL to musisz zrobić w innym kraju gdzieś po drodze.

Don!

25-01-2021 09:10

Niekompetencja rządzących lub zmowa światowa Norwegię stać aby oznaczać przeciwciała i określić profil odporności stadnej .Szczepić tylko osoby z grup wysokiego ryzyka a reszta uodporni sie w sposób naturalny np dzięki mutacji brytyjskiej o większej zakaźności a łagodniejszym przebiegu.

Mati87

25-01-2021 08:47

Hej, a przykladowo jak ktos jedzie autem z Polski do Norwegii to jak ta osoba bedzie w stanie dostarczyc wynik testu sprzed 24h? Pozdrawiam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram