Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Norwegowie są coraz wyżsi. Młode pokolenie przekroczyło próg 181 cm

Monika Pianowska

10 listopada 2023 09:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Norwegowie są coraz wyżsi. Młode pokolenie przekroczyło próg 181 cm

Pięć dekad temu lat temu mężczyźni w kraju fiordów mierzyli nieco poniżej 179 cm. stock.adobe.com/licencja standardowa

Dane Sił Zbrojnych pokazują, że po raz pierwszy od 50 lat młodzi Norwegowie rekrutowani do wojska mają średnio ponad 181 centymetrów wzrostu. Dzisiejsi 18-latkowie są o około 10 cm wyżsi od swoich pradziadków. Wpłynęły na to lepsze warunki życia i dieta.
Według Haakona Eduarda Meyera z Instytutu Zdrowia Publicznego u kobiet różnica jest podobna, pisze NRK. – To interesujące liczby, chociaż zmiany w ostatnich dziesięcioleciach były niewielkie – mówi Meyer.

Przede wszystkim jedzenie

Pięć dekad temu lat temu mężczyźni w kraju fiordów mierzyli nieco poniżej 179 cm. Obecnie średnia to dokładnie 181,1 cm. Jeśli chodzi o ostatnie sto lat, to szczególnie duży skok nastąpił w pierwszej połowie XX wieku.
Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, co wpłynęło na statystyki. Oprócz genów to dobra i zbilansowana dieta w dzieciństwie i okresie dojrzewania, ale przede wszystkim po prostu wystarczająca ilość jedzenia, czego mogło brakować mieszkańcom Norwegii dziesiątki lat temu. Higiena i mniej chorób również wchodzą w grę.
Dzięki dostępowi do odpowiedniej ilości jedzenia dzisiejsi Norwegowie mogą rozwijać się fizycznie lepiej niż ich przodkowie.

Dzięki dostępowi do odpowiedniej ilości jedzenia dzisiejsi Norwegowie mogą rozwijać się fizycznie lepiej niż ich przodkowie.Źródło: Fotolia/Royalty-Free

– Dziewczęta wykazują tę samą tendencję w przypadku zwiększonego wzrostu, ale nie mamy tak solidnych danych – mówi profesor Haakon Eduard Meyer. Według danych z 2021 roku kobiety mierzyły średnio 166,8 cm.

Będą rosnąć dalej?

Pytaniem pozostaje jednak, czy nowe pokolenia będą… „patrzeć z góry” na swoich rodziców i w 2070 roku przekroczą próg 184 cm wzrostu? Profesor Meyer nie jest pewien i dopuszcza możliwość spłaszczenia zjawiska.
A to za sprawą nowych mieszkańców Norwegii o innym niż nordyckie pochodzeniu etnicznym. Odsetek młodych ludzi o imigranckich korzeniach, których rodzice są niższego wzrostu, jest znaczny. Jednak wszyscy urodzeni w Norwegii będą mieli dość podobny dobrobyt, więc można sobie wyobrazić, że w przyszłości dzieci dzieci w kraju fiordów, bez względu na pochodzenie, przerosną swoich przodków.
Źródła: NRK, NTB, Forsvaret
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Z Norwegii

11-11-2023 01:17

Norweg plus Azjatka i średnia się wyrównuje.

Dobromirspoleczny

10-11-2023 15:07

Więcej sterydów w jedzeniu i pestycydów.

Jan Kowalski

10-11-2023 11:55

Ten co zmadrzal sie znalazl.

Hermes1

10-11-2023 11:26

zapomnieliscie dodac i Glupsi

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok